Zanim rozpoczęła się 95. ceremonia rozdania Oscarów, gwiazdy pozowały na szampańskim dywanie oraz udzielały wywiadów. Wśród nich był Hugh Grant , którego o rozmowę poprosiła Ashley Graham ze stacji ABC zaraz przed wejściem do Dolby Theatre w Los Angeles. Aktor zgodził się na krótki wywiad, lecz jego odpowiedzi nie spodobały się internautom.
Graham na początku zadawała pytania o tegoroczną galę oscarową. Chciała się m.in. dowiedzieć za kogo Hugh Grant trzyma kciuki, lecz ten na początku wydawał się nie wiedzieć o co jej chodzi, a po chwili powiedział "Za nikogo konkretnego".
Niezrażona modelka, która tej nocy wcieliła się w rolę dziennikarki pytała aktora o jego stylizację. Chciała się dowiedzieć, kto pomógł mu dobrać stylizację, lecz ten odparł: "Nie pamiętam mojego krawca". Nie był skory opowiadać nawet o filmie, w którym zagrał. Na pytanie o jego rolę w "Glass Onion" odpowiedział: "Cóż, ledwo się w nim pojawiłem. Jestem tam jakieś trzy sekundy".
Zachowanie Hugh Granta odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych. Na Twitterze można przeczytać: "Wow. Hugh Grant nie udzielaj wywiadu, jeśli nie chcesz".
"A Oscar dla najlepszej aktorki trafia do Ashley Graham, która mówi Hugh Grantowi 'miło było z tobą porozmawiać'" - czytamy na koncie Rolling Stone.
"Hugh Grant był totalnym du... dla Ashley Graham. Dlaczego w ogóle przyszedł na Oscary?".
"Wszystko wszędzie naraz " zdobyło aż siedem Oscarów, w tym najważniejszą statuetkę - dla najlepszego filmu. Akademia nagrodziła go też w kategoriach: "najlepsza reżyseria (Daniel Scheinert, Daniel Kwan), "najlepszy scenariusz oryginalny" (Daniel Scheinert, Daniel Kwan), "najlepsza aktorka" (Michelle Yeoh), "najlepsza aktora drugoplanowa" (Jamie Lee Curtis), "najlepszy aktor drugoplanowy" (Ke Huy Quan) i "najlepszy montaż" (Paul Rodgers).
Oscary 2023: Laureaci 20
zobacz zdjęcia
Oscary 2023: Laureaci
Film "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Scheinerta i Daniela Kwana okazał się największym wygranym tegorocznych Oscarów, zdobywając aż siedem statuetek, w tym dla najlepszego filmu. "IO" Jerzego Skolimowskiego przegrał walkę o Oscara z niemieckim filmem "Na Zachodzie bez zmian".
1 / 20
Laureaci nagród aktorskich: Ke Huy Quan, Michelle Yeoh, Brendan Fraser, Jamie Lee Curtis
Źródło: Getty Images
Autor: Rodin Eckenroth
2 / 20
Film "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Scheinerta i Daniela Kwana okazał się największym wygranym tegorocznych Oscarów, zdobywając aż siedem statuetek, w tym dla najlepszego filmu.
Źródło: Getty Images
Autor: Myung J. Chun / Los Angeles Times
3 / 20
Michelle Yeoh dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za występ w filmie "Wszystko wszędzie naraz". Jest pierwszą azjatycką aktorką, która tego dokonała we wspomnianej kategorii.
Źródło: Getty Images
Autor: Arturo Holmes
4 / 20
Laureatki Oscara Halle Berry i Jessica Chastain przedstawiły nominowanych w kategorii "najlepszy aktor". Oscar powędrował do Brendana Frasera za rolę w filmie "Wieloryb"..
Źródło: Getty Images
Autor: Rodin Eckenroth
5 / 20
Statuetka w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa powędrowała do Jamie Lee Curtis, dla której jest to pierwszy Oscar w karierze. "Wygląda, jakbym stała tu sama, ale to nieprawda" - powiedziała wyraźnie wzruszona laureatka, dziękując twórcom filmu "Wszystko wszędzie naraz". "Właśnie zdobyliśmy Oscara. Wygraliśmy go wspólnie" - podkreśliła.
6 / 20
Oscar w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy trafił do rąk Ke Huya Quana. To pierwsza statuetka w karierze azjatyckiego aktora, który nie potrafił powstrzymać łez wzruszenia. "Moja mama ma 84 lata i właśnie ogląda mnie w domu. Mamo, właśnie wygrałem Oscara" - powiedział Quan. Laureat Oscara podkreślił, że do USA przybył na łodzi i spędził rok w obozie dla uchodźców. "Mówią, że takie historie wydarzają się tylko w filmach. Mnie przytrafiła się naprawdę. To mój Amerykański Sen (...) Pamiętajcie, żeby wierzyć w swoje marzenia" - powiedział laureat.
Źródło: Getty Images
Autor: Rich Polk/Variety
7 / 20
Emily Blunt i Dwayne Johnson przedstawili nominowanych za "najlepszy animowany film pełnometrażowy". Faworytem była produkcja Netfliksa "Guilermo del Toro: Pinokio" i to właśnie do meksykańskiego twórcy trafiła pozłacana statuetka. "Chciałem podziękować Netfliksowi, który w nas wierzył przez cały czas" - zaznaczył del Toro.
8 / 20
Oscar w kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument powędrował do Daniel Rohera za film "Nawalny". "Dziękuję całej rodzinie Aleksieja Nawalnego. Dziękujemy za waszą odwagę" - powiedział reżyser, dedykując nagrodę przebywającemu w rosyjskim więzieniu bohaterowi filmu oraz wszystkim więźniom politycznym. 'Aleksieju, marzę o tym, kiedy będziesz wolny i kiedy nasz kraj będzie wolny. Bądź silny" - dodała żona Nawalnego. Na scenie Dolby Theater obecne były także dzieci rosyjskiego opozycjonisty.
9 / 20
Nagrodzone statuetką BAFTA "Irlandzkie pożegnanie" Toma Berkeleya i Rossa white'a otrzymało Oscara dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Twórców film najbardziej żywiołowo oklaskiwała ekipa filmu "Duchy Inisherin". Cała sala odśpiewała też "sto lat" obchodzącemu urodziny gwiazdorowi "Irlandzkiego pożegnania" Jamesowi Martinowi.
10 / 20
Statuetka w kategorii najlepsze zdjęcia powędrowała do Jamesa Frienda, autora zdjęć do filmu "Na Zachodzie bez zmian". "Nie mam dziś urodzin, ale czuję się, jakbym miał" - powiedział laureat, całując pozłacaną statuetkę. To pierwsza statuetka dla filmu "Na Zachodzie bez zmian", który otrzymał aż dziewięć nominacji.
11 / 20
Oscar w kategorii najlepsza charakteryzacja powędrował do Adriena Morota, Judy Chin Anne Marie Bradley, charakteryzatorów filmu "Wieloryb", który podziękowali ze sceny m.in. Brandanowi Fraserowi, który zagrał tytułową rolę otyłego mężczyzny. Jego kostium ważył aż 130 kilogramów, a zakładanie go każdego dnia trwało 6 godzin.
12 / 20
Oscara w kategorii najlepsze kostiumy otrzymała Ruth Carter, projektantka kostiumów do filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". "Dziękuję Akademii, że doceniła czarna superbohaterkę. (...) Jest każdą kobietą na świecie" - powiedziała laureatka, dedykując nagrodę zmarłej niedawno 101-letniiej mamie: "Chadwick, zaopiekuj się nią" - poprosiła nieżyjącego Chadwicka Bosemana, gwiazdora "Czarnej Pantery". Carter stała się pierwszą czarnoskórą kobietą w historii z dwoma Oscarami.
13 / 20
Znamy laureatów Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy dokument. Zostali nimi: Kartiki Gonsalves i Guneet Monga, twórcy filmu "The Elephant Whisperers".
Źródło: Getty Images
Autor: Dania Maxwell / Los Angeles Times
14 / 20
Salma Hayek i Antonio Banderas zaprezentowali nominowanych w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Zgodnie z przewidywaniami Oscar powędrował do twórców filmu "Na Zachodzie bez zmian". Wśród pokonanych znalazł się polski kandydat: "IO" Jerzego Skolimowskiego.
15 / 20
Statuetka w kategorii najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz powędrowała do twórców "Na Zachodzie bez zmian": Christian M. Goldberk (scenografia) i Ernestine Hipper (dekoracja wnętrz).
Źródło: Getty Images
Autor: Mike Coppola
16 / 20
Statuetka Akademii dla najlepszej krótkometrażowej animacji powędrowała do "Chłopca, kreta, lisa i konia" w reżyserii Charliego Mackesy'ego i Matthew Freuda.
Źródło: Getty Images
Autor: Rodin Eckenroth
17 / 20
Kolejny Oscar dla "Na Zachodzie bez zmian". Statuetka Akademii za najlepszą muzykę trafiła do Volkera Bertelmanna.
Źródło: Getty Images
Autor: Dania Maxwell / Los Angeles Times
18 / 20
Oscar w kategorii najlepsze efekty wizualne powędrował do twórców filmu "Avatar: Istota wody": Joego Letteriego, Richarda Banehama, Erica Saindona i Daniela Barretta. "Dziękujemy Jamesowi Cameronowi, który odcisnął swoje piętno w każdej scenie tego filmu. Odpowiadamy za efekty wizualne, ale nad tym filmem pracowało 2,5 tysiąca osób" - powiedzieli laureaci.
19 / 20
Niespodzianka w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany"! Oscar trafił do rąk Sarah Polley, autorki filmu "Women Talking", która podziękowała Akademii za docenienie kobiecej perspektywy. "Nie tylko mówią, ale też słuchają" - powiedziała, nawiązując do tytułu swojego filmu.
20 / 20
Oscar za najlepszą piosenkę powędrował do MM. Keeravaaniego i Chandrabose - autorów piosenki "Naatu Naatu" z filmu "RRR". To pierwszy Oscar w historii dla piosenki z bollywoodzkiego filmu.
Źródło: Getty Images
Autor: Arturo Holmes
Laureaci Oscarów 2023:
Najlepszy film: "Wszystko wszędzie naraz"
Najlepsza aktorka: Michelle Yeoh ("Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy aktor: Brendan Fraser: "Wieloryb"
Najlepsza reżyseria: Daniel Kwan, Daniel Scheinert ("Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy scenariusz oryginalny: Daniel Kwan, Daniel Scheinert ("Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy scenariusz adaptowany: Sarah Polley ("Women Talking")
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Jamie Lee Curtis ("Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy aktor drugoplanowy: Ke Huy Quan ("Wszystko wszędzie naraz")
Najlepsze zdjęcia: James Friend ("Na Zachodzie bez zmian")
Najlepsza muzyka: Volker Bertelmann ("Na Zachodzie bez zmian")
Najlepszy montaż: Paul Rodgers ("Wszystko wszędzie naraz")
Najlepsza charakteryzacja: Adrien Morot, Judy Chin Anne Marie Bradley ("Wieloryb")
Najlepsze kostiumy: Ruth Carter ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu")
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: Christian M. Goldberk (scenografia), Ernestine Hipper (dekoracja wnętrz) - "Na Zachodzie bez zmian"
Najlepszy dźwięk: Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon, Mark Taylor ("Top Gun Maverick")
Najlepsza piosenka: "Naatu Naatu" z filmu "RRR (MM. Keeravaani, Chandrabose)
Najlepsze efekty specjalne: Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon, Daniel Barrett ("Avatar : Istota wody")
Najlepszy film zagraniczny: "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy)
Najlepsza pełnometrażowa animacja: "Guilermo del Toro: Pinokio"
Najlepsza krótkometrażowa animacja: "Chłopiec, kret, lis i koń" (Charliego Mackesy, Matthew Freud)
Najlepszy pełnometrażowy dokument: "Nawalny" (reż. Daniel Roher)
Najlepszy krótkometrażowy dokument: "The Elephant Whisperers" (reż. Kartiki Gonsalves, Guneet Monga)