Reklama

Reklama

"Matki, żony i kochanki": Kownacka zagrała żonę Stroińskiego

Byli ulubioną przez widzów parą popularnego serialu "Matki, żony i kochanki". Oboje świetni aktorsko - zarówno w teatrze, jak i w filmach.

Dorota, Hanka, Wanda i Wiktoria - koleżanki ze szkoły dla pielęgniarek po kilkunastu latach ponownie zacieśniają przyjaźń. Okazuje się, że życie prywatne żadnej z nich nie potoczyło się tak, jakby sobie wymarzyły.

Serial o ich sercowych perypetiach pt. "Matki, żony i kochanki", który emitowano w roku 1996 (I seria) i 1998 (II seria), wbrew niepochlebnym opiniom krytyków, już po pierwszych odcinkach okazał się ogromnym sukcesem, a odtwórczynie głównych ról: Gabriela Kownacka, Elżbieta Zającówna, Małgorzata Potocka i Anna Romantowska z miejsca stały się gwiazdami. Z nich czterech największą karierę zrobiła Gabriela Kownacka.

Reklama


Choć aktorka miała już wówczas za sobą ponad 30 ról w filmach i serialach, a także wiele teatralnych kreacji, to właśnie za sprawą Doroty Lindner polubiła ją cała Polska. W postać jej serialowego męża Michała wcielił się 2 lata starszy od niej aktor Krzysztof Stroiński.

Jeszcze w pierwszych latach liceum Gabriela, z domu Kwasz, wcale nie myślała o aktorstwie. Marzyła o studiach medycznych, psychologii, genetyce. Miłością do teatru zaraził ją polonista. Zdała egzamin do warszawskiej szkoły teatralnej i już na pierwszym roku studiów debiutowała w roli Zosi w "Weselu" Andrzeja Wajdy. Po studiach nawet przez moment nie czekała na propozycje, czego zazdrościły jej koleżanki, podobnie jak urody i wspaniałego męża.

Starszego o dwa lata kolegę ze studiów, Waldemara Kownackiego, poznała na pierwszym roku. Szybko zostali parą. Koleżanki wspominały, jak zakradał się do niej po gzymsie akademika, dawał oryginalne prezenty i szył jej ubrania. Gdy kończyła studia w 1975 roku, była już mężatką. Kolejne lata to dla aktorki czas intensywnej pracy, dłuższą przerwę zrobiła sobie dopiero po urodzeniu syna Franciszka w 1983 roku.

Kiedy po urlopie wychowawczym wróciła do grania, nagle środowisko obiegła wiadomość, że jej małżeństwo się rozpadło. Rozwiedli się cicho i dyskretnie, nie podając powodu rozstania. Waldemar Kownacki ożenił się ponownie. Jego żona Katarzyna Kownacka też jest aktorką. Mają dwie córki.

Gabriela Kownacka nie dała po sobie poznać, że rozstanie z mężem było dla niej trudnym czasem. Receptą na problemy zawsze była dla niej praca. Swoją pozycję ulubienicy widzów przypieczętowała w 1999 roku rolą Anki Kwiatkowskiej w hitowym serialu Polsatu "Rodzina zastępcza". W tę postać wcielała się przez 9 lat. Również wtedy, gdy zmagała się z chorobą nowotworową.

W 2004 roku u aktorki zdiagnozowano raka piersi. Po kilkumiesięcznym leczeniu wróciła do zdrowia, ale wkrótce rak zaatakował ponownie. Aktorka zmarła 30 listopada 2010 roku. Miała 58 lat.

Krzysztof Stroiński, grając w "Matkach, żonach i kochankach", również miał już za sobą ponad 30 ról w filmach i serialach, w tym najsłynniejszą - kultową rolę Leszka Góreckiego w "Daleko od szosy" z 1976 roku. 4 lata wcześniej skończył łódzką Filmówkę. W 1979 roku przeniósł się do Warszawy.

Każdą kolejną rolą Krzysztof Stroiński tylko potwierdzał aktorski talent. Wystarczy wymienić Metyla, policjanta z problemem alkoholowym w "Pitbullu", czy chorego psychicznie mężczyznę z "Lęku wysokości". O prywatnym życiu aktora wiadomo niewiele. Od lat unika mediów. W nielicznych wywiadach mówi tylko o pracy.

MH

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady!

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy