Aleja Andrzeja Wajdy w Gdyni
Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpocznie się od nadania imienia Andrzeja Wajdy alei na Placu Grunwaldzkim. Wydarzenie poprzedzi uroczystą galę otwarcia imprezy.
Aleją Andrzeja Wajdy będzie od poniedziałku (18 września) trakt pieszy na Placu Grunwaldzkim w sercu festiwalowej Gdyni, pomiędzy Gdyńskim Centrum Filmowym a Teatrem Muzycznym.
O tym, że w Gdyni będzie Aleja Andrzeja Wajdy, Rada Miasta Gdyni zdecydowała już w listopadzie 2016 roku, krótko po śmierci reżysera. Nadszedł czas, by uroczyście odsłonić tabliczkę z nazwą Alei i uczcić pamięć twórcy, który jeszcze przed rokiem podczas gdyńskiego festiwalu świętował 90. urodziny. Właśnie w Gdyni zaprezentował swój ostatni film, "Powidoki", sam zaś chętnie spotykał się z twórcami filmowymi i widzami.
W tym roku na festiwalu w cyklu "Czysta klasyka - In memoriam" zaprezentowane zostaną dwa odnowione cyfrowo filmy Andrzeja Wajdy: "Popiół i diament" oraz "Wesele". Widzowie zobaczą również spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy "Bigda idzie!". W ramach "Pokazów specjalnych - In Memoriam" zaprezentowane zostaną ponadto filmy dokumentalne: "Andrzej Wajda. Moje Inspiracje" w reżyserii Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego, "Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament" autorstwa Marcina Borchardta i Jerzego Radosa oraz "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" Zespołu Filmowego Paladino.
Podczas festiwalu nie zabraknie również promocji nowych wydawnictw: w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z autorami albumu Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina" oraz książki "Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej" autorstwa Piotra Witka.