Nowy cykl dokumentalny
We wrześniu TVP1 wystartowała z nowym cyklem dokumentalnym "Perły Millennium". Najbliższa premierą będzie "Jak to się robi" w reżyserii Marcela Łozińskiego
Pierwszy film z tego cyklu - "Narzeczone Allaha" (Brides of Allah), reż. Natalie Assouline, emitowany był 2 września br. w TVP1. Przedstawiono w nim historie kobiet odsiadujących wyroki w izraelskim więzieniu. Izraelska reżyser w swoim filmie starała się odpowiedzieć na pytanie, jakie motywy kierowały tymi kobietami. Pokazała, jak kobiety te zmieniają się "za kratami". Wysłuchała agitacji religijnych, ale również skarg na dyskryminację i niesprawiedliwość świata, z którego pochodzą. W filmie próbuje ustalić, czy ideologiczna motywacja jest tą prawdziwą. Jedna z osadzonych uświadamia bohaterkom filmu gorzką prawdę... Film "Narzeczone Allaha" otrzymał Nagrodę FIPRESCI na ostatnim Berlinale.
Drugi film z tego cyklu - "Jak to się robi" Marcela Łozińskiego będzie emitowany 7 października. Doradca medialny pokazuje, jak ze zwykłego, nikomu szerzej nieznanego, młodego ambitnego człowieka zrobić polityka. Ujawnia kulisy szkolenia, taktyk i strategii, gwarantujące karierę polityczną. Film jest niewątpliwie kontrowersyjny, prowokujący do dyskusji.
Kolejną propozycję - "Z krwi i ciała mego" (My Flesh and Blood), reż. Jonathan Karsh - TVP1 zaprezentuje 4 listopada. To historia kobiety żyjącej zgodnie z głoszoną przez nią zasadą, że dzieci są darem, nawet jeżeli nie są sprawne fizycznie lub umysłowo. Stworzyła dom nie tylko dla swoich dzieci, ale również dla dziewięciorga niepełnosprawnych. Nie ma stałej pracy ani partnera życiowego. Pomaga jej kilka organizacji.
Ekipa filmowała rodzinę Susan przez rok. Nakręcono wiele poruszających scen. Dziewczynka śmiejąc się mówi, że choć nie ma obu nóg, jej życie jest cudowne. Inna przeżywa dramat, bo musi dać sobie obciąć włosy z powodu ciężkich poparzeń. Chłopiec z ciężką infekcją skóry musi codziennie poddawać się specjalnej kąpieli. W tym samym czasie 18-letnia córka Susan przechodzi kryzys, bo nikt nie ma czasu zająć się jej relatywnie małymi problemami. Największym obiektem troski jest mały Joe, który cierpi na chroniczną chorobę płuc, a oprócz tego jest nadpobudliwym i nerwowym dzieckiem. Dosłownie tyranizuje całą rodzinę. Kiedy jednak zostaje przewieziony do szpitala to wszystko zupełnie przestaje być ważne. Film zdobył nagrodę w Sundance.
Tegoroczną emisję cyklu "Perły Millennium" zakończy film "Marylin. Last Sessions" w reżyserii Patricka Jeudy'a, emitowany 2 grudnia. To najnowszy, odkrywczy portret Marylin Monroe, oparty na taśmach jej psychoanalityka Ralpha Greensona zawierających prawdziwe rewelacje. Film jest dobrze udokumentowaną opowieścią o ich wzajemnej fascynacji, przeżywanej wśród gigantów Hollywood i literatury (Truman Capote, Arthur Miller) na tle burzliwej historii braci Kennedy, CIA i FBI. Reżyser próbuje odpowiedzieć na pytanie, ile wspólnego ze śmiercią Marylin miał jej psychoanalityk i czy nie był on głównym inspiratorem jej dramatycznej decyzji.
W ramach cyklu "Perły Millennium" TVP1 w przyszłym roku planuje emisję takich filmów, jak m.in. "W górę Jangcy" (reż. Yung Chang); "Zakochany szpieg" (reż. Nadav Schirman); "Suweniry" (reż. Sahar Cohen i Halil Efrat), "Kamienna cisza" (reż. Krzysztof Kopczyński) czy "Yodok Stories" (reż. Andrzej Fidyk).