And the Oscar goes to...
"Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa triumfował podczas 84. gali wręczenia Oscarów, zdobywając statuetki Akademii w najważniejszych kategoriach: najlepszy aktor (Jean Dujardin), najlepszy reżyser (Michel Hazanavicius) oraz najlepszy film. Polacy - Janusz Kamiński i Agnieszka Holland - musieli uznać wyższość konkurentów.
Obraz ten od początku uważany był za faworyta w tegorocznej rywalizacji o statuetki amerykańskiej Akademii Filmowej.
W "Artyście", filmie produkcji francusko-belgijskiej, namiętny romans połączono z sentymentalną podróżą do "złotego okresu" kina. Akcja rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych, kiedy z powodu wprowadzenia filmów dźwiękowych wielu aktorów kina niemego - nawet ci będący chwilę wcześniej u szczytu popularności - w obliczu nowej rzeczywistości traci pracę i kończy kariery.
Głównym bohaterem jest przystojny gwiazdor kina niemego, aktor George Valentin (grany przez Jeana Dujardina). Valentin walczy o swoją pozycję w świecie filmu, a także o własną godność i marzenia. Jednocześnie zakochuje się w pięknej tancerce i aktorce, Peppy Miller (Berenice Bejo).
Przeczytaj relację z oscarowej gali:
W studio Canal+, przeprowadzającego bezpośrednią transmisję z gali wręczenia Oscarów, w galowych strojach wieczór poprowadzą krytycy filmowi: Michał Oleszczyk oraz Kuba Mikurda.
- Czekamy na Billy'ego Crystala - Michał Oleszczyk spuentował rozmowę na temat oscarowych szans polskiego filmu "W ciemności" Agnieszki Holland. Zdecydowanym faworytem kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" jest bowiem irański film "Rozstanie".
Do uroczystości w Highland Center pozostało już niecałe 30 minut. Na czerwonym dywanie pojawiają się ostatnie gwiazdy. Cameron Diaz przybyła na uroczystość w sukni od Gucciego, Gwyneth Paltrow wybrała kreację Toma Forda. Glenn Close, nominowana do Oscara za rolę w filmie "Albert Nobbs" przyznała z przymrużeniem oka, że wybranie oscarowej kreacji było nie mniejszym wyzwaniem niż metamorfoza, którą musiała przejść na potrzeby filmowej roli (Close wciela się w postać... mężczyzny).
- Jeszcze nie widziałem Brada, ale na pewno go znajdę - przyznał George Clooney, który obok Brada Pitta, otrzymał nominację dla najlepszego aktora. Na uwagę reporterki, że sam też ma z pewnością wielu fanów, odparł z właściwym sobie wdziękiem, że opłaca ich, żeby krzyczeli jego imię.
Panowie na czerwonym dywanie mają łatwiej - królują czerń i biel. Która z pań przybyła na oscarową galę w kreacji, którą zapamiętamy? Faworytem reporterki spod Highland Center jest Michelle Williams.
W studio Canal+ pojawili się goście: krytycy filmowi Joanna Ostrowska i Michał Walkiewicz. Ten ostatni zwrócił uwagę na brak na liście oscarowych nominacji "inteligentnych blockbusterów". Joanna Ostrowska z kolei żałuje niezauważenia przez Akademię ról: Tildy Swinton ("Musimy porozmawiać o Kevinie") oraz Ryana Goslinga ("Drive"). Duet Oleszczyk/Mikurda kwituje dyskusję stwierdzeniem o nieustającym konserwatyzmie Akademii; wśród oscarowych typów zabrakło "trudnych" tematów, pominięto m.in. film Clinta Eastwooda "J.Edgar", w którym porusza się kwestię homoseksualizmu twórcy FBI - Edgara Hoovera.
Za chwilę przeniesiemy się do Highland Center. Obecność Billy'ego Crystala gwarantuje wysoki poziom oscarowej "konferansjerki", konserwatyzm Akademii objawia się w tym roku również obawą przed nowymi prowadzącymi. Nikt nie chce "powtórki z rozrywki" z ubiegłego roku, kiedy James Franco i Anne Hathaway całkowicie "położyli" galę.
2.30 - Ruszamy... Jako pierwszy na scenie Highland Center pojawia się Morgan Freeman, który rozpoczyna wieczór formułką o "magii kina". Zanim na scenie pojawi się Billy Crystal, oglądamy jeszcze zabawną "rozbiegówkę", w której prowadzący galę parodiuje nominowane do Oscara filmy. - Czy jesteś pewny, że to film Martina Scorsese? Nikt jeszcze nikogo nie zabił - w ten sposób "komentuje" najnowszy film reżysera - familijnego "Huga i jego wynalazek".
2.35 - To mój 9. raz - przywitał się z widzami gośćmi wieczoru Billy Crystal. - Bawcie się dobrze, nic tak nie pomaga odpocząć od problemów światowej gospodarki, jak przyglądanie się, jak milionerzy wręczają sobie statuetki.
Nie mogło zabraknąć też piosenek! Nominowane do Oscara filmy Crystal "zaprezentował" bowiem w formie krótkich wodewilowych numerów. Niezbyt dobry pomysł na zatrzymanie przed telewizorami nastoletniej publiczności...
2.41 - Pierwszego Oscara wieczoru wręcza Tom Hanks. Czy Janusz Kamiński po raz trzeci zdobędzie nagrodę Akademii? Niestety... Oscar za najlepsze zdjęcia trafia do rąk Roberta Richardsona, operatora filmu "Hugo i jego wynalazek". To jego trzecia statuetka w karierze.
2.45 - Tempo gali jest niesłychane. Ledwo co Richardson opuścił scenę, witamy na niej kolejnych laureatów - Oscara za najlepszą scenografię otrzymują Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo za film "Hugo i jego wynalazek". - To nagroda dla Martina Scorsese i dla Włoch - powiedziała ze sceny Lo Schiavo.
2.50 - Zanim na scenie pojawią się laureaci kolejnych kategorii, Billy Crystal zaprosił nas na kolejną sentymentalną podróż - montaż fragmentów znanych oscarowych filmów. Mało oryginalne, średnio zabawne. Wydaje się, jakby znany komik "nie wszedł" jeszcze w klimat wieczoru.
2.53 - Na scenie pojawił się niezwykły duet: Jennifer Lopez i Cameron Diaz, które w efektownych kreacjach zaprezentowały nominację w kategorii "najlepsze kostiumy". Czyżby kolejny Oscar dla "Huga..."? Tym razem statuetka dla "Artysty"! Pierwszą nagrodę Akademii w historii otrzymuje Mark Bridges. - Dziękuję Akademii za tę nagrodę. Moje marzenia się spełniły - laureat nie silił się na oryginalność.
2.57 - Za chwilę dowiemy się, kto otrzyma Oscara za najlepszą charakteryzację... Obyło się bez niespodzianki. Triumfują charakteryzatorzy odpowiedzialni za upodobnienie Meryl Streep do Margaret Thatcher - Martial Corneville, Lynn Johnston i Matthew W. Mungle. Pierwszy Oscar na koncie "Żelaznej Damy"! Laureaci dziękują dzieciom, żonom oraz rodzicom.
3.00 - Kolejny materiał filmowy, w którym współczesne gwiazdy opowiadają o swoich pierwszych filmowych fascynacjach. Nie tylko nominowane do tegorocznego Oscara tytuły potwierdzają nostalgiczny trend odczuwalny u członków Akademii...
3.02 - Michał Oleszczyk i Kuba Mikurda zauważyli na sali Highland Center Agnieszkę Holland. Przenikliwie zwrócili uwagę, że została posadzona blisko sceny, co można traktować za dobry znak. Ich gośćmi jest znany z "W ciemności" aktor Marcin Bosak, który "zaczyna trzymać kciuki". Dowiedzieliśmy się, że Meryl Streep pogratulowała Robertowi Więckiewiczowi roli w filmie Agnieszki Holland, z kolei reżyserka "W ciemności" otrzymała krzepiącego sms-a od Harveya Keitela.
3.06 - Na scenie pojawiła się Sandra Bullock, która wręczy nagrodę dla twórcy najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Na ten moment czekamy... Będzie polski Oscar? Niestety, sprawdziły się przedoscarowe prognozy... "Rozstanie" Asghara Farhadiego zgarnia w tym sezonie wszystkie możliwe nagrody. To pierwszy irański film, który zdobył Oscara. - Z duma dedykuję tą nagrodę Irańczykom, którzy szanują inne kultury i gardzą przemocą - powiedział reżyser "Rozstania".
3.11 - Christian Bale wręczy Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Laureatką zostaje... Octavia Spencer, pokonując m.in. koleżankę z planu "Służących" - Jessikę Chastain. Dziękując rodzinie i "osobom, które odmieniły jej życie", aktorka nie wytrzymała napięcia i w klasycznym hollywoodzkim stylu "rozkleiła się".
3.18 - "O to właśnie chodzi, w ten sposób powinni reagować zdobywcy Oscarów" - pochwałę łzawej spontaniczności wygłosił Billy Crystal. Zanim poznamy kolejnych laureatów - kolejny materiał filmowy. Tym razem organizatorzy gali postanowili przyjrzeć się, jak wyglądałaby rozmowa z "grupą fokusową", która obejrzała "Czarnoksiężnika z krainy Oz".
3.22 - "Bardzo zabawna para" - Tina Fey i Bradley Cooper (z wąsem!) - zaprezentują nominowanych w kategorii "najlepszy montaż". Techniczny Oscar wędruje do... montażystów filmu "Dziewczyna z tatuażem" - Kirka Baxtera i Angusa Walla. Panowie podziękowali "wszystkim członkom ekipy", dodając, że "nie mogą w to uwierzyć".
3.25 - Kolejny Oscar - tym razem za "montaż dźwięku" - i kolejna, trzecia już statuetka dla "Huga i jego wynalazku". To oznacza... kolejny duet na scenie. Philip Stockton i Eugene Gearty nie przekroczyli przeznaczonego na wypowiedzi laureatów czasu. Nie powiedzieli też niczego, co warte byłoby zapamiętania.
3.28 - Kolejna techniczna nominacja - "montaż efektów dźwiękowych" - i kolejny Oscar dla "Huga...". Tym razem na scenie para Tom Fleischman oraz John Midgley. Bez historii...
3.37 - "Naciągnąłem sobie mięsień tylko obserwując" - tak Billy Crystal skomentował występ grupy Cirque du Soleil. Za chwilę zaprezentował jednak próbkę swego humoru, wspominając nominowanego do Oscara Christophera Plummera. "Być może zobaczymy go dzisiaj na scenie, zwłaszcza, że nie zawsze wie, dokąd idzie" - wreszcie "błysnął" Crystal.
3.41 - Nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego zaprezentują Gwyneth Paltrow i Robert Downey Jr, odgrywając wcześniej średnio zabawną scenkę między domniemanymi twórcami kina dokumentalnego. Oscar goes to... "Undefeated" w reżyserii TJ Martina, Dana Lindsaya i Richa Middlemasa. Niespodzianką jest pominięcie Wima Wendersa i jego trójwymiarowej "Piny".
3.44 - "Jeśli jesteś gruba kobietą, możesz grać chudą księżniczkę; jeśli jesteś czarny, możesz grac osła, albo zebrę" - kolejny z prezenterów - Chris Rock - wygłosił zabawną pochwałę animacji. Za chwilę wręczy Oscara twórcy najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego. Statuetką wędruje do rąk... Gore'a Verbinskiego za "Rango". - Ten film stworzyła grupa dorosłych, którzy czuli się jak dzieci - powiedział reżyser, dziękując przy okazji Johnny'emu Deppowi, który użyczył głosu tytułowemu bohaterowi.
3.52 Nagrodę za najlepsze efekty specjalne wręczają: Ben Stiller i Emma Stone. "Dzieciaku, uspokój się, jesteś tu nowa" - Stiller przywołał do porządku próbującą ożywić show Emmę Stone. "Szaleństwo" aktorki sprawia jednak wrażenie starannie wyreżyserowanego, przejdźmy do laureatów, którymi zostają... Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann i Alex Henning, czyli spece od efektów filmu "Hugo i jego wynalazek". To piąta statuetka dla filmu Martina Scorsese!
3.59 - Na scenie Highland Center pojawiła się aktorka Melissa Leo, która wręczy Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Walka weteranów? Christopher Plummer ("Debiutanci") czy Max von Sydow ("Strasznie głośno, niesamowicie blisko")? Oscar trafia do rąk... Christophera Plummera, który w wieku 82 lat staje się najstarszym aktorem otrzymującym statuetkę Akademii. - "Jesteś tylko o dwa lata starszy ode mnie, skarbie!" - zwrócił się do Oscara laureat. "Max, cieszę się, że mogłem być nominowany w tej samej kategorii, co ty" - Plummer złożył również hołd Maxowi von Sydowowi, dziękując też swojemu partnerowi z filmu 'Debiutanci" - Ewanowi McGregorowi.
4.08 - Zanim poznamy kolejnych laureatów, Billy Crystal popisał się umiejętnością czytania w myślach zebranych w Highland Center gwiazd. Do Ricky'ego Gervaisa trochę mu jednak brakuje. Za chwilę głos zabrał dyrektor Akademii, Tom Sherak, przypominając o celu Akademii, czyli kinematograficznemu "dążeniu do doskonałości". "Dzięki Tom, naprawdę rozgrzałeś nam publiczność" - zażartował Crystal.
4.12 - Penelope Cruz i Owen Wilson wręczą nagrodę dla autora najlepszej muzyki. Pierwsza nominacja i... pierwszy Oscar! Statuetka wędruje do twórcy muzyki do filmu "Artysta" - Ludovika Bource'a. Dzień wcześniej artysta odebrał też Cezara. Przemowę rozpoczął po francusku, jednak w kieszeni marynarki przygotowane miał wystąpienie w języku angielskim.
4.16 - O tytuł najlepszej piosenki walczą w tym roku tylko dwie kompozycje. "Man or Muppet" z "Muppetów" oraz "Real in Rio" z animacji "Rio". Will Ferrel i Zach Galifianakis, szczerze rozśmieszając publiczność, ogłosili werdykt. Oscar wędruje do Bret McKenzie, autora piosenki "Man or Muppet", który podziękował ze sceny m.in. Jimowi Hensonowi.
4.24 - Nagrodę dla najlepszego scenariusza adaptowanego wręczy Angelina Jolie - "prawdziwa dziewczyna z tatuażem" - jak zapowiedział ją Billy Crystal. W tej doborowo obsadzonej kategorii zwyciężają... Alexander Payne, Nat Faxon i Jim Ras - scenarzyści filmu "Spadkobiercy", którzy podziękowali ze sceny m.in. odtwórcy głównej roli - George'owi Clooneyowi. "Mamo, dziękuję, że mogłem chodzić do kina zamiast do przedszkola" - na odrobinę prywaty pozwolił sobie Alexander Payne.
4.29 - W kategorii najlepszy scenariusz oryginalny zwycięża... Woody Allen, autor "O północy w Paryżu". "Akademia gratuluje Woody'emu Allenowi i przyjmuję nagrodę w jego imieniu" - ogłosiła ze sceny Angelina Jolie. Mieszkający w Nowym Jorku twórca znany jest z niechęci do Los Angeles (ostatni raz odebrał Oscara w 1986 roku za film "Hannah i jej siostry").
4.39 - Statuetke dla najlepszego filmu krótkometrażowego wręczyło... 6 aktorek występujących w filmie "Druhny". Zwycięzcami zostali twórcy obrazu "The Shore" - Terry George i jego córka Oorlagh George.
4.42 - Kolejną w kolejce do Oscarów kategorią był "najlepszy krótkometrażowy dokument". Laureatami zostali... twórcy filmu "Saving Face" - Daniel Junge oraz Sharmeen Obaid-Chinoy. "Chciałabym zadedykować tę nagrodę wszystkim bohaterkom, które pracują w Pakistanie i próbują przeprowadzić zmiany w tym kraju. Ta nagroda jest dla was" - powiedziała urodzona w Pakistanie reżyserka.
4.45 - W kategorii krótkometrażowej animacji zwycięża "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" reżyserskiego duetu: William Joyce i Brandon Oldenburg. "Jesteśmy dwoma facetami z bagien Luizjany. Kochamy kino od dziecka. Dziękujemy naszym rodzinom oraz Akademii" - powiedzieli uradowani laureaci.
4.51 - Wkraczamy w decydującą fazę 84. gali Oscarów. Michael Douglas pojawił się na scenie, by zaprezentować "wizjonerów" nominowanych w kategorii "najlepszy reżyser". Mimo że "Hugo..." ma już na koncie 5 Oscarów, statuetka wędruje do twórcy "Artysty" - "najszczęśliwszego człowieka na świecie" - Michela Hazanaviciusa. Martin Scorsese zaczął klaskać dopiero po chwili, jakby był lekko rozczarowany kolejną statuetką, która przeszła mu koło nosa.
5.03 Zanim poznamy zdobywcę nagrody Akademii dla najlepszego aktora, najlepszej aktorki oraz najlepszego filmu, organizatorzy gali przygotowali materiał wspominający "tych, co odeszli". Czarno-białym portretom zmarłych w ciągu ostatniego roku artystów towarzyszy muzyczny podkład utworu "What a Wonderful Life".
5.09 Czy Oscara dla najlepszego aktora zgarnie pieszczoch Hollywoodu - George Clooney ("Spadkobiercy"), czy francuski debiutant Jean Dujardin ("Artysta")? Według bukmacherów to między nimi rozegra się w tym roku walka o statuetkę Akademii. Warto odnotować, że pierwszą (!) nominację w historii otrzymał Gary Oldman ("Szpieg"), jednak to wszystko na co może dzisiaj liczyć doświadczony aktor. Na scenie pojawiła się ubiegłoroczna laureatka - Natalie Portman, która osobiście zwróciła się do każdego z nominowanych aktorów, opisując ich kreacje.Oscara otrzymuje jednak tylko jeden z nich. Jean Dujardin! "Kocham wasz kraj. Dziękuje Akademii" - rozpoczął przemowę francuski aktor, wspominając postać gwiazdora kina niemego Douglasa Fairbanksa, który poprowadził pierwszą oscarową galę. Emocje wzięły jednak górę nad wyuczonymi formułkami i na koniec Dujardin już po francusku wykrzyczał swą radość.
5.23 Kto wręczy nagrodę najlepszej aktorce? Nie mógł to być nikt inny, jak ubiegłoroczny zdobywca Oscara - Colin Firth ("Jak zostać królem"). Czy 17-krotnie nominowana do nagrody Akademii Meryl Streep sięgnie po pierwsze od 1982 roku zwycięstwo? Jej najpoważniejszą konkurentką wydaje się Viola Davis - gwiazda filmu "Służące". A jednak! Meryl Streep za rolę w filmie "Żelazna Dama"! Owacja na stojąco w Highland Center! "Kiedy Colin wyczytał moje imię, wydawało mi się, że słyszę, jak połowa Stanów Zjednoczonych, wzdycha: 'O, nieeee, znowu ona?' Ale.. co mi tam!" - rozpoczęła Streep, dziękując też swemu fryzjerowi, z którym pracuje już ponad 30 lat. Wyraźnie wzruszona aktorka podziękowała też wszystkim przyjaciołom, także tym, którzy odeszli.
5.32 - Ostatnim prezenterem Oscarów był Tom Cruise, który wymienił "9 powodów, dla których warto chodzić do kina", czyli zarekomendował nominowane do Oscara w kategorii "najlepszy film" tytuły. Czy "Artysta" przypieczętuje triumfy w najważniejszych kategoriach najcenniejszą statuetką? Oscar trafia do... czarno-białego, niemego filmu. "Artysta"! Producentem obrazu jest syn znanego francuskiego reżysera Claude'a Berriego - Thomas Langman, który odbierając statuetkę złożył hołd swemu ojcu. "W Paryżu jest 6 rano. Idźcie spać za 30 sekund" - reżyser Michel Hazanavicius zwrócił się do swoich dzieci.