"Teatroteka" na Festiwalu Filmowym w Gdyni
Projekt "Teatroteka", będący ekranizacjami współczesnej polskiej dramaturgii, realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Trzy z pięciu zrealizowanych do tej pory sztuk pokazano premierowo na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Na gdyńskiej imprezie zaprezentowano publiczności: "Walentynę" (scenariusz i koncepcja Julia Kijowska i Wojciech Faruga, w reżyserii tego ostatniego), "Walizkę" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz "Nad" według Mariusza Bielińskiego w jego reżyserii.
"Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Gdyni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierz Niderhaus.
Zapowiedział, że jeszcze w tym roku powstaną trzy ekranizacje, a w 2015 r. plany zakładają przeniesienie na plan filmowy minimum trzech kolejnych sztuk teatralnych.
W "Teatrotece" realizowane są utwory dramatyczne autorów młodego pokolenia napisane w ostatnich 10 latach.
Opiekun artystyczny "Teatroteki" Maciej Wojtyszko dodał, że formuła tego przedsięwzięcia wspiera teatr telewizji.
"Teatr telewizji, który jest produktem wymyślonym przez Polaków wiele lat temu z biedy, stał się odrębnym gatunkiem. I widać to po tych trzech przedstawieniach. To nie są tylko sfotografowane spektakle, tylko to są teatry telewizji. Dają one szanse na debiut filmowy młodym twórcom. Z czystym sumieniem mogę też powiedzieć, że w tych sztukach mieliśmy do czynienia z prawdziwymi kreacjami aktorskimi" - podkreślił Wojtyszko.
W "Walentynie" zagrali m.in. Julia Kijowska, Irena Wójcik, Barbara Szczecińska; "Walizce" - m.in. Adam Ferency i Krzysztof Globisz, a w "Nad" m.in. Eryk Lubos, Sławomira Łozińska, Henryk Talar i Krzysztof Stroiński.
WFDiF to największa państwowa wytwórnia filmowa w Polsce, posiadająca laboratorium filmowe oraz nowoczesne studia. Wśród jej produkcji są m.in. "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego oraz "W imieniu diabła" Barbary Sass.
W konkursie głównym, rozpoczętego w poniedziałek 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni rywalizuje 13 filmów, w tym sześć premier. Są to: "Bogowie" (reż. Łukasz Palkowski), "Kebab i Horoskop" (reż. Grzegorz Jaroszuk), "Fotograf" (reż. Waldemar Krzystek), "Hardkor disko" (reż. Krzysztof Skonieczny), "Jack Strong" (reż. Władysław Pasikowski), "Jeziorak" (reż. Michał Otłowski), "Miasto' 44" (reż. Jan Komasa), "Obietnica" (reż. Anna Kazejak), "Obywatel" (reż. Jerzy Stuhr), "Pod Mocnym Aniołem" (reż. Wojciech Smarzowski), "Onirica - Psie Pole" (reż. Lech Majewski), "Sąsiady" (reż. Grzegorz Królikiewicz) i "Zbliżenia" (reż. Magdalena Piekorz).
Poza konkursem głównym na festiwal składa się także Konkurs Młodego Kina, w ramach którego widzowie zobaczą 25 tytułów. Kinomani uczestniczą też w kilkunastu tematycznych sekcjach filmowych takich jak: "Gdynia dzieciom" - zestaw filmów dla najmłodszych, "Archiwum grozy" - polskie horrory, "Skarby kina przedwojennego", "Czysta klasyka" - znane polskie filmy w odnowionych wersjach, "Filmy z Gdyni" - obrazy realizowane w tym mieście oraz "Zbliżenia: Dania" - wybór filmów powstałych w tym kraju.
Gala finałowa 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się w sobotę, dzień wcześniej ogłoszeni zostaną zwycięzcy w Konkursie Młodego Kina.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!