Egurrola: Juror musi być uczciwy
Augustin Egurrola - syn Polki i Kubańczyka, tancerz, choreograf i nauczyciel. Widzom znany jest przede wszystkim jako opanowany juror "You Can Dance - Po prostu tańcz!". To głównie dzięki niemu Polska zakochała się w tańcu.
Egurrola uważa, że dobry juror powinien być przede wszystkim obiektywny, posiadać kodeks postępowania, którego nie wolno łamać.
- W "You Can Dance" nie możemy oceniać konkretnego tancerza lub duetu przez pryzmat jego poprzednich występów. Za każdym razem tancerz musi być tak oceniany, jakbyśmy go widzieli po raz pierwszy. Po drugie, wszyscy podlegają tym samym kryteriom. W skład oceny wchodzą przede wszystkim trzy aspekty: muzyka, technika i wyraz. Oceniając, nie można zmieniać ich kolejności czy proporcji.
Artysta sądzi, że najważniejsza jest uczciwość:
- Juror musi być uczciwy wobec zawodników, ale też wobec siebie, żeby mógł spokojnie spojrzeć w lustro.
Augustin, mimo że w roli widza może delektować się spektaklem i talentem tancerzy, to największą satysfakcję daje mu praca choreografa.
- Uwielbiam zaskakiwać widza, pokazywać w tańcu różne elementy świata, który mnie otacza, bawić się emocjami tancerzy i widzów. Układanie choreografii przez moment daje wrażenie, że tworzy się coś niezwykłego - podkreśla.
Bycie jurorem to dla niego najmniej przyjemna rola, która niesie za sobą wielką odpowiedzialność: - Trzeba być w 100% skoncentrowanym, żeby jedną wypowiedzią czy oceną nie wyrządzić komuś krzywdy - tłumaczy artysta.
W trakcie obrad zespołu jurorskiego, które są pełne emocji i napiętej atmosfery, choreograf stara się zachować kamienną twarz i przytaczać jak najwięcej merytorycznych argumentów.
- Muszę przyznać, że mamy naprawdę trudny zespół jurorski. To trzy osoby, z których każda ma silną, lubiącą dominować osobowość. Nasze obrady są pełne emocji, krzyków, nerwowej gestykulacji. Całe szczęście, że tych sporów nie oglądają widzowie - dodaje.
Dobry tancerz to dla niego ktoś, kto powinien posiadać zarówno osobowość, oraz być po części aktorem, ponieważ taniec to język ciała, za pomocą którego można wyrazić swoją osobowość i opowiadać różne historie.
- Potrafią to robić tylko doskonali tancerze, dla których ciało jest instrumentem do wyrażania siebie. Taki powinien być nasz zwycięzca - podsumowuje.
Rozmawiał Maciej Misiorny