Oscary 2015: "Ida" z Oscarem! [relacja]
"Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Akademii w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny"! Największym triumfatorem oscarowej gali okazał się "Birdman", który zdobył cztery statuetki.
5.57 Julianne Moore z Oscarem dla najlepszej aktorki. "Nie ma czegoś takiego jak najlepsza aktorka" - przyznała gwiazda "Still Alice", dziękując rodzinie (siostrze, ojcu, matce...). Wyraźnie wzruszona Moore podziękowała też Akademii za... przedłużenie jej życia o 5 lat (przywołała artykuł, w którym stwierdzono, że triumf na oscarowej gali pozwala żyć dłużej).
5.51Oscar dla najlepszego aktora trafia do rąk Eddiego Redmayne'a ("Teoria wszystkiego"). Oscarowy debiutant wyraźnie podekscytowany podziękował - zgadnijcie komu -rodzinie, przyjaciołom i twórcom filmu. "Ten gość teraz z nami zamieszka" - powiedział w kierunku żony, wskazując na statuetkę Oscara.
5.42 Coraz mniej niewiadomych. Twórca filmu "Birdman", Alejandro González Inárritu, zdobywa Oscara za najlepszą reżyserię. Artysta podziękował Michaelowi Keatonowi za użyczenie... majtek na oscarową galę.
5.38 Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany wędruje do rąk Grahama Moore'a - autora "Gry tajemnic". Debiutant wygłosił płomienną mowę, będącą pochwałą inności, przyznając że - podobnie jak główny bohater "Gry..." - myślał kiedyś o popełnieniu samobójstwa.
5.31O, niespodzianka! Faworytem w kategorii "scenariusz oryginalny" byli Wes Anderson i Hugo Guinness za "Grand Budapest Hotel", Akademia nagrodziła jednak twórców "Birdmana" (Alejandro González Inárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris i Armando Bo).
5.20 To było więcej niż "5 minut Lady Gagi", która złożyła muzyczny hołd musicalowi "Dźwięki muzyki". Gwiazda tamtego filmu - Julie Andrews - pojawiła się na scenie, prezentując nominowanych w kategorii "najlepsza muzyka". Statuetkę, pierwszą w karierze, mimo aż 8 nominacji, otrzymuje Alexandre Desplat za ścieżkę dźwiękową do filmu "Grand Budapest Hotel".
5.07 Oscar dla najlepszej piosenki dla "Glory" z filmu "Selma". "Walka o wolność i sprawiedliwość wciąż trwa" - powiedzieli autorzy przeboju John Stephens i Lonnie Lynn, zwracając uwagę, że zainicjowana przez Martina Luthera Kinga walka o prawa człowieka nie traci na aktualności.
5.03 Wykonanie piosenki Glory" z filmu "Selma" przez Johna Legenda to niewątpliwie najbardziej wzruszający (dla uczestników gali) moment wieczoru. Popłakał się nie tylko odtwórca głównej roli w obrazie David Oyelowo... Atmosferę rozładował prowadzący, zwracając się do Benedicta Cumberbatcha: "Tak John Travolta próbuje wymówić nazwisko Bena Aflecka" - nawiązał do imienia brytyjskiego gwiazdora.
4.50 Czy to najnudniejsze Oscary XXI wieku? I najbardziej przewidywalne? Statuetka w kategorii "najlepszy dokument" wędruje do twórców filmu "Citizenfour" opowiadającego o Edwardzie Snowdenie. To czas, by na scenę Dolby Theater wkroczyła polityka. Neil Patrick Harris: "Bohater filmu nie mógł przyjechać na galę. Ciekawe dlaczego?".
4.45 "Whiplash" zrównuje się w oscarowej statystyce z "Grand Budapest Hotel" po tym, jak nagroda za najlepszy montaż wędruje do Toma Crossa. Oba filmy mają w tym momencie po 3 statuetki na koncie.
4.42 Hollywood wspominało zmarłych w 2014 roku artystów w sekcji In Memoriam, którą uświetniła wokalnym występem Jennifer Hudson.
4.25 Najlepsze zdjęcia nie dla operatorów "Idy"! Oscara zgarnia, zgodnie z przewidywaniami, Emmanuel Lubezki za "Birdmana"! Żal...
4.22 "Grand Budapest Hotel" kontynuuje zwycięski marsz na oscarowej gali, zgarniając kolejną "estetyczną" statuetkę, tym razem za najlepszą scenografię Oscary otrzymują Adam Stockhausen i Anna Pinnock.
4.11 Tempo gali ekspresowe, ale wreszcie jesteśmy świadkami zaskoczenia. Eksperci typowali do triumfu w kategorii najlepsza animacja obraz "Jak wytresować smoka 2", tymczasem statuetka trafia do twórców "Wielkiej Szóstki"!
4.07 Lecimy dalej, nie ma czasu na fajerwerki. Najlepszym animowanym filmem krótkometrażowym okazuje się "Feast". Bukmacherzy się nie mylą.
4.04 Kolejna kategoria, kolejna oczekiwana nagroda. Statuetkę za najlepsze efekty specjalne otrzymują twórcy "Interstellar".
3.54 Oscary bez niespodzianek? Statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymuje Patricia Arquette za rolę w filmie "Boyhood". Gwiazda dziękuje rodzinie i twórcom filmu, czytając ze specjalnie przygotowanej na tę okazję kartki. Występ aktorki miał feministyczny wydźwięk, Arquette zaapelowała o równe prawa dla kobiet. Hrapkowicz i Wojcichowska w studio Canal+ zgodnie stwierdzili, że to najlepsza przemowa wieczoru. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że Pawła Pawlikowskiego na oscarową galę ubrał polski projektant Tomasz Ossoliński.
3.46 Drugi Oscar dla filmu "Whiplash"! Po aktorskiej statuetce dla J.K. Simmonsa triumfują twórcy dźwięku do tego obrazu - Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley. Tymczasem w kategorii "montaż dźwięku" Oscara zgarnia "Snajper"! (w osobie Alana Roberta Murraya i Buba Asmana).
3.26 Oscar w kategorii "najlepszy film krótkometrażowy" wędruje do twórców obrazu "Phone Call" - Matta Kirbky'ego i Jamesa Lucasa. Nie będzie też kolejnego polskiego Oscara: dwa nasze dokumenty: "Joanna" i "Nasz klątwa" przegrały z filmem "Crisis Hotline: Veterans Press 1" w reżyseri Ellen Goosenberg Kent.
3.11 "Ida" z Oscarem! Paweł Pawlikowski w "epicentrum hałasu". "Coś niesamowitego, życie jest pełne niespodzianek" - powiedział reżyser, dziękując producentowi Piotrowi Dzięciołowi i Agnieszce Odorowicz, szefowej PISF. Pawlikowski wspomniał też o polskich przyjaciołach którzy pewnie są "już teraz pijani".
3.02 Lecimy dalej, teraz pora na charakteryzację i fryzury. Kolejny Oscar dla "Grand Budapest Hotel"! Frances Hannon i Mark Coulier dziękują... Wesowi Andersonowi. Na razie gala przebiega bez fajerwerków.
2.58 To była 9. nominacja dla Mileny Canonero i już 4. w karierze Oscar. Tym razem nagrodzono ją za kostiumy do filmu "Grand Budapest Hotel". Kostiumografka podziękowała reżyserowi Wesowi Andersonowi. "Jesteś dla mnie źródłem natchnienia. Gdyby nie ty, ten film by nie powstał".
2.55 Za moment pierwszy "polski" moment. Poznamy laureata Oscara za najlepsze kostiumy. Nominację otrzymała Anna Biedrzycka Sheppard ("Czarownica"). Tymczasem producent polskiego dokumentu "Joanna" Maciej Ślesicki tłumaczy, dlaczego nie pojechał do Los Angeles na oscarową galę.
2.50 Na scenie Dolby Theater nie mogło zabraknąć najgorętszego nazwiska ostatnich dni - gwiazdy "Pięćdziesięciu twarzy Greya" Dakoty Johnson. Aktora zapowiedziała występ zespołu Maroon 5 "z nominowaną do Oscara piosenką "Lost Stars" z filmu "Zacznijmy od nowa".
2.42 Jest pierwsza statuetka wieczoru! J.K. Simmons najlepszym aktorem drugoplanowym. Gwiazdor "Whiplash" podziękował członkom Akademii oraz swojej żonie (za "miłość, mądrość, poświęcenie, cierpliwość..."). Aktor podziękował też rodzicom, apelując do wszystkich, by dzwonili do swoich mam i ojców, dopóki jest to jeszcze możliwe.
2.38 Początek wystąpienia Harrisa dość grzeczny. Poza porównaniem Oprah Winfrey do "Snajpera" Clinta Eastwooda ("Jesteś bogata" - wytłumaczył zdumionej gwieździe), usłyszeliśmy dużo okrągłych zdań o wielkim święcie kina i celebrowaniu najlepszych produkcji roku.
2.30 Startujemy! Neil Patrick Harris debiutuje jako oscarowy prowadzący, na powitanie śpiewa musicalowy utwór. Wcześniej zdołał powiedzieć coś o "najbielszych, przepraszam, najlepszych" Oscarach. To uwaga dotycząca braku czarnoskórych aktorów wśród tegorocznych nominowanych. Na scenie dołączają do niego kolejno Anna Kendrick i Jack Black.
2.20 Poznaliśmy kolejność kategorii, w jakiej prezentowane będą dziś statuetki Akademii. Na pierwszy ogień "najlepszy aktor drugoplanowy". J.K. Simmons powinien już szykować oscarową przemowę.
2.04 Polaryzacja oscarowych sympatii w studio Canal+. Ewa Wojciechowska jest fanką "Birdmana" i "Grand Budapest Hotel". Michał Walkiewicz chciałby, by najważniejsza statuetka wieczoru powędrowała do obrazu "Boyhood" Richarda Linklatera (w deklinacji Wojciechowskiej - "Boyhooda").
1.55 Rozpoczyna się oscarowy wieczór na antenie Canal+. Błażej Hrapkowicz (pod muchą!) gości w studio autorkę bloga "Na końcu czerwonego dywanu" Ewę Wojciechowską i redaktora naczelnego Filmweb.pl Michała Walkiewicza (bez muchy). Walkiewicz powiedział, że bardziej od "Idy" podobał mu się rosyjski "Lewiatan", ale z patriotycznego obowiązku kibicuje filmowi Pawła Pawlikowskiego.
1.36 Paweł Pawlikowski nie miał najlepszego zdania o styczniowej gali Złotych Globów. Dziś też nie wydaje się szczególnie podekscytowany. A może, jak mówiła grająca w "Idzie" Agata Trzebuchowska, po prostu zaprezentował typową dla siebie w podobnych sytuacjach "minę gbura"?
1.31 Oscar dla J.K. Simmonsa jako "najlepszego aktora drugoplanowego" wydaje się równie pewny co triumf Christopha Waltza w tej samej kategorii kilka lat temu (za rolę w "Bękartach wojny"). Gwiazdor filmu "Whiplash" zwyczajnie zmiótł całą konkurencję. Czapki z głów?
1.10 Największe poruszenie ze wszystkich gwiazd na czerwonym dywanie wywołała dotychczas Lupita Nyong'o. Jej kreacja od Calvina Kleina wygląda jakby artystka obrabowała w Tiffany'm dział z perłami.
0.56 Wiecie, że dla Michaela Keatona to pierwsza nominacja do Oscara w karierze? Odtwórca tytułowej roli w filmie "Birdman" o statuetkę Akademii powalczy m.in. z Eddie'em Redmayne'em, który w "Teorii wszystkiego" zagrał naukowca Stephena Hawkinga.
0.51 Premier Kopacz także wierzy w sukces polskiego kina: "Wierzę, że wasza praca zostanie doceniona, choć nawet jeśli tego Oscara nie będzie, to dla nas wszystkich i tak jesteście już wielkimi zwycięzcami. Wierzę jednak mocno, podobnie jak cała Polska, w Wasz sukces. Wszyscy trzymamy za Was kciuki, z niecierpliwością będę czekać na werdykt Akademii Filmowej. Wierzę, że to będzie Wasza noc, wspaniała noc, zwycięska noc" - mówiła Ewa Kopacz w filmiku opublikowanym w niedzielę na stronie kancelarii premiera.
0.50 Kciuki za polskich filmowców trzyma prezydent Polski. "W niedzielę nie będą Państwo sami w Dolby Theatre. Wielu Polaków myślami będzie tam z Wami. Także ja będę mocno trzymał kciuki za Państwa sukces!" - napisał Bronisław Komorowski.