Reklama

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Reklama

Festiwal filmowy w Gdyni: Jubileusz 75-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny

Jubileusz 75-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny i wieńczący go pokaz dokumentu "Krafftówna w krainie czarów" odbędą się w poniedziałek, 20 września, w gdyńskim Teatrze Muzycznym podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film będzie można obejrzeć również online 22 i 25 września.

Barbara Krafftówna

Informację o uroczystości przekazał w komunikacie scenarzysta filmu Remigiusz Grzela, który w 2016 r. napisał z aktorką książkę pod tym samym tytułem. Jak przypomniał, Barbara Krafftówna zagrała swoje pierwsze role u Haliny i Iwo Gallów w 1946 r. w Teatrze Wybrzeże, czyli dzisiejszym Teatrze Muzycznym w Gdyni. "Dokładnie w tym samym miejscu 20 września o godz. 13 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się pokaz specjalny kinowego filmu dokumentalnego 'Krafftówna w krainie czarów' w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa" - poinformował.

Reklama

Barbara Krafftówna: 75 lat pracy

Jak czytamy, "'Krafftówna w krainie czarów' to kreacyjny portret wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, który przeprowadza widza do świata właściwie już nieistniejącego". "Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie, również ich rozmowy. Monologi nawiązują do najwybitniejszej roli filmowej Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa 'Jak być kochaną', nominowanym do Złotej Palmy w Cannes, sama dostała za nią główną nagrodę Golden Gates na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco" - napisano.

Dodano, że "Krafftówna w dokumencie Kowalewskiego i Konstantinowa jak dojrzała Alicja z powieści Carrolla staje się staje się lustrem widza". "Zadaje mu zagadki i odpowiada z uśmiechem o wcale nie najjaśniejszym świecie. 'To, w którym kierunku pójdziesz zależy od tego, jak daleko pójdziesz' - mówi Alicja/Krafftówna, która przeżyła na styku epok prawie całe stulecie. Twórcy filmu stworzyli nie tylko obraz życia i twórczości aktorki, barwny obraz epoki, wykreowali filmowy świat, który wychodzi do widza z uniwersalnym przesłaniem 'Sky is the limit'" - podkreślono.

Przypomniano także, że "w 2008 r. Barbara Krafftówna zagrała starą Alicję w przedstawieniu warszawskiego Teatru Dramatycznego". "Ta rola stała się inspiracją do powstania książki o niej, a w konsekwencji również kinowego dokumentu" - wyjaśniono.

Poniedziałkowy pokaz specjalny filmu "Krafftówna w krainie czarów" poprzedzi uroczystość honorująca 75-letnią obecność aktorki na scenie, którą poprowadzi Grażyna Torbicka. "O Barbarze Krafftównie opowie Katarzyna Figura (grały razem w 'Alicji' w reż. Pawła Miśkiewicza w Teatrze Dramatycznym). W spotkaniu wezmą udział prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek a także twórcy filmu - reżyserzy Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski oraz autor scenariusza Remigiusz Grzela. Uczestników powitają: dyrektor FPFF Leszek Kopeć i dyrektor artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz" - czytamy.

Dokument będzie można obejrzeć również online w środę 22 września i w sobotę 25 września.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Barbara Krafftówna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje