Reklama

"Teleexpress": 25 lat minęło!

Najświeższe informacje z kraju i ze świata podane w skrócie, za to często z dużą dawką humoru. To charakterystyka jednego z najpopularniejszych programów informacyjnych w historii polskiej telewizji, który w niedzielę, 26 czerwca, kończy 25 lat!

Po raz pierwszy "Teleexpress" pojawił się na wizji 26 czerwca 1986 roku kwadrans po godzinie 17:00. Od razu zdobył miliony wiernych widzów. Zmieniały się ustroje, prezesi telewizji, media, a "Teleexpress" nadal pędzi bez przystanków.

Twórcami tego niezwykłego - jak na ówczesne czasy - serwisu informacyjnego byli Józef Węgrzyn i Andrzej Turski. Na czym polegał oszałamiający sukces trwającego zaledwie piętnaście minut programu?

Przede wszystkim na nowej, dotychczas nie stosowanej w polskiej telewizji formule. Miks informacji z kraju i zagranicy, podanych szybko, dynamicznie i z tzw. biglem. Do dziś obowiązuje tu zasada 30/15, co oznacza, że 30 newsów musi się zmieścić w piętnastu minutach.

Reklama

Walorem "Teleexpressu" był także młody zespół redakcyjny. Pierwszym prezenterem programu był Wojciech Reszczyński. Charakterystyczny radiowy głos i telewizyjna uroda zjednały mu rzeszę wielbicielek.

Serwis stał się później prawdziwą kuźnią telewizyjnych talentów. Dość przypomnieć, że właśnie w "teleexpressowym" studiu swoje pierwsze telewizyjne kroki stawiali m.in. Wojciech Nowakowski, Magdalena Mikołajczak, Bożena Targosz, Adriana Niecko, Jarosław Kret, Kuba Strzyczkowski, Piotr Gembarowski, Marek Sierocki i Hanna Lis.

Na przestrzeni lat przez serwis informacyjny przewinęło się ponad 30 prezenterów! Obecnie prowadzą go Beata Chmielowska-Olech, Maciej Orłoś, a także Katarzyna Trzaskalska.

Wielokrotnie wieszczono koniec programu. Na szczęście informacje te okazały się mocno przesadzone. W ciągu 25 lat obecności na ekranach ten serwis informacyjny tylko raz doświadczył przesunięcia w ramówce.

W 1992 roku godzina emisji zmieniła się z 17:15 na 17:00. Kilka razy zmieniała się też czołówka programu i scenografia studia. Sam "Teleexpress" zmienił się natomiast niewiele.

Program dorobił się nawet własnej ulicy! W 2003 roku ul. Robotników w Krynicy Morskiej przemianowano na ul. "Teleexpressu".

Z okazji swojego święta twórcy programu przygotowali specjalną oprawę graficzną i rocznicowe elementy scenografii, a także kilkadziesiąt tematów. Wśród nich są te szczególnie lubiane - traktujące rzeczywistość z przymrużeniem oka, jak np. medyczna diagnoza programu, czyli odpowiedź na pytanie jak długo "Teleexpress" będzie funkcjonował z "parametrami" poczucia humoru, żywotności, intelektu i urody.

W jubileuszowych wydaniach zobaczymy też, jak powstaje teleexpressowy materiał i, jak pracuje się na co dzień w redakcji najszybszego programu informacyjnego TVP 1.

Choć młodzieńcze uniesienia ma już dawno za sobą, nadal trzyma się świetnie. Zachował rytm, tempo, specyficzny ogląd świata i - co najważniejsze - miejsce w sercach widzów. Życzymy 100 lat!

Joanna Bogiel-Jażdżyk

Nie przegap serwisów informacyjnych pokazywanych w polskiej telewizji. Wszystkie znajdziesz w naszym programie!

Więcej czytaj w magazynie "Tele Tydzień"

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama