TVP ma już 60 lat!
Reklama

Co wiemy o telewizji?

Z jakiego programu pochodzi cytat: "Magda, pocałuj Pana!"? W jakim serialu padło słynne zdanie: "Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję"? Jak powstają scenariusze popularnych seriali? Kiedy po raz pierwszy na ekranach telewizorów pojawiła się prognoza pogody? Odpowiedzi na te pytania już dzisiaj w "Wielkim Teście o Telewizji"!

W poniedziałek, 29 października o godz. 20.25, TVP1 zaprasza na "Wielki Test o Telewizji". Poprowadzą go: Paulina Chylewska, Maciej Orłoś i Piotr Kraśko.

UWAGA: Widzowie będą też mogli rozwiązywać test w internecie na stronach INTERIA.PL. O godzinie 20.00 na www.interia.pl zostanie uruchomiona specjalna strona "Wielkiego Testu o Telewizji". Po zalogowaniu się będzie można razem z gośćmi zebranymi w studiu odpowiadać na pytania z historii TVP. Test rozpocznie się około godziny 20.20. Zapraszamy!

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Sprawdź!

Reklama

"Wielki Test o Telewizji" to widowisko, w którym zaproszeni do studia goście oraz widzowie będą odpowiadać na pytania dotyczące historii Telewizji Polskiej. W programie będzie wiele niespodzianek. Przypomniane zostaną znane i lubiane gwiazdy związane z TVP. Niektóre z nich powrócą na wizję po raz pierwszy od wielu lat. Nie zabraknie też współczesnych osobowości telewizyjnych.

Znani i lubiani prezenterzy, aktorzy, satyrycy, muzycy, sportowcy będą rywalizować w duetach.

Swój udział potwierdzili:

Krystyna Loska i Grażyna Torbicka
Halina Kunicka i Irena Santor
Stanisław Mikulski i Emil Karewicz
Wojciech Pijanowski i Magda Masny
Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk
Tomasz Stockinger i Barbara Bursztynowicz
Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz
Emilia Krakowska i Jerzy Zelnik
Maciej Musiał i Mateusz Szymkowiak
Bogumiła Wander i Krzysztof Baranowski
Andrzej Supron i Czesław Lang
Tomasz Raczek i Bogusław Kaczyński
Maciej Kurzajewski i Katarzyna Zielińska
Maryla Rodowicz i Ryszard Rynkowski
Ilona Łepkowska i Jerzy Gruza
Marek Sierocki i Beata Chmielowska
Barbara Czajkowska i Zbigniew Proszowski
Włodzimierz Szaranowicz i Robert Korzeniowski
Przemek Babiarz i Otylia Jędrzejczak
Beata Pawlikowska i Jarosław Kret
Marcin Wolski i Jerzy Kryszak
Katarzyna Pakosińska i Bohdan Łazuka
Józef Węgrzyn i Wojciech Reszczyński
Elżbieta Jaworowicz i Krzysztof Ziemiec
Łukasz Nowicki i Jan Miodek
Krzysztof Janczar i Magdalena Zawadzka
Ewa Wiśniewska i Bronisław Cieślak
Robert Makłowicz i Karol Okrasa
Dariusz Szpakowski i Ryszard Bosek
Karol Strasburger i Robert Janowski
ks. Krzysztof Ołdakowski i ks. Andrzej Majewski
Nina Terentiew i Kamil Durczok
Krzysztof Ibisz i Agata Młynarska
Tomasz Kamel i Marzena Rogalska
Katarzyna Dowbor i Tomasz Majewski
Marcin Rogacewicz i Katarzyna Dąbrowska
Karolina Piechota i Joanna Orleańska.

Sam test będzie podzielony na pięć rund. Uwaga: w internecie będą tylko cztery rundy pytań - piąta runda odbędzie się tylko w telewizyjnym studiu jako finał pomiędzy dwoma najlepszymi parami, który wyłoni zwycięzców testu. Goście w studiu będą odpowiadać na pytania za pomocą pilotów. Natomiast widzowie będą mogli rozwiązywać test on-line na stronie www.interia.pl oraz na smartfonach, ściągając aplikację tvp.60lat. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

W przerwach testu wystąpi - w zaskakującym repertuarze - Ewa Farna, a także Grzegorz Markowski, któremu będzie akompaniował Włodzimierz Korcz.

Zapraszamy na wieczór miłych wspomnień i dobrej zabawy!


W październiku 1952 roku nadano w Polsce pierwszą audycję telewizyjną - 30-minutowy program muzyczno-baletowy, odbierany na 24 odbiornikach rozmieszczonych w klubach i świetlicach. Jubileusz 60-lecia TVP to doskonała okazja, by przypomnieć historię Telewizji Polskiej - miejsca, w którym rozbłysły i ukształtowały się największe gwiazdy i wybitni twórcy małego ekranu. O czym warto pamiętać? Kogo nie sposób zapomnieć? Oto programy, seriale i ludzie, którzy przeszli do historii TVP.

A jak Abba

13 listopada 1976 roku, w słynnym programie Studio 2, wystąpił światowej sławy szwedzki zespół Abba, który wykonał kilka swych największych przebojów, m.in. "Dancing Queen", "Fernando" czy "Money, Money, Money". To było jedno z największych przedsięwzięć rozrywkowych Telewizji Polskiej. Zespół przyleciał do Polski specjalnym samolotem wynajętym przez Studio 2, na pokładzie którego odbyła się rozmowa z piosenkarzami.

Dla widzów Telewizji Polskiej to było wydarzenie na miarę kinowej premiery "Gwiezdnych wojen" (choć ta odbyła się w 1979 roku, czyli trzy lata później). Studio 2 było pierwszym blokiem programowym w historii polskiej telewizji. Program nadawano od 1974 do 1983 roku, w wolne soboty. Prowadzili go Bożena Walter, Edward Mikołajczyk i Tomasz Hopfer, którego po pewnym czasie zastąpił Tadeusz Sznuk. Pomysłodawcą programu i szefem zespołu był Mariusz Walter.

Zobacz występ Abby w Studio 2:


B jak Bezludna wyspa

Bardzo popularny program rozrywkowy, emitowany na antenie TVP2 od 1992 do 2006 roku. Jego pomysłodawczynią i prowadzącą była Nina Terentiew. Gośćmi audycji byli przedstawiciele świata kultury i sztuki, aktorzy, znani piosenkarze, gwiazdy estrady. Widzowie poznawali kulisy ich życia prywatnego i zawodowego. Na końcu zawsze miała miejsce jakaś niespodzianka muzyczna, często wykonywana przez samych gości.

C jak "Czterdziestolatek"

Zabawny serial o perypetiach inżyniera Stefana Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński), jego żony Magdy (Anna Seniuk) oraz dzieci Jagody i Marka. Emitowany przez TVP w latach 1975-78. Pierwsza 7-odcinkowa seria cieszyła się tak wielką popularnością, że z powodzeniem ją kontynuowano i zrealizowano też film pełnometrażowy "Motylem jestem, czyli romans 40-latka".

Serial idealnie wkomponował się w rzeczywistość lat 70. i propagandy sukcesu (m.in. budowa Trasy Łazienkowskiej w Warszawie, dworca PKP Warszawa Centralna). Równocześnie - zgodnie z założeniami autorów, którzy sami w okresie pracy nad serialem przekroczyli 40 rok życia - serial eksponował wątki związane z kryzysem wieku średniego.

Zobacz fragmenty "Czterdziestolatka":


G jak głosy

Bez nich wszystko byłoby inne. Przed laty, kiedy TVP w niedzielnym paśmie prezentowała cykle filmów przyrodniczych, ich "wizytówką" była Krystyna Czubówna. Do dzisiaj wielbiciele tych produkcji nie wyobrażają sobie, żeby z ekranu usłyszeć głos kogoś innego niż właśnie jej. Jan Ciszewski cieszył się opinią najlepszego polskiego sprawozdawcy sportowego wszech czasów. Miał charakterystyczny głos, emocjonalny język, niewolny od lapsusów, lecz bardzo obrazowy.

Do historii przeszło zakończenie meczu na Wembley, dającego Polsce awans do finałów mundialu 1974, kiedy to redaktor Ciszewski, łamiącym się ze wzruszenia głosem, oznajmił: "Mój Boże, co ja mam Państwu powiedzieć... Tyle lat na to czekałem". Pierwszą miłością Wojciecha Manna jest radio, ale to telewizja sprawiła, że został ulubieńcem widzów. To dzięki niemu "Szansa na sukces" była najlepiej prowadzonym programem w TVP. Wspólnie z Krzysztofem Materną tworzył i prowadził wiele programów, m.in. "MdM", "Za chwilę dalszy ciąg programu". Tych wyjątkowych głosów jest dużo więcej, ale te wydaje się zasługują na szczególną uwagę.

J jak Janicki

Stanisław Janicki zasłynął jako znawca kina przedwojennego i prowadzący bardzo popularnego cyklu "W starym kinie". Program był emitowany na antenie TVP1 w latach 1967-1999. To on z niezwykłą pasją wprowadzał widzów w świat polskiego, przedwojennego kina i opowiadał o takich gwiazdach, jak Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska czy Hanka Ordonówna.

K jak Koło Fortuny

Teleturniej był pierwszym polskim programem realizowanym na zagranicznej licencji (na amerykańskim formacie "Wheel of Fortune"). Pojawił się w TVP w 1992 roku. Prowadził go Wojciech Pijanowski, a jego asystentką była Magda Masny. Stamtąd pochodzi też słynne zdanie: "Magda, pocałuj Pana". Oglądalność programu sięgała 10 mln osób. Po rozstaniu się Pijanowskiego z show prowadzili go m.in. Paweł Wawrzecki, Stanisław Mikulski i Krzysztof Tyniec, ale "Koło Fortuny" nie było już wtedy tak popularne jak wcześniej.

Gra polegała na wyborze liter i odgadywaniu haseł. Każda odgadnięta litera premiowana jest kwotą pieniężną lub nagrodą rzeczową, które losowało się wcześniej kręcąc kołem fortuny. Na kole występowały również pola karne: Stop i Bankrut. Ciekawostka: hasło "Naświetlanie promieniami X" było jednym z najdłużej odgadywanych haseł w historii teleturnieju.

L jak Lipińska

Olga Lipińska stworzyła w TVP kilka cykli kabaretowych, z których najsłynniejsze to: "Właśnie leci kabarecik" i "Kabaret Olgi Lipińskiej". Dialogi aktorów przeplatane były piosenkami nawiązującymi do polskiej literatury, a także tekstami współczesnymi. Kabaret punktował i bezlitośnie wyszydzał głupotę światka politycznego, naiwność i wady narodowe Polaków, nie oszczędzał też coraz bardziej idącej na łatwiznę i żądnej taniej rozrywki publiczności.

Największym atutem programu, oprócz oczywistego poczucia humoru, był znakomity zespół aktorski. Bohaterami kabaretu byli m.in. Janusz Gajos, odtwarzający rolę słynnego, dość obcesowego, woźnego Tureckiego oraz Marek Kondrat, Jan Kobuszewski, Hanna Śleszyńska, Barbara Wrzesińska, Krzysztof Tyniec, Piotr Fronczewski.

Zobacz "popis" Janusza Gajosa:


M jak ... "M jak miłość"

Opowieść o kilkupokoleniowej rodzinie Mostowiaków, ich codziennym życiu, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu, sukcesach i porażkach. Choć serial powstał na fali popularności telenoweli "Klan", to szybko oglądalność "M jak miłość" przerosła najśmielsze oczekiwania jej twórców. Serial, emitowany nieprzerwanie od 2000 roku, w marcu 2005 roku osiągnął rekordową widownię, aż 12,6 mln widzów. Obecnie serial jest nadal najpopularniejszym programem telewizyjnym w Polsce. Każdy odcinek tej produkcji ogląda ponad 7 mln widzów. A śmierć Hanki Mostowiak stała się jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń roku. To dzięki temu serialowi świat dowiedział się, kim jest Kasia Cichopek, Anna Mucha i bracia Mroczek.

P jak prezenter

Nikt nie zliczy, ile osób pojawiło się na wizji przez 60 lat historii TVP. Ale są w tej grupie ludzie, którzy mają miejsce szczególne. To wielkie postacie, które potrafią zaskarbić sobie zaufanie i miłość widzów. To pasjonaci, którzy umieli nie tylko o swej pasji opowiadać, ale także zarażać nią innych. Jan Suzin to niemal synonim telewizji. Wystąpił już w pierwszym nadawanym programie. Był jednym z dwóch pierwszych lektorów TVP. Słynął z nienagannych manieri znajomości wielu języków obcych. Western bez jego głosu to już nie to samo.

Krystyna Loska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii TVP. Widzowie do dziś wspominają klasę i elegancję, których młodsze koleżanki mogą jej tylko zazdrościć. "Faktycznie, stało się tak, że zostałam ikoną telewizji, ale przecież nie ma się co dziwić. Na wizji spędziłam połowę swego życia. Widzowie traktowali mnie jak członka rodziny. Kiedy szłam ulicą, pozdrawiali mnie jak kogoś, kogo bardzo dobrze znają" - opowiadała w jednym z wywiadów. Edyta Wojtczak to legenda polskiej telewizji. Przez wiele lat z rzędu zapowiadała programy w wieczór sylwestrowy i wraz z Janem Suzinem wielokrotnie składała widzom życzenia noworoczne. Od początku swojej pracy na antenie cieszyła się ogromną sympatią widzów i przez wiele lat była twarzą Telewizji Polskiej.

Zobacz jedną z zapowiedzi Jana Suzina:


S jak Sonda

Jeden z najpopularniejszych programów popularno-naukowych czasów PRL, emitowany przez TVP w latach 1977-1989. Prowadzili go Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, a współtworzył Marek Siudym oraz przez kilka lat również Tomasz Pycia. Każdy odcinek poświęcony był jednemu zagadnieniu z dziedziny nauki lub techniki. Dwaj prowadzący program dyskutowali zagadnienie reprezentując przeciwstawny pogląd sceptyka i entuzjasty, unikając sugerowania widzowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Zrealizowano ponad 500 odcinków. Emisja nowych odcinków została zakończona we wrześniu 1989 roku, z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem.

Zobacz fragment "Sondy":


T jak Tele-Echo

To pierwszy talk-shaw w Polsce. Prowadziła go Irena Dziedzic. Nadawany w TVP1 od 1956 do 1981 roku. W tym czasie pani Irena przeprowadziła około 12 500 wywiadów. Zaproszeni goście odpowiadali na wcześniej przygotowane pytania związane z życiem zawodowym i prywatnym.

W jak Wielka Gra

Słynny polski teleturniej, którego ostatnią i najbardziej znaną prowadzącą była Stanisława Ryster. Nadawany od 1962 do 2006 roku. Początkowo program był wzorowany na amerykańskim teleturnieju "Double Your Money", w którym uczestnicy, zamknięci w specjalnych kabinach, odpowiadali na pytania ekspertów. W połowie lat 70. Wojciech Pijanowski ożywił formułę. Zmieniono wówczas scenariusz i scenografię. To właśnie wtedy pojawiło się wielkie koło, które pozostało w programie do końca.

Eliminacje ogłaszane były kilka razy w roku. Dwie osoby, które wypadły najlepiej, trafiały do programu. Do końca przewinęło się przez program kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Zorganizowano eliminacje do 480 tematów. Niektórzy startowali w wielu dziedzinach i zwyciężali po kilkanaście razy. Wielką Grę 18-krotnie wygrywał Jan Wolniakowski, głównie z tematów związanych z literaturą światową. Innym znanym, 15-krotnym zwycięzcą, jest Marek Krukowski - zwyciężał z tematów muzycznych. Ostatni odcinek teleturnieju wyemitowany został we wrześniu 2011 roku. Gdy był nagrywany, Stanisława Ryster nie zdawała sobie z tego sprawy. Pożegnała się w nim z widzami tradycyjnie, przypominając, iż spotka się z nimi za dwa tygodnie.

Z jak Zwierzyniec

Przyrodniczy program telewizyjny skierowany do dzieci i młodzieży, emitowany w latach 70. i 80. Gospodarzem audycji był Michał Sumiński, myśliwy i miłośnik zwierząt. W skład "Zwierzyńca" wchodziły: gawędy Pana Michała, opowieści o zwierzętach Marii Sołtyńskiej, filmy przyrodnicze. Na koniec wyświetlano kreskówki wytwórni Hanna-Barbera, takie jak "Pies Huckleberry", "Pixie, Dixie i Pan Jinks", "Miś Yogi". Program rozpoczynał się piosenką: "I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate. Te, co skaczą i fruwają na nasz program zapraszają". Pamiętacie?

Zobaczcie czołówkę programu:


A co Wam kojarzy się z Telewizją Polską? Co najbardziej zapadło Wam w pamięć? Jakie są Wasze ulubione programy i seriale? Czego teraz brakuje w programie TVP? Piszcie!

Zobacz oficjalną stronę jubileuszu TVP!

Więcej informacji na temat jubileuszu TVP i Testu znajdziecie w raporcie specjalnym na stronach INTERIA.PL!

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wiem | wiedźmy | telewizje | telewizja | Wielki Test o Telewizji | TVP 1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy