Polski komiks w PRL
Telewizja Polska pokaże niezwykły film, opowiadający o historii polskiego komiksu. Obraz powstawał w latach 2007-2011, a będzie można go można obejrzeć w piątek, 30 grudnia, w telewizyjnej Dwójce. Filmową opowieść rozpoczyna historia przedwojennego komiksu w Polsce.
W filmie występują niemal wszyscy nestorzy polskiego komiksu: Janusz Christa (zmarł w 2008 roku), Papcio Chmiel czyli Henryk Chmielewski, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Szarlota Pawel, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Tadeusz Raczkiewcz, Maciej Parowski. W charakterze ekspertów i przewodników - dwaj najważniejsi teoretycy komiksu: dr Adam Rusek i dr Jerzy Szyłak.
Aby film nie zamienił się w nużący wykład ilustrowany jest ogromną ilością animowanych fragmentów komiksów, niektóre z nich to narracyjne całostki z czytanymi dymkami. Film podzielony jest na rozdziały dziesięciolecia historii PRL - u: lata 50., 60., 70. i 80.
Realia lat 50., kiedy wrogość do komiksu jako elementu wrogiego systemu imperialistycznego sięgnęła zenitu, a mimo to Papcio Chmiel i Janusz Christa zaczynają publikować swoje komiksy. Pierwszy na łamach czasopisma "Świat Młodych", drugi w "Wieczorze Wybrzeża".
W latach 60. władza się zorientowała, że na komiksie można nie tylko zarabiać ale również używać go jako medium mającego na celu wychowanie młodzieży. Pojawia się seria o kapitanie Żbiku, a szereg rysowników może zacząć doskonalić swe umiejętności.
W latach 70. powstaje najważniejszy i pierwszy w demoludach magazyn opowieści obrazkowych: "Relax". O okolicznościach jego powstania opowiada ówczesny dyrektor Krajowej Agencji Wydawniczej Dobrosław Kobielski. Dyrektorem artystycznym "Relaxu" został Grzegorz Rosiński, który w swej pracowni z Szwajcarskim Sierre opowiada o ówczesnych realiach życia komiksiarza oraz o niuansach powstania słynnej serii "Thorgal".
Z kolei lata 80. to upadek "Relaxu" oraz większości serii. Niejako na ich miejsce wchodzi magazyn "Fantastyka". Na jej łamach pojawia się kultowa seria komiksowa "Funky Koval". O tym jak doszło do jej powstania opowiada rysownik Bogusław Polch oraz jej współscenarzysta Maciej Parowski. W czasie stanu wojennego wyszedł w obiegu podziemnym komiks "Solidarność" jego rysownikiem był Jacek Fedorowicz, który opowiada o okolicznościach powstania tego wydawnictwa.
Film kończy się na roku 1990 kiedy wychodzi na zachodzie album "Upadek Muru". Składają się nań nowele komiksowe rysowane przez najważniejszych twórców komiksu światowego. Jedną z nowelek stworzył tam polski duet: Maciej Parowski Bogusław Polch.
Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!
Nie przegap swoich ulubionych programów i seriali! Kliknij i sprawdź!