Oscary 2012
Reklama

Kinga Preis: Oscar nie jest najważniejszy

- Ludzie chcą, żeby im opowiadać takie historie i każda taka historia nas wzbogaca - tak o filmie "W ciemności" mówi Kinga Preis. - Czy dostanie Oscara? Nie wiem, życzę mu wszystkiego najlepszego, ale to nie jest chyba największa wartość - dodaje aktorka.

Film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono 24 stycznia.

- Co prawda wychyliłyśmy z Kasią, moją córką i współpracownicą przy tym filmie, dwa kieliszki wódki, zanim żeśmy się dowiedziały, więc jesteśmy takie trochę rozluźnione, ale jak się jest w takim konkursie, to zawsze przejść do następnego etapu jest bardzo miło - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami Holland.

Jak zaznaczyła, już sama nominacja jest ogromnym sukcesem i zwycięstwem tego filmu.

Reklama

- I dla filmu, i dla wszystkich naszych współpracowników, aktorów, ekipy, producentów, i dla Polski, która go wystawiła. Bo jak się pokazuje nominacja, to najpierw jest "Polska", a potem tytuł filmu, więc to prawie, jakbyśmy wygrali jakiś puchar kryształowy - mówiła reżyserka.

Kinga Preis zachowuje większy dystans do "oscarowego szaleństwa".

- Dla aktora największym wyróżnieniem jest już spotkanie z takim reżyserem, spotkanie z partnerami, zmierzenie się z historią, którą ten film opowiada. Dla mnie to jest największa wartość. [Dopiero] na drugim czy trzecim planie może się pałętać taka myśl, czy on dostanie, czy nie dostanie Oscara... Nie, to nie jest dla mnie największą wartością - przyznała Kinga Preis, dodając, że największym sukcesem "W ciemności" jest to, że tylu widzów poszło na niego do kin.

- Ludzie chcą, aby im opowiadać takie historie, Nie jest to dla niech przebrzmiałe, nudne, widzą [przecież] konkretnego człowieka, jego zmaganie z losem... To jest zawsze przejmujące. każda taka historia nas wzbogaca - powiedziała aktorka.

Przeczytaj recenzję filmu "W ciemności" na stronach INTERIA.PL!

"W ciemności" to polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja, będąca opartą na faktach historią Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta. Kinga Preis wciela się w filmie Holland w postać żony Leopolda Sochy.


Tegoroczną relację z gali wręczenia Oscarów w nocy z 26 na 27 lutego będzie można obejrzeć na żywo w telewizji Canal+. Transmisja rozpocznie się o godzinie 2:30.

Ciekawi Cię, co jeszcze w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: W ciemności | Kinga Preis | ciemności | Oscary | W ciemności | kinga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama