Reklama

Startuje trzeci sezon "Opowieści podręcznej"

Trzeci sezon "Opowieści podręcznej", nagrodzonego ośmioma statuetkami Emmy i dwoma Złotymi Globami serialu, będzie miał polską premierę w czwartek, 6 czerwca, dzień po premierze światowej, na HBO GO. Wątkiem przewodnim jest bunt tytułowej podręcznej June (Elisabeth Moss) przeciwko Republice Gileadu.

Trzeci sezon "Opowieści podręcznej", nagrodzonego ośmioma statuetkami Emmy i dwoma Złotymi Globami serialu, będzie miał polską premierę w czwartek, 6 czerwca, dzień po premierze światowej, na HBO GO. Wątkiem przewodnim jest bunt tytułowej podręcznej June (Elisabeth Moss) przeciwko Republice Gileadu.
W główną rolę w serialu wciela się Elizabeth Moss /HBO

"Herezja. Za to jesteś karana. Nie za bycie częścią ruchu oporu, ponieważ oficjalnie go nie ma. Nie za pomaganie ludziom w ucieczce, ponieważ oficjalnie nie ma czegoś takiego jak ucieczka" - takie słowa wypowiada w zwiastunie 3. sezonu serialu June/Freda (podręczne otrzymują imiona od imion ich właścicieli, w tym przypadku od Komendanta Freda).

Pierwszy sezon był adaptacją klasycznej już, powieści Margaret Atwood, wydanej w 1985 r. Pisarka była także współautorką pierwszych 10 odcinków serialu. "Opowieść podręcznej" to historia o życiu w dystopijnym świecie Republiki Gilead, totalitarnym społeczeństwie, które powstało na terenie Stanów Zjednoczonych. Gilead rządzony jest przez przedstawicieli fundamentalistycznego reżimu, który traktuje kobiety jak własność państwową.

Reklama

Po katastrofie ekologicznej i spadku przyrostu naturalnego władzę w świecie sprawują tylko mężczyźni, a główną rolą kobiet jest rodzenie dzieci. Większość z nich jest jednak bezpłodna (Żony), a te nieliczne, które mogą rodzić dzieci (Podręczne) są traktowane, jako przenośne inkubatory, dlatego mają być posłuszne i zapewniać potomstwo Komendantom (czołowym przedstawicielom władzy) i ich żonom. W teokratycznym państwie występują też Marty (służące) oraz Ciotki, które przygotowują Podręczne do ich roli, w tym rytuału zapłodnienia przez Komendanta, czyli, de facto, do sankcjonowanego prawnie gwałtu.

Pozostałe z kobiet, uznane za nieprzydatne systemowi, trafiają do obozów zagłady albo domów publicznych, z których korzysta elita władzy.

Komentatorzy na świecie i w Polsce wskazują, że "Opowieść podręcznej" jest bliższa naszej rzeczywistości niż nam się wydaje. Mary McCarthy, która recenzowała książkę w "New York Timesie" (1986 r.), zarzuciła Atwood "niedostatki wyobraźni oraz całkowite nieprawdopodobieństwo wystąpienia opisanych zdarzeń, przynajmniej w państwie świeckim". Jednocześnie, w tym czasie, kiedy opublikowana została recenzja, ktoś napisał na wale nadmorskim w pobliżu Venice Beach w Los Angeles: "Opowieść podręcznej właśnie się tu rozgrywa".

Matthew d’Ancona napisał w 2017 r. w "Guardianie", że "to, co wydawało się do tej pory jedynie opowieścią ku przestrodze, teraz jest bardziej sygnałem ostrzegawczym. Czemu? Ponieważ świat Fredy, choć wciąż jest fikcją, to migrował z twórczego konstruktu do świata, który nie jest już taki nie do pomyślenia".

Z kolei Rebecca Hawkes z "The Telepraph" oceniła, że "najbardziej niepokojącą rzeczą w 'Opowieści podręcznej' nie jest to, że może się zdarzyć: chodzi o to, że podając lub biorąc kilka szczegółów, wszystkie jej okropności już miały miejsce". Podkreśliła, że "są daleko, daleko bliżej niż myślimy".

W polskiej wersji "Vogue" napisano: "W 'Opowieści podręcznej' fikcja przegryza ekran i wlewa się w rzeczywistość. Serial przeraża, bo pokazana w nim dystopia, w której wolność kobiet jest coraz bardziej ograniczana, niebezpiecznie antycypowała zdarzenia zza okna (...)".

Trzeci sezon liczyć będzie 13 odcinków i skoncentruje się na tytułowej podręcznej June (Elisabeth Moss) i jej buncie przeciwko Republice Gileadu, do którego trafiła ponownie po tym, jak pod koniec drugiego sezonu zrezygnowała z ucieczki z dzieckiem do Kanady, by zamiast tego podjąć próbę ratowania swojej drugiej córki (Hannah), przebywającej cały czas w Gilead.

Jak podało HBO GO, June będzie musiała stawić czoła reżimowi i wielu przytłaczającym przeciwnościom losu. "Zaskakujące spotkania, zdrady i podróż do przerażającego serca Gileadu zmuszają wszystkich bohaterów do działania. Na ustach mają oni tylko jedną prowokacyjną modlitwę: 'Błogosławiona walka'" - napisano w informacji prasowej.

W serialu, oprócz Elisabeth Moss, występują: Joseph Fiennes (Komendant Fred Waterford) - znany z takich hitów, jak "Zakochany Szekspir" (1998) czy "Wróg u bram" (2001), Yvonne Strahovski (Serena Joy, żona komendanta Freda Waterforda), Ann Dowd (Ciotka Lydia), Max Minghella (Nick Blaine).

Wielbiciele serialu będą mieli od czwartku dostęp do 3 pierwszych odcinków trzeciego sezonu. Zgodnie z zapowiedziami Atwood, we wrześniu tego roku do księgarń ma trafić kontynuacja "Opowieści podręcznej". Akcja "The Testaments" będzie toczyć się 15 lat od zakończenia pierwszej części książki.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Opowieść podręcznej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy