Reklama

Reklama

Serialowe gwiazdy inne niż wszystkie

Piotr Swend, czyli Maciek z "Klanu", Lauren Potter, czyli Becky Jackson z "Glee", i Chris Burke, czyli niezapomniany Corky z serialu "Dzień za dniem" - dziś oczy całego świata zwrócone są na ludzi takich jak oni. 21 marca to bowiem Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

21 marca to początek astronomicznej wiosny, dzień symbolizujący odrodzenie Ziemi oraz narodziny ludzi... niezwykłych. Piotr Swend, Lauren Potter i Chris Burke są niezwykli. Po pierwsze dlatego, że urodzili się z dodatkowym chromosomem, którego obecność w ich organizmach od razu przesądziła, jakie będzie całe ich życie. Są też niezwykli dlatego, że dzięki nim miliony telewidzów zrozumiały, z jakimi problemami muszą na co dzień mierzyć się osoby niepełnosprawne umysłowo. Piotr, Lauren i Chris swoją codzienną pracą udowadniają, że ludzie dotknięci trisomią 21, czyli zespołem Downa, nie muszą chować się przed światem ze swoimi marzeniami o normalnym życiu, że mogą - dzięki pomocy i wsparciu innych - po prostu normalnie żyć!

Reklama

Piotr Swend to pierwszy Polak z zespołem Downa, który dostał propozycję udziału w serialu. Jego przygoda z "Klanem" miała trwać tylko 3 miesiące... Trwa już 15 lat i nic nie wskazuje, by miała się wkrótce zakończyć. To, że widzowie pokochali Maćka, w którego się wciela, jest przede wszystkim jego zasługą. Pracujący z nim aktorzy mówią, że Piotrek ma aktorstwo we krwi, że od razu - od pierwszej chwili na planie - wiedział, jak ustawić się do światła, jak wypowiadać swoje kwestie, jak zachowywać się, gdy operator włącza kamerę. To on jakiś czas temu podrzucił scenarzystom pomysł, by w życiu Maćka pojawiła się... dziewczyna. W dodatku zaproponował osobę, która miałaby się w nią wcielić! Dotknięta zespołem Downa Natalia Antoszczak, czyli Martyna Czerska, dostała rolę w "Klanie" dzięki niemu!

Piotr Swend nie oglądał ani jednego odcinka amerykańskiego serialu "Glee". Nie wie, że jedną z jego bohaterek - uroczą Becky Jackson - gra 23-letnia Lauren Potter, aktorka, która podobnie jak on dostała od natury dodatkowy chromosom. Lauren jest doskonale znana telewidzom na całym świecie nie tylko z "Glee". Występuje też w internetowym serialu komediowym "Leader of the Pack", którego głównym bohaterem jest nastolatek z zespołem Downa grany przez niepełnosprawnego aktora Luke'a Spinelli. Fani "Glee" z pewnością pamiętają Luke'a także z jednego z odcinków tego serialowego hitu jako Jareda - chłopaka, którego Becky zaprosiła na szkolny bal .

Lauren Potter i Luke'a Spinelli łączy nie tylko to, że są aktorami z trisomią 21, ale też fakt, że mają wspólnego... idola. Jest nim Chris Burke - 48-letni amerykański gwiazdor z zespołem Downa, któremu międzynarodową sławę przyniosła nagrodzona nominacją do Złotego Globu rola Charlesa "Corky" Thachera w emitowanym w latach 1989-1993 "Dniu za dniem" ("Life Goes On") oraz kreacje w serialach "Dotyk anioła", "Północ - Południe III", "Ostry dyżur" i w filmie "Uśmiech Mony Lizy", w którym zagrał u boku samej Julii Roberts.

Piotr Swend, Natalia Antoszczak, Lauren Potter, Luke Spinelli i Chris Burke są niezwykłymi aktorami i niezwykłymi ludźmi. Warto o tym pamiętać nie tylko dziś - w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa - bo przecież według statystyk co 3 minuty rodzi się gdzieś na Ziemi dziecko z trisomią 21, co oznacza, że każdego roku przychodzi na świat ponad 175 tysięcy ludzi z tą genetyczną wadą.

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o telewizyjnych produkcjach, zajrzyj na wortal Świat seriali.pl

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Wilki zapraszają do udziału w konkursie

Agencja W. Impact

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Becky Jackson | maciek z klanu | Chris Burke | Dzień za dniem

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje