Reklama

Reklama

Martyna Wojciechowska o asystentce seksualnej dla osób niepełnosprawnych

Słynna podróżniczka i dziennikarka zachęciła na swoim Instagramie do obejrzenia najnowszego odcinka programu "Kobieta na krańcu świata". Będzie on poświęcony Vladanie Augustenowej, Czeszce zajmującej się profesją, której w Polsce nie ma.

Martyna Wojciechowska jest autorką programu "Kobieta na krańcu świata"

"Asystentka seksualna dla osób z niepełnosprawnościami. To oficjalny zawód bohaterki kolejnego odcinka programu. Vladana Augustenowa jest jedną z 11 certyfikowanych specjalistek i specjalistów w tej dziedzinie w Czechach" - tak zaczyna swój post Martyna Wojciechowska.

Na dołączonym do wpisu zdjęciu widać ją i bohaterkę swojego programu.

W dalszej części wpisu Wojciechowska przybliża, na czym polega zawód wykonywany przez Augustenową.

"Mówi o sobie, że 'stara się leczyć dotykiem' i że każdy z nas potrzebuje bliskości i intymności. To przecież naturalna potrzeba człowieka, niezależnie od tego, czy jest niepełno czy pełnosprawny".

Reklama

Dziennikarka w swoim wpisie unika konkretów, należy więc dodać, że ów zawód polega na pomaganiu osobom z niepełnosprawnościami w zaspokajaniu potrzeb seksualnych - czasami poprzez dotykanie, czasami poprzez masturbację, a nawet stosunek seksualny.

"W Szwajcarii, Belgii czy Niemczech zawód ten istnieje od wielu lat, w Czechach od 5 lat, a szkolenie jest finansowane przez państwo. Jak się to ma do Polski, gdzie osoby z niepełnosprawnościami często nie mają tej podstawowej opieki i wsparcia finansowego? A tyle się u nas mówi o byciu 'pro life'. Bycie za życiem to także zapewnienie godnego życia osobom, które nie mogą same o siebie zadbać" - pisze dalej Wojciechowska.

Nietrudno się domyślić, jak brzmi odpowiedź na postawione przez nią pytanie - w Polsce zawód asystenta seksualnego dla osób niepełnosprawnych nie istnieje. Oprócz państw, które wymieniła Wojciechowska, profesja ta jest znana także w Danii, Holandii, Włoszech, Austrii, Hiszpanii i Izraelu. W niektórych z tych krajów usługi asystentów są opłacane ze specjalnych funduszy, na które pieniądze daje państwo.

Odcinek programu "Kobieta na krańcu świata poświęcony Vladanie Augustenowej i jej profesji zostanie wyemitowany w niedzielę 22 listopada o godzinie 11.30 na antenie TVN.

"To nie będzie łatwy odcinek, ale bardzo ważny" - zachęca do oglądania Martyna Wojciechowska.PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje