"Wałęsa" w Wenecji!
Światowa premiera filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" odbędzie się podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Najnowszy obraz Andrzeja Wajdy zostanie pokazany poza konkursem. Impreza rozpocznie się 28 sierpnia.
Uhonorowany Oscarem reżyser filmu Andrzej Wajda przyznaje, że jest to niezwykłe wyróżnienie, które otworzy przed filmem nowe, międzynarodowe perspektywy.
"Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że mój najnowszy film 'Wałęsa. Człowiek z nadziei' rozpocznie swoje ekranowe życie od festiwalu w Wenecji, który odegrał tak ważną rolę w moim życiu. To w Wenecji w roku 1998 otrzymałem Złotego Lwa za całokształt mojej filmowej twórczości. To w czasie weneckiego festiwalu mój film 'Katyń' został uhonorowany nagrodą włoskich dziennikarzy Nastro d`Argento Europeo 2009. To tu właśnie, w roku 1959, co prawda poza festiwalem, w niewielkim kinie - ze względu na decyzję władz PRL, które zabroniły temu filmowi udziału w jakimkolwiek festiwalu - mój film 'Popiół i diament' został dostrzeżony i rozpoczął swoją drogę w świat. Może i tym razem festiwal filmowy w Wenecji da również 'Wałęsie' taką szansę" - przyznał Wajda.
Michał Kwieciński - producent filmu i właściciel Akson Studio powiedział, że jest to historyczny moment dla firmy.
"Będzie to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że jubileuszowy 70. Festiwal Filmowy w Wenecji zbiega się z 70-tymi urodzinami prezydenta Lecha Wałęsy. Gratulujemy!" - dodał.
"Wałęsa. Człowiek z nadziei" prezentowany będzie w ekskluzywnym gronie, jako jeden z nielicznych filmów wybitnych twórców, w sekcji "Out of Competition".
Film zachwycił nie tylko selekcjonerów europejskiego festiwalu - we wrześniu zawędruje na kolejny kontynent. Pokaz specjalny filmu odbędzie się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.
Akcja filmu obejmuje prawie dwie dekady. Zaczyna się w roku 1970, kończy w 1989, kiedy Lech Wałęsa wygłasza przemówienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych, rozpoczynając je od słów: "My, naród". Na początku filmu Wałęsa jest jeszcze zwykłym robotnikiem, który dopiero wchodzi w życie polityczne. Potem pokazana zostaje jego droga życiowa aż do momentu wizyty w amerykańskim Kongresie.
Film - jak mówi Andrzej Wajda - nie jest polityczną laurką. To prywatna, niemal intymna relacja dwojga kochających się osób - Danuty i Lecha Wałęsów. Wielka historia w filmie, pokazana zostaje z perspektywy ich domu i codziennych problemów.
Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.
Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.
Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.
Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.
Uroczysta premiera filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" ma odbyć się 4 października w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wcześniej zaplanowano specjalny pokaz obrazu w Gdańsku.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!