Herbuś i Maserak tańczą w operze
Już dzisiaj wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się premiera "Traviaty" Giuseppe Verdiego. Tym razem widzowie, oprócz wielkich śpiewaków operowych, zobaczą na scenie... Edytę Herbuś, Rafała Maseraka, Annę Bosak, Łukasza Czarneckiego i Ewę Szabatin. Jak to możliwe? Odpowiada reżyser przedstawienia - Mariusz Treliński.
"Angażując tych tancerzy do spektaklu nie wiedziałem, kim są" - mówi w rozmowie z Katarzyną Janowską, redaktor naczelną "Przekroju", Treliński.
"Długo pracowałem za granicą, nie wiedziałem co tu się dzieje, szczególnie w popkulturze. Zrobiłem casting do pierwszej części opery, która rozgrywa się w kabarecie. (...) Wybrałem najlepszych tancerzy i dopiero wtedy dowiedziałem się, że oni [Herbuś, Maserak i Szabatin - red.] są celebrytami. Tym bardziej się ucieszyłem" - dodaje reżyser.
Twórca zdaje sobie sprawę, że tancerze znani z popularnych programów telewizyjnych mogą przyćmić wielkich śpiewaków - Aleksandrę Kurzak i Andrzeja Dobera. Być może sprawi to jednak, że do opery zawita nowa publiczność.
"W Polsce edukacja muzyczna, świadomość tego, kto jest kim na świecie, praktycznie nie istnieje. Może więc się zdarzyć, że niewiele osób zauważy, że w Traviacie śpiewa Ola Kurzak, która przyjeżdża do nas z La Scali" - mówi Treliński.
Dzisiejsza premiera "Traviaty" na pewno będzie wydarzeniem artystycznym. Kostiumy do inscenizacji zaprojektowali znani projektanci mody - Gosia Baczyńska i Tomasz Ossoliński. Scenografia będzie - jak mówi reżyser - współczesna "w przewrotny sposób".
"Jednym z pierwowzorów naszej Violetty [bohaterka opery - red.] była Dita von Teese, wystylizowana w stylu retro stripdancerka, a zarazem ikona popkultury, była partnerka Marilyna Mansona" - wyjaśnia Treliński.
Jak wygląda praca przy tak wielkim przedsięwzięciu - o to zapytaliśmy Tomasza Ossolińskiego:
"Traviata" to jedna z najpopularniejszych oper na świecie, opowiadająca o niemożliwej miłości, niespełnieniu i ofierze. W momencie prapremiery, 6 marca 1853 roku, opera wstrząsnęła gustami ówczesnej publiczności oburzonej faktem, że główną bohaterką przedstawienia została prostytutka.
Libretto "Traviaty" napisał Francesco Maria Piave na podstawie "Damy kameliowej" Aleksandra Dumasa (syna).
Mariusz Treliński karierę rozpoczynał w kinie. Jest autorem znakomitych filmów - "Pożegnanie jesieni" (1990, według Witkacego) i "Łagodna" (1995, na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego).