Reklama

Anna Dereszowska apeluje do Polek

"Profilaktyka i systematyczne badanie, to najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić" - przyznaje Anna Dereszowska. Aktorka po raz kolejny zaangażowała się w kampanię organizacji Kwiat Kobiecości, która tym razem porusza problem raka jajnika.

Anna Dereszowska namawia Polki do regularnych badań

Jak przekonuje Dereszowska, częściej dbamy o to, co powierzchowne, zapominając o rzeczy najważniejszej - naszym zdrowiu. Dlatego też po raz kolejny aktorka zaangażowała się w kampanię społeczną, która ma zachęcić kobiety do regularnych badań ginekologicznych, jak również sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych. Wspólnie z organizacją Kwiat Kobiecości apeluje: "Rzuć cień podejrzeń na swoje jajniki".

Reklama

"Mój udział w kampanii pokierowany jest z jednej strony ideą, z drugiej zaś względami osobistymi. Moja mama zmarła na raka jajnika. Jestem więc bardzo wyczulona na ten problem, sama bardzo regularnie robię badania, zdecydowałam się również na wykonanie badań genetycznych, które wskazują, czy jesteśmy nosicielami mutacji genu BRCA1 i BRCA2" - przyznała podczas spotkania prasowego Dereszowska.

Aktorka zaapelowała do Polek, aby regularnie wykonywały badania. Swój apel skierowała również do mężczyzn, aby w trosce o swoje mamy, siostry, partnerki, zachęcali je do systematycznej profilaktyki. "Niech urodziny, dzień kobiet, będą okazją do przypomnienia najbliższym kobietom o tym, jak ważne są systematyczne badania. Niech to będzie taki prezent w postaci zdrowia" - dodała aktorka.

Niestety wciąż wiedza na temat raka jajnika jest znikoma. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IQS - 37 proc. kobiet nie zetknęło się z żadną informacją na temat. A jedna trzecia Polek w ciągu ostatniego roku nie była u ginekologa. Niewiele kobiet ma również wiedzę na temat typów badań diagnostycznych, wliczając w to również badania genetyczne na obecność mutacji genu BRCA1 i BRCA2.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Anna Dereszowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje