Złote Kaczki 2009
W roku 2009 hasłem przewodnim Złotych Kaczek był polski film historyczno-kostiumowy oraz najlepsze filmy sezonu 2008/2009.
Gala finałowa odbyła się 18 listopada 2009 roku w Sali Kongresowej PKiN.
Ponad 2 miliony 300 tysięcy widzów oglądało 18 listopada Galę Złotych Kaczek w Jedynce TVP. To rekord w tradycji tej najstarszej polskiej nagrody filmowej, której finał od trzech lat transmitowany jest przez TVP.
Poza widzami 2,5 tysiąca gości w warszawskiej Sali Kongresowej oklaskiwało zwycięzców i prowadzących Galę - Grażynę Torbicką i Pawła Królikowskiego, oraz znakomitych wykonawców piosenek: Edytę Górniak i Mieczysława Szczęśniaka ("Dumka na dwa serca"), Sonię Bohosiewicz (piosenka z "Nocy i dni"), Tomasza Karolaka ("Meluzyna" z "Akademii Pana Kleksa") i Borysa Szyca (piosenka z "Vabanku").
Honorowy Patronat nad galą Złote Kaczki sprawowali Prezydent miasta stołecznego Warszawy oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem był Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Wyniki głosowań wydały się nam bardzo ciekawe i to zarówno w kategoriach historycznych - Złotych Kaczek Stulecia za film historyczno-kostiumowy - jak i nagród za ówczesny sezon (między 1 października 2008 roku a 30 września roku 2009). Co jeszcze warte szczególnego podkreślenia, w zdecydowanej większości kategorii głosy rozkładały się bardzo równo i choć ostateczni zwycięzcy na ogół prowadzili w głosowaniu od samego początku, to odległości między kolejnymi tytułami lub aktorami nie były nadzwyczaj duże.
Wyjątkiem okazała się Krystyna Janda w kategorii historyczno-kostiumowej, która od samego początku plebiscytu prowadziła z ogromną liczbą głosów. Przypomnijmy, że to już kolejna "historyczna" Kaczka tej wybitnej aktorki - przed dwoma laty bezapelacyjnie wygrała ona Złotą Kaczkę 50-lecia (bo taką wtedy rocznicę naszego plebiscytu - najstarszej w Polsce nagrody nie tylko filmowej, ale i kulturalnej, obchodziliśmy). Zjawisko "Janda" zasługuje niewątpliwie na głęboką analizę, ponieważ jej fenomen nie da się sprowadzić tylko do aktorskiego kunsztu czy nawet wyjątkowo udanego debiutu jako twórczyni, dyrektorki, reżyserki i menadżera prywatnego teatru. Janda to kobieta-instytucja, kobieta-autorytet i kobieta-symbol. Może jeden z ostatnich we współczesnej Polsce, w której obalanie i opluwanie autorytetów stało się swego rodzaju sportem narodowym.
Z pozostałych Kaczek godzi się zwrócić uwagę na kategorię pojedynku Polska kontra reszta świata, która początkowo traktowaliśmy wyłącznie jako formę sympatycznej zabawy. Jej wyniki zaskoczyły nas jednak do tego stopnia, że zaczęliśmy zastanawiać się nie tyle nad "hurrapatriotyzmem" widzów, co konstatacją, że - być może - po prostu naprawdę robiliśmy świetne historyczne kino!
Oto lista laureatów Złotych Kaczek 100-lecie polskiego kina, edycja film historyczno-kostiumowy oraz Złotych Kaczek sezonu 2008/2009:
Filmy historyczno-kostiumowe 100-lecia:
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina - "Potop" reż. Jerzy Hoffman
Najlepsza aktorka polskich filmów historyczno-kostiumowych - Krystyna Janda
("Człowiek z marmuru", "Przedwiośnie")
Najlepszy aktor polskich filmów historyczno-kostiumowych - Tadeusz Łomnicki ("Zamach", "Pan Wołodyjowski", "Człowiek z marmuru", "...Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie", "Wizja lokalna 1901", "Potop")
Filmowy pojedynek historyczny: Polska kontra reszta świata - "Faraon" reż. Jerzy Kawalerowicz
Złote Kaczki sezonu 2008/2009:
Najlepszy film sezonu 2008/2009 - "33 sceny z życia" (reż. Małgorzata Szumowska)
Najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009 - Krystyna Janda (2 role: pani Marta, aktorka - "Tatarak")
Najlepsza rola męska sezonu 2008/2009 - Borys Szyc (Andrzej Robakowski Silny - "Wojna polsko-ruska", doktor Konstanty Grot - "Enen")
Najlepszy scenariusz sezonu 2008/2009 - Małgorzata Szumowska "33 sceny z życia"
Najlepsze zdjęcia sezonu 2008/2009 - Paweł Edelman "Tatarak".