"Gra tajemnic": 8 nominacji do Oscara
"Gra tajemnic", która w piątek, 16 stycznia, zadebiutowała na ekranach polskich kin, otrzymała nominacje do Oscara aż w ośmiu kategoriach, w tym za najlepszy film.
Reżyser Morten Tyldum znalazł się wśród nominowanych w kategorii najlepszy reżyser, a Benedict Cumberbatch - "gorące nazwisko" brytyjskiego i amerykańskiego kina, grający wybitnego matematyka Alana Turinga, który walnie przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma - ma nominację dla najlepszego aktora w głównej roli.
Keira Knigtley wcielająca się w Joan Clarke, członkinię zespołu Turinga oraz przez krótki czas narzeczoną geniusza, została nominowana w kategorii najlepsza aktorka w roli drugoplanowej.
Poza tym, nominowano wschodzącą gwiazdę scenariopisarstwa Grahama Moore'a za scenariusz adaptowany, Alexandre'a Desplata (dla którego jest to jedna z dwóch tegorocznych nominacji) za muzykę, Marię Djurkovic i Tatianę Macdonald za scenografię oraz Williama Goldenberga za montaż.
Poproszony o wypowiedź Cumberbatch oświadczył: "Zadzwonić do moich rodziców, którzy oboje są aktorami i powiedzieć im, że ich jedyny syn otrzymał nominację do Oscara, to jeden z tych momentów w moim życiu, gdy czułem się najbardziej dumny" (BBC News). Oscarowa gala odbędzie się 22 lutego i będzie transmitowana do 225 krajów.
Zespół najbardziej utalentowanych ludzi w Anglii pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga (Cumberbatch) nad złamaniem skomplikowanego szyfru, którym posługują się hitlerowcy. Dokonania tej grupy, oparte m.in. na pracy polskich naukowców, pozwolą ograniczyć liczbę ofiar wojny i przyspieszyć zwycięstwo aliantów.
Po zakończeniu wojny Turing koncentruje się na badaniach, których efektem będzie potężna rewolucja technologiczna naszych czasów - narodziny komputera. Mimo swych wielkich zasług, geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które w dramatyczny sposób odmienią jego los.
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!