Reklama

Nowy konkurs na prezesa TVP? Co dalej z Jackiem Kurskim?

Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych jej członkowie poruszyli temat konieczności obsadzenia części stanowisk w mediach publicznych w związku z upływem ich kadencji, mowa m.in. o zarządzie Telewizji Polskiej. Wniosek o organizację otwartego konkursu na stanowisko szefa telewizji publicznej został jednak odrzucony. Dlaczego?

Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych jej członkowie poruszyli temat konieczności obsadzenia części stanowisk w mediach publicznych w związku z upływem ich kadencji, mowa m.in. o zarządzie Telewizji Polskiej. Wniosek o organizację otwartego konkursu na stanowisko szefa telewizji publicznej został jednak odrzucony. Dlaczego?
Jacek Kurski /Piętka Mieszko /AKPA

Kadencje przedstawicieli zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej oraz regionalnych spółek Polskiego Radia upłynęły w 2020 roku. Jak informują Wirtualne Media, dotyczy to m.in. prezesa TVP Jacka Kurskiego, członka zarządu Mateusza Matyszkowicza, przewodniczącego rady nadzorczej Telewizji Polskiej Macieja Łopińskiego, a także Macieja Świrskiego i Tomasza Gizińskiego - przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Jak wyliczają Wirtualne Media, koniec kadencji dotyczy także wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - Macieja Koziołockiego i przewodniczącej - Moniki Wyszomirskiej-Łapczyńskiej, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Radia Lublin Karola Zgódki oraz członkini rady nadzorczej Radia Wrocław Joanny Dadas.

Reklama

Portal zwraca uwagę, że do tej pory sprawują oni jednak swoje funkcje, ponieważ ich mandaty jeszcze nie wygasły. Nastąpi do z chwilą przyjęcia sprawozdań spółek przez Walne Zgromadzenia, które tworzy minister kultury. Walne zwykle odbywa się do końca czerwca, w tym roku jednak z powodu pandemii koronawirusa termin ten został przesunięty na koniec września 2021 tego roku. Ministerstwo Kultury przekazało Wirtualnym Mediom, że nie ustalono jeszcze terminów posiedzeń w sprawie spółek.

Co dalej z Jackiem Kurskim?

Z kolei wyborem władz mediów publicznych zajmuje się Rada Mediów Narodowych, której ostatnie posiedzenie odbyło się 27 maja. W czasie spotkania dyskutowano m.in o konieczności obsadzenia stanowisk w poszczególnych spółkach.

Jak donoszą Wirtualne Media, "jeden z członków Juliusz Braun miał zaproponować po raz kolejny, by ogłosić otwarte konkursy na stanowiska prezesa i członka zarządu oraz członków rad nadzorczych spółek mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, których kadencje wygasają w najbliższym czasie". 

Portal informuje ponadto, że za przyjęciem wniosku w tej kwestii miały paść dwa głosy - Juliusza Brauna i Roberta Kwiatkowskiego, przeciw zagłosować miał być Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk, a Joanna Lichocka wstrzymała się od głosu. Według relacji Juliusza Brauna przewodniczący Krzysztof Czabański miał stwierdzić, że "konkursy stwarzają niepotrzebne problemy, a nie są wymagane przez ustawę". Szef RMN nie odpowiedział na pytanie portalu w tej sprawie. 

RMN podejmie decyzję w sprawie obsady stanowisk prezesa i członka zarządu i przewodniczącego rady nadzorczej TVP oraz rad nadzorczych: Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, Radia Lublin oraz Radia Wrocław na najbliższym posiedzeniu, które prawdopodobnie odbędzie się 9 czerwca. Nie będzie jednak otwartego konkursu w tej sprawie, wcześniej odbywało się to zwykle tak, że kandydat był zgłaszany przez jednego z członków, a wybierana była osoba, która zyskała większość głosów (wystarczy stosunek 3 do 2), tym sposobem zazwyczaj przyjmowane były kandydatury proponowane i wspierane przez członków związanych z PiS.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy