Otwarto Muzeum TVP
Lampy "Konoskop" z lat 30. XX wieku do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny, magnetofon nakręcany na korbkę czy pierwsza kamera czarno-biała "Marconi" - to tylko niektóre z eksponatów nowo powstałego Muzeum TVP.
Inicjatorem powstania ekspozycji nazwanej Muzeum TVP był Hubert Waliszewski, operator filmowy, związany z TVP od 1957 roku, który od ponad 11 lat gromadził eksponaty. Od zapomnienia ocalił ich ponad pięćset, z czego wystawionych zostało ok. dwustu.
Wśród urządzeń telewizyjnych, filmowych, fotograficznych i scenograficznych są m.in. magnetofon nakręcany korbką, na którym nagrano rozmowę z Marleną Dietrich w roku 1966, lampy "Konoskop" do przekształcania obrazu optycznego na elektroniczny pochodzące z lat 30., pierwsza kamera czarno-biała "Marconi" zakupiona w roku 1956, przy użyciu której powstawały najgłośniejsze produkcje Teatru Telewizji (np. "Apollo z Bellac" z 1958 roku, "Dzikie Palmy" i "Duet" z 1966 roku, "Stawka większa niż życie" z 1965 roku, "Noc listopadowa" z 1977 roku).
TVP planuje powiększenie ekspozycji i stworzenie muzeum, w którym odbywać się będą m.in. projekcje filmowe, warsztaty techniczne, spotkania z młodymi osobami chcącymi poszerzać wiedzę o mediach, rozwijać swoje pasje i poznawać ciekawych ludzi.
Ekspozycja zbiorów telewizyjnych znajduje się w siedzibie Telewizji Polskiej, w nowym budynku B, na rogu ulic Woronicza i Samochodowej w Warszawie. Wystawa - czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 - jest jedną z atrakcji dla zorganizowanych grup, które zwiedzają siedzibę TVP. Przewodnikiem po wystawie jest Hubert Waliszewski, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej.