"Wałęsa. Człowiek z nadziei" odpadł z rywalizacji o Oscara
Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała w piątek listę 9 filmów, które przeszły do kolejnego etapu rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. W tej dziewiątce nie ma obrazu Andrzeja Wjady "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Z opublikowanej dziewiątki członkowie Akademii wybiorą nominowaną do Oskara piątkę, a swój wybór ogłoszą 16 stycznia - poinformowano w komunikacie prasowym.
Wśród tytułów, które znalazły się na podanej dzisiaj skróconej liście kandydatów do Oscara, są: "Senada" Denisa Tanovicia (Bośnia i Hercegowina), "W kręgu miłości" Felixa van Groeningena (Belgia), "The Missing Picture" Rithy'ego Panha (Kambodża), "Polowanie" Thomasa Vinterberga (Dania), "Dwa życia" Georga Maasa (Niemcy), "The Notebook" Janosa Szasza (Węgry), "Wielki mistrz" Wong Kar-waia (Hongkong), "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino (Włochy) oraz palestyński "Omar" Hany Abu-Assada.
Film Wajdy o Wałęsie na polskiego kandydata do Oscara wybrała Komisja Oscarowa, powołana w lipcu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Zasiedli w niej m.in.: reżyserzy Waldemar Krzystek (przewodniczący komisji) i Bartek Konopka, operator Arthur Reinhart, krytyk filmowy Barbara Hollender oraz dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.
"Po obejrzeniu wielu znakomitych filmów i długiej dyskusji wspólnie uznaliśmy, że film Andrzeja Wajdy ma najwięcej atutów promocyjnych. (...) Reżyserowi, aktorom i producentowi filmu 'Wałęsa. Człowiek z nadziei' życzymy powodzenia w wyścigu do Oscara" - mówił po obradach Waldemar Krzystek.
Kinowa biografia przywódcy Solidarności powstała na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. Lech Wałęsa został pokazany jako człowiek, który zmienił historię, a także od strony prywatnej - jako mąż, ojciec.
W filmie opowiedziano m.in. o pracy Wałęsy w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak w sierpniu 1980 r. stanął na czele historycznego strajku, który doprowadził do powstania NSZZ "Solidarność". Pokazano okres internowania w Arłamowie, a także to, jak w 1983 r. lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i jak w 1989 r. wygłosił pamiętne przemówienie w Kongresie USA. Jest też scena, w której Wałęsa podpisuje dokument o współpracy ze służbą bezpieczeństwa, robiąc to z obawy o własną rodzinę, zastraszany przez esbeków.
W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska. W obsadzie są też m.in.: Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio (w roli Oriany Fallaci). Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!