Mike Figgis we Wrocławiu
Brytyjski reżyser Mike Figgis ("Burzliwy poniedziałek", "Zostawić Las Vegas", "Hotel") będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia.
25 lipca Figgis zaprezentuje swój czteroekranowy film "Timecode" (2000), miksując dźwięk i muzykę na żywo. "Timecode" zostanie pokazany w ramach cyklu edukacyjno-dyskusyjnego "Nowe horyzonty języka filmowego", który pokazuje przemiany zachodzące w montażu w dzisiejszym kinie.
"Timecode" pokazuje cztery wersje tych samych wydarzeń, rozgrywających się w tym samym czasie i w tym samym miejscu, ale widzianych oczami różnych bohaterów. Wszystkie opowieści w tym samym czasie wyświetlane są na podzielonym na cztery części ekranie.
Miksując ścieżkę dźwiękową filmu na żywo, Figgis na przekór stereotypom udowadnia, że montaż w kinie nigdy nie jest dokończony i zamknięty, a sam film to "work in progress".
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera i moderatorów cyklu. Pokaz z racji improwizacyjnego charakteru - tylko w języku angielskim!
Mike Figgis reżyser, producent, muzyk i pisarz. Urodził się w 1948 roku w Carlisle w Wielkiej Brytanii, a dzieciństwo spędził w Nairobi w Kenii. Po powrocie na Wyspy grał w licznych zespołach rockowych, m.in. z Bryanem Ferry; studiował muzykę i nagrywał oraz występował z grupą Gas Board. W latach 80. reżyserował i pisał sztuki teatralne i oraz występował z teatrem The People Show. Ukończył Britain's National Film School i w 1984 zrealizował przy pomocy stacji Channel 4 krótki film "The Mouse". Debiutował filmem fabularnym "Burzliwy poniedziałek" (1988), z udziałem gwiazd: Stinga, Tommy'ego Lee Jonesa, Seana Beana oraz Melanie Griffith, który przyniósł mu rozgłos i otworzył drogę do Hollywood.
W latach 90. wyreżyserował kolejne filmy m.in. "Wydział wewnętrzny" (1990), w którym wystąpił Andy Garcia i Richard Gere, i "Wersję Browninga" (1994), z udziałem Alberta Finneya, Grety Scacchi, Matthew Modine'a. Najgłośniejszy film Figgisa "Zostawić Las Vegas"(1995), do którego napisał również scenariusz i muzykę, został nominowany do wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. otrzymał cztery nominacje do Złotego Globu i dwie do Oscara, a grający w filmie główną rolę Nicolas Cage został uhonorowany Oscarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego oraz Złotym Globem.
W 1999 reżyser rozpoczął prawdziwie awangardowy okres wielkoekranową produkcją "Namiętność Panny Julii" wg Strindberga, za którą dostał Złotą Muszlę w San Sebastian. Zrealizował filmowe eksperymenty m.in. "Timecode" (2000) i "Hotel"(2001). Figgis, reżyser z przeszłością muzyka, szczególny nacisk kładzie na dobór i opracowanie ścieżek dźwiękowych swoich filmów.
W czasie tegorocznego festiwalu pokazanych zostanie ponad 250 pełnometrażowych filmów z 45 krajów. Wśród nich międzynarodowe konkursy: "Nowe Horyzonty" oraz "Filmy o sztuce" oraz konkurs "Nowe filmy polskie"; współczesne kino szwedzkie i kanadyjskie, złota era kina węgierskiego; retrospektywy: kanadyjskiego ekscentryka Guya Maddina, tajwańskiego wizjonera Tsai Ming - Lianga, szwedzkiego mistrza Jana Troella, nowojorskiej eksperymentatorki Jennifer Reeves oraz polskich twórców: Krzysztofa Zanussiego i Piotra Dumały. Będą także pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, koncerty w klubie festiwalowym oraz wystawy. Do Wrocławia przyjedzie ponad 450 reżyserów filmowych, aktorów, producentów i dystrybutorów filmowych z Polski i z zagranicy.
Zobacz zapowiedź festiwalu Era Nowe Horyzonty: