Reklama

Reklama

"Fanatyk": Piotr Cyrwus wędkarzem

"Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa" - tak zaczyna się jeden z najbardziej kultowych tekstów, jakie wyprodukował polski internet. Napisany przez anonimowego twórcę, ukrywającego się pod pseudonimem Malcolm XD, błyskawicznie stał się jednym z najczęściej przesyłanych tekstów w sieci. Na jego podstawie oparty jest scenariusz wyczekiwanego filmu "Fanatyk", który 24 grudnia będzie miał internetową premierę w serwisie Showmax .

Główną rolę w "Fanatyku" gra Piotr Cyrwus

"Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa"  to nic innego jak copypasta (z ang. copy i paste, czyli kopiuj i wklej), tzn. internetowa historia, będąca tekstowym memem. Copypasty mają to do siebie, że zaczynają żyć własnym życiem - tekst Malcolma XD jest jednym z najchętniej cytowanych i przerabianych w polskim internecie i nie tylko - nawiązali do niego m.in. twórcy gry "Wiedźmin 3". Tekstem zainteresował się krakowski reżyser - Michał Tylka.

"Copypasta o ojcu będącym fanatycznym wędkarzem wydała mi się idealnym materiałem na film, ze względu na obrazowość całej historii, absurd, przerysowanie, dialogi i niesamowite poczucie humoru" - powiedział Tylka.

Reklama

Chociaż geneza filmu wywodzi się z głębin internetu, a niektóre nawiązania do memów, kultowych tekstów czy filmów wychwycą jedynie zaawansowani w kulturze internetowej użytkownicy, tak naprawdę film opowiada o relacjach ojciec-syn i o polskiej rodzinie. O tym, jak szaleństwo przechodzi ze znerwicowanego ojca (Piotr Cyrwus) na aspołecznego, uzależnionego od internetu syna (znakomity Mikołaj Kubacki).

"To świetna, typowo polska, słodko-gorzka historia, oparta na tekście, który w internecie ma już rangę kultowego. Wspólnie z autorem wziął ją na warsztat zdolny młody reżyser. Do filmu dołączyli młodzi aktorzy oraz plejada polskich gwiazd. Gdy tylko pojawiła się szansa na wsparcie tego projektu, nie wahaliśmy się ani chwili - wierzymy, że to będzie ważny film pokoleniowy. Cieszymy się, że możemy być częścią tego przedsięwzięcia i mieć "Fanatyka" w swojej ofercie "- powiedział Jurek Dzięgielewski, Head of Content, Showmax CEE.

Film nie powstałby bez wsparcia Małopolskiego Studia Debiutów - programu wsparcia dla młodych Twórców filmowych prowadzonego przez Klaster Filmowy, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wyjątkowym elementem w historii filmu jest również to, że na jego produkcję złożyli się darczyńcy w ramach akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi. Aukcja na rzecz "Fanatyka" została mianowana zbiórką wszech czasów.

W filmie wystąpili m.in.: Piotr Cyrwus (Andrzej Gałecki), Mikołaj Kubacki (Anon czyli Jakub), Anna Radwan (Wioletta Gałecka, żona Andrzeja Gałeckiego), Łukasz Szczepanowski (Patryk Gałecki, brat Anona), Juliusz Chrząstowski (Władek, kolega od łódki), Marian Dziędziel (Zbyszek), Jan Nowicki (Bogdan), Jacek Strama (Mirek), Tomasz Schimscheiner (terapeuta) i Sandra Staniszewska (kioskarka Marzena).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje