Reklama

200 eksponatów w Muzeum TVP

Stare kamery, stoły montażowe, fotosy wybitnych aktorów, ale też pacynki, które zagrały w popularnych bajkach, takich jak dobranocka "Jacek i Agatka" - w sumie ok. 200 eksponatów - wystawiono w nowo powstałym Muzeum TVP. Oficjalne otwarcie zapowiedziano na wtorek, 9 listopada.

Zbiory tworzące dziś Muzeum TVP przez 11 lat gromadził operator filmowy Hubert Waliszewski. Udało mu się ich zebrać ponad 500, z czego na razie wystawiono ok. 200.

- Sprzęty, które udało mi się ocalić - może nie od zapomnienia, ale przynajmniej od zniszczenia - mówią o historii telewizji, także o ludziach, którzy ją tworzyli, a których w większości już nie ma - powiedział w środę Waliszewski.

W Muzeum zobaczyć można m.in. sprzęt telewizyjny z lat 50., kamery, stoły montażowe, sklejarkę do taśmy filmowej.

Waliszewski przyznaje, że to, co udało mu się zebrać w ciągu ostatnich 11 lat, to tylko ułamek. - Wielu tych urządzeń nie udało się ocalić, sprzęt, który był wycofywany, szedł gdzieś - albo do szkół, albo na wyższe uczelnie, po czym trudno było go odzyskać. To, co mamy teraz, jest ściągnięte z całej Polski - powiedział.

Reklama

Jak dodał, kilka urządzeń udało się uruchomić, np. stół montażowy, urządzenie do montażu elektronicznego czy tor kamerowy - jest to kamera z monitorem, dzięki której zwiedzający mogą sprawdzić jak wyglądają w telewizji. - Inaczej wygląda eksponat, który żyje własnym życiem, a inaczej martwy, zakurzony - wyjaśnił.

Oprócz tego - jak dodał - na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia czołówki naszych aktorów. - Mówię o (Janie) Świderskim, o Kalinie Jędrusik, (Adamie) Hanuszkiewiczu, (Jacku) Woszczerowiczu - to są aktorzy, którzy byli tutaj, w telewizji, na co dzień - wspomina inicjator Muzeum.

W Muzeum zobaczyć można także bohaterów programów dla dzieci. Wystawiono tam pacynki: Jacka i Agatkę, Kulfona czy żabę Monikę.

W przyszłości w Muzeum planowane są projekcje wspomnień i krótkich filmów o historii TVP. - Ale do tego dopiero się przygotowujemy - powiedział Waliszewski.

Ekspozycja mieści się w holu na parterze nowego budynku TVP przy ul. Samochodowej w Warszawie. Muzeum ma być jednym z "przystanków" na trasie zorganizowanych grup, które zwiedzają warszawską siedzibę TVP. Jak mówi Waliszewski już dziś Muzeum odwiedzają trzy-cztery wycieczki dziennie. Uroczyste otwarcie nastąpi jednak we wtorek 9 listopada.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: 'Wtorek' | stoły | muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy