Reklama

Ambitny sierpień z Kenem Loachem

W czwartkowym cyklu Najlepsze z najlepszych Cinemax pokaże cztery filmy wybitnego brytyjskiego reżysera, Kena Loacha. Na pierwsze spotkanie Cinemax zaprasza 2 sierpnia - cykl rozpocznie premiera "Pieśni Carli". W kolejnych odsłonach zaprezentowane zostaną: "Wiatr w oczy", "Riff-Raff" oraz "Ojczyzna". Emisje filmów w sierpniu w czwartki o godz. 20.00.

W sierpniu prawdziwa filmowa uczta czeka miłośników Kena Loacha. Czwartkowe wieczory w Cinemax przygotowano z myślą o wielbicielach twórczości tego zaangażowanego społecznie reżysera, jak również dla widzów, którzy dopiero chcą poznać postać Loacha. Dla sceptyków kina Loacha będzie to okazja do ponownego spojrzenia na jego filmy - wszak nie bez powodu brytyjski reżyser jest jednym z rekordzistów, jeśli chodzi o nominacje do Złotej Palmy w Cannes.

Pierwszym filmem Loacha, który zostanie wyemitowany 2 sierpnia o godz. 20.00 będzie "Pieśń Carli". Jest to historia przypadkowego spotkania, które zaowocowało bliższą znajomością. Kierowca autobusu, George Lennox, spotyka Carlę z Nikaragui, wiodącą smutne życie w Glasgow. Dziewczyna ma blizny na plecach, tęskni za chłopakiem, jej rodzina żyje w rozproszeniu, a Carla ma samobójcze myśli. George zabiera ją do Nikaragui, by dowiedzieć się, co się stało i pomóc jej uporać się z przeszłością.

Reklama

W następny czwartek, 9 sierpnia Cinemax pokaże obraz o niesamowitej determinacji w imię miłości. "Wiatr w oczy" to opowieść o parze katolików, pozbawionych pracy, którzy za wszelką cenę chcą zdobyć sukienkę dla szykującej się do komunii córki. Nie poddają się przeciwnościom, walcząc o godność i prawo do szczęścia.

Kolejny film, "Riff-Raff" osadzony w realiach brytyjskich, mówi o uniwersalnym problemie ludzi z marginesu, ich zmaganiu się z codziennością, wyzysku i braku poszanowania przez otoczenie. Film poraża realizmem, przez co skłania do głębokiej refleksji. Emisja filmu odbędzie się 16 sierpnia.

Filmowy miesiąc z Kenem Loachem zakończy 23 sierpnia emisja "Ojczyzny". Widzowie przeniosą się do politycznej rzeczywistości lat osiemdziesiątych, którą reżyser poddaje odważnej krytyce. Klaus, znany piosenkarz ze wschodnich Niemiec, nie chce już występować w swej ojczyźnie. Po wielu staraniach uzyskuje pozwolenie na wyjazd z komunistycznego kraju. Przenosi się do Republiki Federalnej Niemiec i niebawem jego życie ulega poprawie. Osiąga wyższy status społeczny, a także materialny. Wkrótce rozpoczyna poszukiwania swojego ojca, który wyemigrował z Niemiec przed kilkudziesięciu laty.

Kenneth Loach urodził się w 1936 r. w Wielkiej Brytanii. Pochodzi z robotniczej rodziny, co miało duży wpływ na jego późniejszą twórczość artystyczną. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli kina zaangażowanego społecznie. Loach przedstawia ludzi spychanych na margines społeczeństwa, robotników, bezrobotnych i biednych. Filmy Loacha pokazują ludzi zmagających się z losem na tle wydarzeń politycznych i społecznych. Loach, kręcąc film i osadzając go w odpowiednich realiach, dba między innymi o to, by używano dialektu i kolokwializmów odpowiednich dla danego regionu. Brytyjski reżyser wzbudzał i nadal wzbudza wiele kontrowersji, zarówno doborem tematów, jak i sposobem ich prezentacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ken | oczy | wiatr | film | Niemiec | filmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy