Reklama

Nie żyje Andrzej Turski

Andrzej Turski, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, zmarł 31 grudnia 2013 roku. Miał 70 lat. Informację podała TVP Info. Od lat zmagał się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową.

6 grudnia były prezenter "Panoramy" miał ciężki zawał i był w śpiączce. Od tego czasu leżał w jednym z warszawskich szpitali. Nie odzyskał przytomności.

Reklama

W związku z planowaną operację, jego bliscy prosili przed świętami o zgłaszanie się do punktu krwiodawstwa i oddawanie krwi na rzecz dziennikarza.

Andrzej Turski nie pokonał tej choroby, choć udało mu się dwukrotnie wygrać z rakiem.

Przypomnijmy, że Andrzej Turski był gospodarzem weekendowych wydań "Panoramy". Z widzami chciał się pożegnać 8 grudnia, ale nie zdążył - kilka dni wcześniej miał ciężki zawał serca.

"Jestem już zmęczony. Nie mogę ciągle tak zasuwać. Facet, który ma 70 lat, nie może robić 14 programów miesięcznie. Żadnego pożegnania nie będzie. W niedzielę wpadnę tylko na zakończenie programu podziękować widzom" - powiedział w rozmowie z Press.pl Andrzej Turski na początku grudnia.

W plebiscytach na najbardziej lubianego dziennikarza Andrzej Turski zazwyczaj pojawiał się na jednym z pierwszych miejsc. Jego ciepły głos i życzliwy uśmiech od dawna zjednywały mu rzesze wiernych widzów.

Pytany, jaka jest tajemnica jego popularności, odpowiadał: "Dziennikarstwo to jest praca w usługach dla ludności i dlatego jak jestem na antenie, to nie myślę o sobie, kolegach czy o tym, co powie szef. Mam to wszystko w nosie. Interesuje mnie tylko widz".

"Od pracy jestem uzależniony. W domu wszystko mam włączone: komputer, radio, kanały informacyjne w telewizorze. I jeszcze wertuję tygodniki. Ja żyję tym, co się dzieje w kraju i na świecie" - mówił.

Andrzej Turski urodził się 25 stycznia 1943 roku w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, następnie dziennikarstwo. Od 1968 r. pracował w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia; w latach 1980-82 był naczelnym redakcji. Pełnił także funkcję dyrektora III Programu Polskiego Radia i naczelnego Programu I. Współtworzył m.in. audycje "Radiokurier", "Sygnały dnia" i "W samo południe".

W 1987 r. Turski przeszedł do Telewizji Polskiej gdzie pracował na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego TVP1. Był współpomysłodawcą "Teleexpressu". Od 2002 współprowadził telewizyjną "Panoramę" i program "7 dni świat". W 2004 roku z powodu choroby zniknął z anteny. Po roku pokonał chorobę nowotworową i w 2005 roku wrócił do telewizji.

"'Pokonać raka' - to brzmi bardzo mocno, ale ja miałem najmniej złośliwego ze wszystkich, jakie zna medycyna: ziarnicę złośliwą, której już się nawet nie nazywana złośliwą. Jej wyleczalność przekracza 90 procent. To o czym tu mówimy? Wprawdzie po 3 latach był nawrót, ale moja lekarka powiedziała: 'dobijemy gada'. I dobiliśmy" - opowiadał w rozmowie z Michałem Wichowskim z magazynu "Świat i Ludzie".

W 2010 roku dziennikarz stracił ukochaną żonę Zofię, która także była chora na raka.

"Niestety moja żona miała mniej szczęścia ode mnie. Jej rak był znacznie bardziej zaawansowany. Myśmy byli z żoną razem 46 lat. Mam głęboką świadomość, że to się nie powtórzy. Moje życie w sensie duchowym niestety już minęło" - mówił po jej śmierci Turski.

Był laureatem Super Wiktora i Wiktora w kategorii dziennikarz roku 2005. W 17. edycji Telekamery "Tele Tygodnia" 2014 jest nominowany w kategorii "prezenter informacji".

Andrzej Turski został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Rockman Andrzej Turski - kliknij!

Prywatnie był zapalonym wędkarzem. Dziennikarz pozostawił w smutku córkę Urszulę Chincz i czteroletniego wnuka Rysia.

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Zobacz nasze podsumowanie 2013 roku

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: życia | żyja | zycie | nie żyje | Andrzej | turski | Andrzej Turski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje