Reklama

Telekamery mają już 18 lat! Kto w tym roku zdobędzie statuetkę?

Już w poniedziałek, 9 lutego, na antenie TVP 2 zobaczymy relację z wręczenia Telekamer. Czytelnicy "Tele Tygodnia" wybierali swoich ulubieńców spośród kandydatów nominowanych w 11. kategoriach. Kto w tym roku otrzyma cenną statuetkę?

Tegoroczne, 18. Telekamery Tele Tygodnia to powód do hucznego świętowania. Od samego początku, a więc od zimy 1998 roku, nie byłoby ich bowiem, gdyby nie czytelnicy "Tele Tygodnia". Ci najwierniejsi pamiętają pewnie emocje związane z wypełnianiem kartek, naklejaniem znaczków i posyłaniem swoich głosów "w świat".

Reklama

Na przestrzeni lat czytelnicy uhonorowali takie seriale, jak "Ekstradycja", "Klan", "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Czas honoru" oraz takich muzyków, jak Maryla Rodowicz, Feel, Doda, Agnieszka Chylińska.

Muzycy będą ważną częścią gali, która na antenie telewizyjnej Dwójki pojawi się w poniedziałek, 9 lutego, około godziny 21.40. Z hotelu Double Tree by Hilton powitają widzów prowadzący - Grażyna Torbicka i Artur Żmijewski. Grać dla gości będą Perfect, Ewa Farna, Sylwia Grzeszczak, LemON oraz Margaret.

11 kategorii, dwie Złote Telekamery, pięć specjalnych statuetek dla kanałów tematycznych, szanowni goście, eleganckie stroje i muzyka... Nagrody, osiemnastka oraz szampańska zabawa to oczywiście nie wszystko. SMS-y czytelników "Tele Tygodnia" ponownie wsparły Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Plebiscyt kończy 18 lat. Korzystając zaś z okazji, przypominamy te znane i... mniej znane fakty związane z Telekamerami.

Poprowadzi galę 10. raz

Prawdziwą gwiazdą wśród prowadzących jest Grażyna Torbicka. Słynna prezenterka nigdy nie zawiodła, oferując gościom dziewięciu uroczystości swój dowcip i wdzięk. Teraz - będzie dziesiąta! Jako mistrzyni ceremonii debiutowała w 2002 roku: towarzyszył jej Cezary Żak i wyróżnienie w postaci historycznie pierwszej Złotej Telekamery. Inni jej tele-partnerzy to: Robert Gonera (2003), Zygmunt Chajzer (2004), Artur Żmijewski (2005, 2008, 2009, 2011), Marcin Daniec (2006), Cezary Pazura (2007) oraz Tomasz Kammel (2009).

Nagrody honorowe

Głosy czytelników zawsze były najważniejsze. W historii plebiscytu zdarzały się jednak również wyróżnienia honorowe: Brylantowa Kolia (Hanka Bielicka), Złote Spinki (Leon Niemczyk, Jerzy Gruza, Jerzy Hoffman, Witold Pyrkosz) i Platynowa Telekamera (Andrzej Turski, Krystyna Janda, "M jak miłość", "Dziwny jest ten świat").

Gwiazdy zza granicy

Zagraniczni goście nie raz zadawali szyku na balach Telekamer. Roger "James Bond" Moore miał najpiękniejszy uśmiech, Jeremy Irons ubrał się w najjaskrawsze, czerwone buty, Tom Jones oczarował najwięcej pań, a Richard Chamberlain najchętniej rozmawiał z fanami. Na galach byli także: Sophia Loren, Alain Delon, Gerard Depardieu, Catherine Deneuve, Daryl Hannah, Andie MacDowell i Laura Dern.

Pierwsza gala

Choć Teatr Polski gościł gości Telekamer najczęściej, historyczna, pierwsza uroczystość odbyła się w hotelu Marriott. Było to osiemnaście gal temu i raczej nikt nie przypuszczał, że plebiscyt do tego stopnia wejdzie redakcji w krew. Co ciekawe, kategorii było zaledwie sześć (aktor, aktorka, rozrywka, seriale, wokalista, dziennikarz), galę prowadził Krzysztof Ibisz, najlepszym serialem była "Ekstradycja", a wokalistką Natalia Kukulska.

Twórca statuetki

Każda nagroda ma swojego twórcę. Trzymający kamerę filmową ludzik także sierotą nie jest. Statuetki (każda inna) powstają w pracowni rzeźbiarza Adama Kuby Matejkowskiego w Płowężu. - Z plebiscytem związany jestem od 1997 roku, gdy jeszcze był w fazie projektu. Oprócz mnie, ważni są Dorota Banasik (autorka modelu odlewu woskowego) i Emil Kosicki (odlewnik, dbający o jakość figur). Tabliczki przytwierdza zaś najlepszy grawer w Warszawie, Marek Boniecki - mówi pan Adam.

Trochę statystyk

Sophia Loren powiedziała kiedyś: "Miejsce mojej Telekamery jest tuż obok Oscara". O co tyle hałasu? O statuetkę, która ma 30 cm wzrostu (plus podstawa). Kostka, na której stoi Złota Telekamera, mierzy 7,5 cm. Ta, na której opiera się zwykła, jest niższa - ma 6 cm. Gdyby chcieć policzyć wszystkie, które do tej pory zostały wręczone,wyszłoby 189 statuetek (bez tych, które zwycięzcy przyjmą w 2015 roku). No i 22 Złote Telekamery. Razem 211 powodów do radości.

Uroczystość wręczenia Telekamer Tele Tygodnia 2015 odbędzie się w hotelu Double Tree by Hilton Warsaw. Zapraszamy na transmisję z gali, która rozpocznie się w poniedziałek, 9 lutego, o 21:40 w TVP2.

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje