Reklama

Dokument "6 kroków" na antenie HBO

W najbliższą niedzielę, 8 grudnia o godz. 22.05 na antenie HBO odbędzie się premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Bartosza Dombrowskiego "6 kroków". To dokument drogi przez różne kraje, style życia i charaktery. Film stawia pytania o to, co jest ważne, co ludzi dzieli, a co łączy i co dzisiaj, w dobie rozwoju technologicznego znaczy "być blisko".

- Film dokumentalny "6 kroków" został zainspirowany teorią "sześciu stopni oddalenia" Stanleya Milgrama. Trafiłem na tę teorię i pomyślałem sobie, że to byłby świetny pomysł na dokument. Nie znaliśmy żadnego z bohaterów, ponieważ ich losowaliśmy. Trafiliśmy przez przypadek na Martynę Załogę, pierwszą bohaterkę. Ostatnią osobę losowaliśmy na podstawie współrzędnych geograficznych, wysłaliśmy ekipy i oni mieli znaleźć ostatniego bohatera, akurat w tym punkcie przecięcia. Jak zaczęliśmy zdjęcia z jedną postacią, to ona sama decydowała, jaką osobę nam dalej poleci. Zazwyczaj nie byliśmy przygotowani w ogóle na to, dokąd dalej jedziemy - mówi Bartosz Dombrowski, reżyser dokumentu.

Reklama

Twórcy filmu wyruszyli w długą podróż, szukając ogniw łączących losowo wybranych bohaterów: Martynę - punkrockową piosenkarkę z Warszawy i Marco Antonio - farmera z meksykańskiej wioski. Autorzy dokumentu, przemierzając kolejne kraje, spotykają się ze wskazywanymi osobami, nie wiedząc, czy uda im się znaleźć drogę do Meksykanina. Trasa wiedzie z Warszawy, poprzez Londyn, Miami, aż do Meksyku, gdzie poznajemy kilku bohaterów, którzy przybliżają nas do Marco Antonio.

Ekipa, towarzysząc bohaterom w codziennym życiu, poznaje ich lepiej oraz stawia pytania, których nie zadaje się sobie na co dzień, czy wręcz unika. Rozmawiają o najważniejszych dla bohaterów relacjach, ludziach i wartościach, pytają o ich potrzeby i marzenia. Niejednokrotnie w filmie padają bardzo szczere wyznania, ale jak mówi polska bohaterka, Martyna Załoga: "Niczego nie cenzurowałam. Obejrzałam film i niczego się nie wstydzę".

Okazuje się także, że pomimo różnych szerokości geograficznych, bohaterów łączą często te same problemy, emocje, pragnienia. Jak zauważa Marcin Miller, bohater, do którego ekipę kieruje Martyna: "Wszyscy żyją pod tym samym niebem. Niebo należy do wszystkich. Podróż na trasie Polska-Meksyk staje się okazją do rozmowy, poznania i zrozumienia innych".


- Ten film jest o nas samych. Oglądając go, będziemy mogli się zastanowić nad własnym życiem, nad własnymi relacjami i mam nadzieję, że będziemy inaczej odnosić się do ludzi, których dopiero poznajemy - podkreśla Bartosz Dombrowski.

Producentami dokumentu "6 kroków" są HBO Europe, Otter Films i East Pictures przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy