Propozycje Kino Polska
Jesienią w Telewizji Kino Polska zgłosi się porucznik "07" Borewicz, sympatyczny Jan będzie szukał tej jedynej, której odda swoje - nomen omen - serce, Jerzy Stuhr przedstawi swój "Spis cudzołożnic", a Przemysław Wojcieszek udowodni, że głos młodego pokolenia filmowców może zabrzmieć "Głośniej od bomb".
Telewizja Kino Polska stawia na dobre polskie kino i kultowe seriale.
Już od października - najpopularniejszy polski serial kryminalny "07, zgłoś się" (1976-1987) Krzysztofa Szmagiera, czyli uwodzicielski porucznik Borewicz na tropie zbrodni. A dla widzów preferujących bardziej liryczne klimaty - "Jan Serce" (1981) Radosława Piwowarskiego i Kazimierz Kaczor w doskonale zagranej roli szukającego miłości prostolinijnego kanalarza, z niezapomnianą piosenką Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego w tle.
Pojawi się też - "Dom" (1980-2000) Jana Łomnickiego, jeden z najlepszych i najbardziej lubianych polskich seriali. Wyraziste, barwne postaci na czele z dozorcą Popiołkiem, świetni aktorzy, niezapomniane kwestie i niezwykła czołówka z muzyką Waldemara Kazaneckiego, czyli poplątane losy mieszkańców kamienicy przy ulicy Złotej na tle wydarzeń lat 1945-1980 - jedyna taka serialowa saga od listopada w Telewizji Kino Polska. A nieco wcześniej, dzięki polskim inżynierom, bohaterom serialu Romana Wionczka, rozwiązana zostanie "Tajemnica Enigmy" (1979).
Telewizja Kino Polska zaprezentuje filmy Jerzego Stuhra: "Spis cudzołożnic" (1994), "Tydzień z życia mężczyzny" (1999) i "Duże zwierzę" (2000), czyli wielokrotnie nagradzane, tragikomiczne historie o niełatwym losie polskiego inteligenta z Jerzym Pilchem i Krzysztofem Kieślowskim w tle. Inny wyrazisty autor polskiego kina, Andrzej Kondratiuk i jego muza, Iga Cembrzyńska pojawią się w kończącym ich słynny tryptyk gzowski "Słonecznym zegarze" (1997) - ten niezwykły, mocno autobiograficzny filmowy pamiętnik to idealna propozycja dla widzów ceniących kino osobiste i artystyczną niezależność.
Jesienią w Telewizji Kino Polska podziwiać będzie można wielkie aktorskie kreacje: Janusza Gajosa w "Żółtym szaliku" (2000) Janusza Morgensterna, Katarzyny Figury w "Żurku" (2003) Ryszarda Brylskiego, Krystyny Jandy w "Kochankach mojej mamy" (1985) Radosława Piwowarskiego czy Gustawa Holoubka i Krzysztofa Pieczyńskiego w "Jeziorze Bodeńskim" (1985) Janusza Zaorskiego według prozy Stanisława Dygata.
Pojawią się również głośne filmy Pokolenia 2000: "Patrzę na Ciebie, Marysiu" (1999) Łukasza Barczyka i "Głośniej od bomb" (2001) Przemysława Wojcieszka, z doskonałymi rolami Mai Ostaszewskiej i Rafała Maćkowiaka.
Jesienią nie zabraknie także tematyki historycznej: w cyklu "Obrazy września" będzie mało znany film "Virtuti" (1989) Jacka Butrymowicza. Za sprawą satyrycznej i nieco absurdalnej "Porcelany w składzie słonia" (1984) Andrzeja Czekalskiego wrócą mniej odległe czasy "Polski kolejkowej" późnego PRL-u, a sensacyjny "Szczur" (1994) Jana Łomnickiego i komediowe "Dzieci i ryby" (1996) Jacka Bromskiego przypomną, jak w Polsce lat 90. rodził się kapitalizm. Z kolei grani przez Redbada Klijnstrę i Roberta Gonerę młodzi dziennikarze spróbują wyjaśnić tajemnicę śmierci Stanisława Pyjasa w jednym z ważniejszych filmów dekady, czyli "Grach ulicznych" (1996) Krzysztofa Krauzego, political fiction w stylistyce MTV.
Różne pokolenia filmowców, odmienna estetyka i tematyka - jesień w Telewizji Kino Polska będzie się mienić wszystkimi barwami polskiego kina.