Reklama

Nie żyje Andrzej Turski

Andrzej Turski, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, zmarł 31 grudnia 2013 roku. Miał 70 lat. Informację podała TVP Info. Od lat zmagał się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową.

6 grudnia były prezenter "Panoramy" miał ciężki zawał i był w śpiączce. Od tego czasu leżał w jednym z warszawskich szpitali. Nie odzyskał przytomności.

W związku z planowaną operację, jego bliscy prosili przed świętami o zgłaszanie się do punktu krwiodawstwa i oddawanie krwi na rzecz dziennikarza.

Andrzej Turski nie pokonał tej choroby, choć udało mu się dwukrotnie wygrać z rakiem.

Przypomnijmy, że Andrzej Turski był gospodarzem weekendowych wydań "Panoramy". Z widzami chciał się pożegnać 8 grudnia, ale nie zdążył - kilka dni wcześniej miał ciężki zawał serca.

Reklama

"Jestem już zmęczony. Nie mogę ciągle tak zasuwać. Facet, który ma 70 lat, nie może robić 14 programów miesięcznie. Żadnego pożegnania nie będzie. W niedzielę wpadnę tylko na zakończenie programu podziękować widzom" - powiedział w rozmowie z Press.pl Andrzej Turski na początku grudnia.

W plebiscytach na najbardziej lubianego dziennikarza Andrzej Turski zazwyczaj pojawiał się na jednym z pierwszych miejsc. Jego ciepły głos i życzliwy uśmiech od dawna zjednywały mu rzesze wiernych widzów.

Pytany, jaka jest tajemnica jego popularności, odpowiadał: "Dziennikarstwo to jest praca w usługach dla ludności i dlatego jak jestem na antenie, to nie myślę o sobie, kolegach czy o tym, co powie szef. Mam to wszystko w nosie. Interesuje mnie tylko widz".

"Od pracy jestem uzależniony. W domu wszystko mam włączone: komputer, radio, kanały informacyjne w telewizorze. I jeszcze wertuję tygodniki. Ja żyję tym, co się dzieje w kraju i na świecie" - mówił.

Andrzej Turski urodził się 25 stycznia 1943 roku w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, następnie dziennikarstwo. Od 1968 r. pracował w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia; w latach 1980-82 był naczelnym redakcji. Pełnił także funkcję dyrektora III Programu Polskiego Radia i naczelnego Programu I. Współtworzył m.in. audycje "Radiokurier", "Sygnały dnia" i "W samo południe".

W 1987 r. Turski przeszedł do Telewizji Polskiej gdzie pracował na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego TVP1. Był współpomysłodawcą "Teleexpressu". Od 2002 współprowadził telewizyjną "Panoramę" i program "7 dni świat". W 2004 roku z powodu choroby zniknął z anteny. Po roku pokonał chorobę nowotworową i w 2005 roku wrócił do telewizji.

"'Pokonać raka' - to brzmi bardzo mocno, ale ja miałem najmniej złośliwego ze wszystkich, jakie zna medycyna: ziarnicę złośliwą, której już się nawet nie nazywana złośliwą. Jej wyleczalność przekracza 90 procent. To o czym tu mówimy? Wprawdzie po 3 latach był nawrót, ale moja lekarka powiedziała: 'dobijemy gada'. I dobiliśmy" - opowiadał w rozmowie z Michałem Wichowskim z magazynu "Świat i Ludzie".

W 2010 roku dziennikarz stracił ukochaną żonę Zofię, która także była chora na raka.

"Niestety moja żona miała mniej szczęścia ode mnie. Jej rak był znacznie bardziej zaawansowany. Myśmy byli z żoną razem 46 lat. Mam głęboką świadomość, że to się nie powtórzy. Moje życie w sensie duchowym niestety już minęło" - mówił po jej śmierci Turski.

Był laureatem Super Wiktora i Wiktora w kategorii dziennikarz roku 2005. W 17. edycji Telekamery "Tele Tygodnia" 2014 jest nominowany w kategorii "prezenter informacji".

Andrzej Turski został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Rockman Andrzej Turski - kliknij!

Prywatnie był zapalonym wędkarzem. Dziennikarz pozostawił w smutku córkę Urszulę Chincz i czteroletniego wnuka Rysia.

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: życia | nie żyje | Andrzej Turski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy