Reklama

Reklama

Debata wyborcza kandydatów na prezydenta w TVP

W środę, 17 czerwca, wieczorem odbędzie się debata wyborcza w TVP z udziałem kandydatów na prezydenta. Zgodnie z informacjami ze sztabów, weźmie w niej udział 11 kandydatów, w tym m.in. Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.

W środę, 17 czerwca, wieczorem odbędzie się debata wyborcza w TVP z udziałem kandydatów na prezydenta. Zgodnie z informacjami ze sztabów, weźmie w niej udział 11 kandydatów, w tym m.in. Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.
W środowej debacie weźmie udział 11 kandydatów na prezydenta /Wojciech Stróżyk /Reporter

Z informacji przekazanych PAP przez sztaby wyborcze wynika, że debata rozpocznie się o godz. 21:00, będzie podzielona na pięć bloków tematycznych, w których kandydaci będą mieli po minucie na odpowiedź na pytanie. Przewidziana jest również - według informacji sztabowców - jedna minuta na swobodną wypowiedź.

Przedstawiciele sztabu wyborczego Andrzeja Dudy potwierdzili PAP, że ubiegający się o reelekcję prezydent weźmie udział w debacie.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha pytany w TVP Info we wtorek, 16 czerwca, jaki pomysł na debatę ma Andrzej Duda, odparł, że prezydent przedstawia swój program obecnie na spotkaniach z mieszkańcami. Wśród propozycji prezydenta wymienił m.in. inwestycje infrastrukturalne i wsparcie dla samorządów. Mucha zapowiedział także dalsze przedstawianie szczegółów "planu Dudy".

Reklama

Udział w debacie Rafała Trzaskowskiego potwierdzili w rozmowie z PAP jego sztabowcy. Sam kandydat odniósł się do niej również w swoim wtorkowym wpisie na Twitterze.

"Już jutro debata prezydencka w TVP. Trudno zakładać, że wybieramy się tam na równe starcie kandydatów w wyborach prezydenckich. Ale to być może niepowtarzalna okazja, by mieć 6 minut możliwości wypowiedzi w TVP na żywo. Obiecuję, że wykorzystam każdą sekundę. Bądźcie ze mną!" - napisał Trzaskowski.

Szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia Tomasz Trela również potwierdził udział kandydata Lewicy w debacie. Trela przekazał, że debata ma się rozpocząć o godz. 21 i potrwa półtorej godziny.

Podobnie pełnomocnik wyborczy Szymona Hołowni Michał Kobosko przekazał PAP, że niezależny kandydat na prezydenta weźmie udział w debacie w TVP.

Kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz 15 Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdzając udział w debacie powiedział PAP, że jest "jedynym kandydatem", który się stawia na każdej debacie, także wtedy, gdy żaden inny kandydat się nie pojawia. Dlatego, pomimo obaw o - jak powiedział - "rzetelność" debaty prowadzonej przez telewizję publiczną, weźmie w niej udział.

"Idę z nadzieją, że na debacie nie będzie tematów zastępczych, tylko takie, które dotyczą Polaków: jak zdrowie, sytuacja gospodarcza, miejsca pracy, ochrona środowiska, a nie tematy, które generują partie polityczne, po to, żeby dzielić społeczeństwo" - powiedział prezes PSL.

Obecność kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka potwierdziła PAP rzeczniczka jego sztabu Anna Bryłka. Dodała, że według reguł, które zostały jej przedstawione, schemat będzie taki jak w przypadku debaty, która miała miejsce w maju - przed zarządzonymi na 10 maja wyborami, które ostatecznie się nie odbyły. "Nie można tego nazwać debatą, to będzie pięć ogólnych pytań, związanych z kompetencjami prezydenta" - powiedziała Bryłka.

Wśród tematów wymieniła: politykę zagraniczną i obronność. Według niej na zakończenie debaty kandydaci będą mieli możliwość udzielić swobodnej wypowiedzi. Kandydatów na być 11, dlatego debata - jak przekazała - ma być o 10 minut dłuższa od majowej - będzie trwała 80 minut.

Według informacji przekazanych PAP przez sztaby wyborcze części kandydatów, nie odbędzie się natomiast zaplanowana pierwotnie na 19 czerwca debata w stacji TVN.

W sobotę PKW poinformowała, że w wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca wystartuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Kampania wyborcza zakończy się 26 czerwca o godz. 24:00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach od 7:00 do 21:00. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: debata prezydencka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy