Reklama

Cezary Żak miał być nauczycielem

"Nie chciałem być aktorem, ponieważ większość mojej rodziny to nauczyciele" - mówi Cezary Żak. Artysta zdradził, co robił, zanim zdał egzaminy do szkoły teatralnej i co robiłby, gdyby nie był aktorem...

"Większość mojej rodziny to nauczyciele. Do głowy mi nie przychodziło, żeby robić, co innego w życiu. Moja mama, moje ciocie, to nauczycielki. Nie chciałem być aktorem. W liceum uczyłem się pilnie języka francuskiego i dobrze go wówczas znałem. Chciałem iść na romanistykę, na Uniwersytet Wrocławski, żeby potem uczyć tego języka" - powiedział Cezary Żak na spotkaniu z widzami w ramach "Wieczorów Mistrzów", organizowanych przez Mazowiecki Teatr Muzyczny.

Reklama

Żak zdradził, że egzaminy wstępne na studia nie poszły mu jednak dobrze... "Okazało się, że aby zdać na romanistykę, trzeba nie tylko zaliczyć egzamin z francuskiego, ale też z języka polskiego. Francuski zaliczyłem śpiewająco, a z polskiego nie zdałem, ponieważ nie przeczytałem 'Placówki' Bolesława Prusa. Dziś mogę powiedzieć, że na szczęście nie zdałem tego egzaminu" - wspomina aktor, który zyskał także inny fach...

Aby uciec od wojska, Żak rozpoczął naukę w szkole pomaturalnej. "Poszedłem do szkoły pomaturalnej na Naprawę Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Była to roczna szkoła. Mam dyplom, ale do dziś nie wiem, jak działa lodówka czy żelazko" - żartuje artysta.

Po roku spędzonym w tej szkole, Żak zdecydował się podejść do egzaminów do szkoły teatralnej. Nie był jednak pewien czy zda... "Ktoś mi powiedział, że nie przyjmują grubych, więc schudłem 18 kg i wydawało mi się, że jestem już niemożliwie chudy. Gdy się dostałem, to tuż po egzaminach stałem na korytarzu i przechodził obok dziekan Igor Przegrodzki. Gdy mnie zobaczył powiedział: 'No, nareszcie przyjęliśmy jakiegoś grubasa'. Totalnie się załamałem, ponieważ wydawało mi się, że jestem już taki chudy..." - wspomina początki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.

To właśnie tam artysta poznał swoją przyszłą żonę, dziś znaną aktorkę, Katarzynę Żak.

Po ukończeniu studiów Cezary Żak występował we wrocławskich teatrach m.in. w Teatrze Współczesnym, gdzie grał duże role, jednak nie zawsze było łatwo... "Gdy było gorzej, mało się grało i było cienko finansowo, a my z Kasią mieliśmy dwójkę małych dzieci, to zrobiliśmy w domu bajkę i jeździliśmy po przedszkolach, żeby zarabiać pieniądze. To były +Szelmostwa Lisa Witalisa+. Sami to wyreżyserowaliśmy i byliśmy ludźmi do wynajęcia. Przedszkola dzwoniły i jeździliśmy do Jeleniej Góry czy Wałbrzycha" - wspomina aktor.

W 1995 roku, Cezary Żak, wraz z rodziną, przeprowadził się do Warszawy, gdzie w 1998 roku rozpoczął pracę na planie serialu "Miodowe lata". Rolą Karola Krawczyka artysta podbił serca widzów. Od tamtej pory zagrał kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych.

Obecnie gra podwójną, główna rolę, w serialu "Ranczo", gdzie wciela się w braci bliźniaków - księdza i wójta. Serial jest emitowany na antenie telewizyjnej Jedynki od 2006 roku. W marcu 2014 roku wyemitowana zostanie ósma seria, a w czerwcu mają się rozpocząć zdjęcia do kolejnej transzy.

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Cezary Żak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje