"Mindhunter": Morderczy trening mózgu
Śledzenie poczynań profilerów, bohaterów produkcji "Mindunter", to niekwestionowana i wciągająca rozrywka. Okazuje się jednak, że oglądanie seriali kryminalnych to również doskonały trening dla mózgu.
Wraz z pojawieniem się drugiego sezonu serialu "Mindhunter" miłośnicy kryminalnych zagadek i meandrów zabójczych umysłów zacierają ręce. 16 sierpnia pojawi się kontynuacja serialu, który jest luźną adaptacją książki "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI" autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa. Serial skupia się na pracy agentów specjalnych FBI Holdena Forda i Billa Tencha, którzy w 1979 roku nawiązują współpracę w celu opracowania metod ścigania seryjnych morderców i analizy przyczyn popełnionych przez nich zbrodni.
"Mindhunter" to kolejny serial, który jest jedynie potwierdzeniem tego, że zasiadając wygodnie przed telewizorem, chętnie zaglądamy w mroczne zakamarki ludzkich umysłów, i równie chętnie przyglądamy się jak profilerzy z porozrzucanych puzzli dowodów i poszlak starają się znaleźć odpowiedź na pytania "kto?" i "dlaczego?".
My zastanawiamy się, co jest takiego kuszącego w zbrodni, że czasem aż trudno jest nam się oderwać od kolejnych odcinków serialu i spędzamy wolny wieczór na rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.
"Zbrodnia przyciąga widzów, ponieważ wywołuje najbardziej podstawowe i najsilniejsze emocje m.in. strach. Jako źródło rozrywki w kulturze popularnej pozwala nam doświadczać strachu i przerażenia w kontrolowanym środowisku, w którym zagrożenie jest ekscytujące, ale nie jest realne. Historie prawdziwych zabójców są często dla dorosłych tym, czym filmy z potworami dla dzieci" - wyjaśnia na łamach "Time" Scott Bonn, profesor kryminologii na Uniwersytecie Drew i autor książki "Why We Love Serial Killers".
Zdaniem psycholog Meredith Fuller, zamiłowanie do zagadek kryminalnych może wynikać z faktu, że nasz mózg uwielbia łamigłówki. Ale nie tylko.
"Czerpiesz też przyjemność z czegoś, co możesz odkryć, równocześnie jest to bardzo bezpieczne. Kiedy oglądasz seriale kryminalne, programy poświęcone seryjnym mordercom, masz okazję spojrzeć na drugą, ciemną stronę życia, ale jesteś bezpieczny w swoim salonie. Poza tym, interesuje nas również odkrywanie ludzkiej natury, próba zrozumienia jej złożoności z uwzględnieniem jej ciemnych stron" - wyjaśnia psycholog.