Reklama

Reklama

"Nasz nowy dom": Ekipa programu rusza na pomoc kolejnym rodzinom

Już w środę i czwartek wieczorem czekają nas kolejne spotkania z ekipą "Naszego Nowego Domu" oraz wyjątkowymi bohaterami emitowanego na Polsacie programu.

Już w środę i czwartek wieczorem czekają nas kolejne spotkania z ekipą "Naszego Nowego Domu" oraz wyjątkowymi bohaterami emitowanego na Polsacie programu.
Katarzyna Dowbor i rodzina z Nowej Wsi /Polsat

W Nowej Wsi w domu pod lasem mieszka wielopokoleniowa rodzina: pani Dorota z mężem Andrzejem, jej córka Marta i zięć Damian oraz wnuki - Amelka i Aleksander. Mały Olek cierpi na rozszczep kręgosłupa, porusza się na wózku. Stary dom dziadków, choć pełen miłości i ciepła, nie jest dla chłopca miejscem przyjaznym, znacznie odbiega od potrzeb rodziny. Liczne progi i zarwania podłóg uniemożliwiają przemieszczanie się. Sześć osób mieszka w dwóch pokojach. Nikt z rodziny nie ma prywatności, miejsca do wypoczynku ani nauki. Połatany dach przecieka, a przez nieszczelne okna ucieka ciepło.

Reklama

Inni członkowie rodziny także borykają się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Dramatem dla wszystkich jest brak łazienki, ciepłej wody oraz toalety. Ekipę programu czeka bardzo trudny remont, na zewnątrz pada śnieg, a w środku brakuje przestrzeni. Dodatkowo, architekt Maciek Pertkiewicz będzie się starał spełnić marzenie dwóch pań w tym domu, by każda z nich miała swoją własną, oddzielną kuchnię.

Przed remontem stan domu oceni Katarzyna Dowbor. Widząc tragiczny stan budynku, podzieli się swoimi spostrzeżeniami.

"Wiem, że się bardzo staracie, ale stan tego domu mnie po prostu przeraził. Jest zima, trzeba cały dach zdjąć i zrobić nowy. Jak to zrobić zimą? Kolejny problem to gdzie tu wstawić łazienkę? Stworzenie w tym budynku domu dla dwóch rodzin to jest wielki wyczyn, to ogromny wysiłek zarówno dla architekta jak również dla ekipy remontowej, bo tego miejsca po prostu nie ma" - powie dziennikarka.

Swoich obaw nie kryje również architekt Maciek Pertkiewicz: "(...) Problem polega na tym, że ten piec jest bardzo stary, nieszczelny i powoli się rozsypuje (...) Widzę, że te dwie rodziny funkcjonują osobno - są dwie kuchnie, w przedsionku widziałem dwie pralki (...) Taki układ musi pozostać, ale ja tu nie widzę jeszcze jednego pomieszczenia - łazienki".

Przed ekipą bardzo trudne zadanie. Maciek Pertkiewicz postara się stworzyć przestrzeń dla wielopokoleniowej rodziny obarczonej poważnymi problemami zdrowotnymi. Zmiany w domu pomoże wprowadzić Artur Witkowski wraz z ekipą remontową.

Z kolei w czwartek ekipa programu odwiedzi województwo lubelskie, a dokładnie wieś Justynówkę. To właśnie tam mieszka pięcioosobowa rodzina, która potrzebuje pomocy. Pan Robert stara się zapewnić byt rodzinie, prowadząc podupadłe gospodarstwo rolne po rodzicach. Wraz z żoną Aleksandrą wychowują troje dzieci - sześcioletnią Wiktorię, czteroletniego Adasia i ośmiomiesięczną Gabrysię. Pani Ola na co dzień pracuje na stacji paliw, teraz jest na urlopie macierzyńskim. W domu dramatycznie brakuje pieniędzy.

Stan budynku zagraża życiu jego mieszkańców. Wszystkie pomieszczenia ogrzewane są jedną "kozą", z której wyprowadzono długą rurę rozprowadzającą ciepło. Urządzenie dymi i truje rodzinę. Zagrzybiona, przerażająca łazienka i brak ciepłej wody stanowią prawdziwy dramat. Ekipa ratunkowa programu "Nasz nowy dom" ma za zadanie nie tylko przeprowadzić remont, ale też dać rodzinie narzędzia do poprawy ich sytuacji.

"Patrzę na wasze ogrzewanie, ale nie jestem przekonana czy wy tę zimę przeżyjecie, bo przy trójce malutkich dzieci coś tak niebezpiecznego w domu, bardzo mnie przestraszyło. Dzieciaki tak naprawdę nie mają warunków ani do nauki, ani do rozwoju - powinny zupełnie inaczej żyć i mieszkać. Ten dom jest bardzo trudny, dlatego że to tak naprawdę nie jest dom tylko połowa domu - za ścianą są sąsiedzi. Do tego wszystkiego nie wyobrażam sobie, jak tutaj można znaleźć przestrzeń dla was wszystkich" - powie Katarzyna Dowbor.

Przed Martyną Kupczyk naprawdę ciężkie zadanie. W realizacji projektu pomoże jej nieoceniony Wiesiek Nowobilski i jego ekipa od zadań specjalnych.

Premierowe odcinki programu "Nasz Nowy Dom" w środę i czwartek o godzinie 20:05 na antenie Polsatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nasz nowy dom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL