Telekamery: Co łączy te gwiazdy?
Pierwsza gala Telekamer "Tele Tygodnia" odbyła się w 1998 roku. Od tego czasu wręczono już czternaście Złotych Telekamer, przyznawanych trzykrotnym zwycięzcom plebiscytu. Zobacz, kto je otrzymał!
Aby otrzymać Złotą Telekamerę, nominowany musi trzykrotnie wygrać plebiscyt "Tele Tygodnia" i trzykrotnie zdobyć największą liczbę głosów w danej kategorii.
Skutek otrzymania Złotej Telekamery jest taki, że laureat automatycznie traci możliwość wzięcia udziału w następnych plebiscytach i nie może być już więcej nominowany w danej kategorii.
Po raz pierwszy Złote Telekamery wręczono w 2002 roku. Otrzymali je wówczas Krystyna Czubówna, Elżbieta Jaworowicz, Grażyna Torbicka i Marcin Daniec.
Wszyscy oni zdobywali statuetki w latach 1999-2001. Krystyna Czubówna triumfowała ponadto w plebiscycie w 1998 roku i jest jedną z dwóch osób (obok Kamila Durczoka), które zdobyły cztery Telekamery "Tele Tygodnia", zanim wyróżnioną ją Złotą Nagrodą Honorową.
Warto jednak zaznaczyć, że tę pierwszą statuetkę red. Czubówna, wówczas związana z "Panoramą, otrzymała w kategorii: Dziennikarze, natomiast w kolejnych trzech edycjach zwyciężała w kategorii: Informacje.
Królowa polskiej publicystyki - Elżbieta Jaworowicz - Złotą Telekamerę otrzymała za swój autorski program interwencyjny - "Sprawa dla reportera", natomiast ulubieńcy Polaków, zwłaszcza w ówczesnych realiach, Grażyna Torbicka i Marcin Daniec, byli najlepsi w kategoriach, odpowiednio: Prezenterzy i Rozrywka.
Kolejne Złote Telekamery zostały wręczone dwa lata później. Wszystkie trzy otrzymali twórcy najpopularniejszego wówczas serialu w Polsce - "Na dobre i na złe". Sama produkcja, opowiadająca o lekarzach ze szpitala w Leśnej Górze, jak i grający w niej aktorzy: Małgorzata Foremniak i Artur Żmijewski, zdobyli wcześniej trzy z rzędu Telekamery Tele Tygodnia (w latach 2001-2003).
Trzy lata trzeba było czekać na przyznanie kolejnych Złotych Telekamer. Trafiły do zwycięzców plebiscytu z lat 2004-2006: Ewy Drzyzgi i twórców serialu "M jak miłość".
Ciekawy jest zwłaszcza przypadek dziennikarki, która za każdym razem Telekamerę otrzymywała w innej kategorii. Pierwszą odebrała jako zwyciężczyni Publicystyki, kolejną za Talk Show, a ostatnią za Program społeczno-interwencyjny.
"M jak miłość" został natomiast następcą "Na dobre i na złe" i podobnie jak tej medycznej produkcji, wystarczyły mu trzy lata, aby zostać ulubionym serialem Polaków.
W 2008 roku Złotą Telekamerę odebrał Kamil Durczok, który podobnie jak wspomniana Krystyna Czubówna wcześniej czterokrotnie otrzymywał nagrody "Tele Tygodnia".
W roku 2002 (wówczas wspólnie z Tomaszem Lisem), a także w 2006 i 2007 okazywał się najlepszy w kategorii "Informacje", natomiast w 2003 triumfował jako najpopularniejszy Publicysta.
Rok później przyznano aż trzy Złote Telekamery. Trafiły do Włodzimierza Szaranowicza, Roberta Janowskiego i twórców serialu "Kryminalni".
Szaranowicz zwyciężał w kategoriach: Dziennikarz Sportowy i Komentator Sportowy, ale uczynił to na przełomie aż 9 lat. Statuetki, między innymi ze względu na czasowe wstrzymanie sportowych nominacji, trafiały do niego w 1999, 2000 i 2008 roku.
Także Janowski dość długo czekał, aby skompletować trzy Telekamery. Zresztą podobnie jak wspomniana wcześniej Drzyzga, zwyciężał w aż trzech różnych, choć oczywiście mocno do siebie zbliżonych, kategoriach: Teleturnieje i Gry, Teleturniej i Rozrywka.
Podobnym osiągnięciem, choć w zaledwie trzy lata (2006-2008) może się też poszczycić serial "Kryminalni". Produkcja z Markiem Włodarczykiem, Maciejem Zakościelnym i Magdaleną Scheibal zwyciężała jako: Serial Fabularny Kryminalny, Serial Kryminalny oraz Serial Kryminalny i Sensacyjny.
14. i jak dotąd ostatnią ze Złotych Telekamer otrzymał Szymon Majewski. W latach: 2006, 2007 i 2009 triumfował on w kategoriach: Rozrywka i Osobowość w rozrywce.
W tym roku na trzecie Telekamery Tele Tygodnia szanse mają m.in.: dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski, serial "Barwy szczęścia", program "Mam talent!" (wszyscy oni mają na koncie po dwa zwycięstwa z rzędu), a także serial "Klan", który poprzednio zwyciężał w latach 1999-2000.
Wśród nominowanych w tym roku są także m.in.: Piotr Adamczyk, Tomasz Ciachorowski, Katarzyna Zielińska, Joanna Osyda, Małgorzata Braunek, Piotr Kraśko, Andrzej Turski, Anita Werner, Mateusz Borek, Agnieszka Chylińska, Ewa Farna czy Kuba Wojewódzki.
Zobacz galerie i wywiady z nominowanymi!
Termin oddawania głosów na nominowanych upłynął 4 stycznia.
Jego wyniki zostaną ogłoszone tradycyjnie podczas uroczystej ceremonii wręczenia statuetek Telekamer Tele Tygodnia, która odbędzie się 7 lutego w Teatrze Polskim w Warszawie.
Warto w tym miejscu dodać, że podczas tegorocznego głosowania doszło do nadużyć. Wydawnictwo Bauer poinformowało o konieczności unieważnienia niektórych głosów w plebiscycie. Okazało się bowiem, że dochodziło do przypadków, że czytelnicy wielokrotnie oddawali głosy za pomocą pocztówek drukowanych w tygodniku "Tele Tydzień".
Według Bauera, proceder taki mógł mieć znaczący wpływ na wyniki głosowania.
Tegoroczną uroczystość transmitować będzie bezpośrednio TVP2, z którą Wydawnictwo Bauer podjęło współpracę po rocznej przerwie.
INTERIA.PL jest patronem medialnym Telekamer Tele Tygodnia.