Cannes 2022
Reklama

"IO": Polski film walczy o Złotą Palmę w Cannes

Bilety rozeszły się błyskawicznie, kinową salę wypełnili krytycy filmowi z całego świata, a na końcu były gromkie brawa - z takim uznaniem spotkała się druga już projekcja filmu "IO" w Cannes. Film polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego walczy w konkursie głównym o Złotą Palmę.

Twórcy zachwyceni "IO" Skolimowskiego

- Jerzy Skolimowski to drugi Polański - powiedział po seansie "IO" Gil Quito, który do Cannes przyleciał z Filipin. - 15 lat temu, jako młody mężczyzna, widziałem filmy Skolimowskiego na Filipinach i już wtedy byłem pod wrażeniem ich autentyczności. Tym filmem Skolimowski potwierdza, że jest światowej klasy twórcą - dodał.

- Film jest wspaniały. Historia "IO"  jest bardzo inspirująca. Gratuluję wspaniałych kadrów i efektów dźwiękowych. Naprawdę super praca - powiedziała indyjska operator filmowa Archana Borhade, która pracuje dla znanej wytwórni filmowej Maharashtra Film i jest stałym gościem filmowych festiwali.

Reklama

Co znaczy "IO"?

Tytuł filmu "IO" nawiązuje do odgłosu wydawanego przez osły, bo to właśnie osiołek jest jego bohaterem. Obraz to parafraza filmu drogi. Historia osiołka o imieniu Baltazar ma swój początek w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni.

Z jednej strony to historia przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, z drugiej pokazywanie wyższości nad nim. Dramat wzrusza i upomina się o uczucia zwierząt. Jak zaznaczył reżyser Jerzy Skolimowski, "IO" to protest wobec złego traktowania naszych braci mniejszych. 

Główne role w "IO" grają m.in. Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Jerzy Skolimowski film wyreżyserował wspólnie z Ewą Piaskowską. Autorem zdjęć jest Michał Dymek. 

Poza filmem "IO" o Złotą Palmę w konkursie głównym walczy 20 innych produkcji. Wśród nich "Crimes of the Future" Davida Cronenberga, "Showing Up" Kelly Reichardt, "Les Amandiers" ("Forever Young") wyreżyserowany przez Valérię Bruni-Tedeschi czy "Tori i Lokita" braci Dardenne.

84-letni Jerzy Skolimowski wielokrotnie pokazywał swoje filmy w Cannes. Jego projekcje były sześciokrotnie nominowane w konkursie głównym., a film "Wrzask" z 1978 roku dostał w Cannes nagrodę specjalną jury. W 1982 roku film reżysera zatytułowany "Fucha" otrzymał Złotą Palmę za najlepszy scenariusz.

Przyznanie Złotych Palm 75. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes, w sobotę 28 maja.

Zobacz też:
Cannes 2022: "IO" Jerzego Skolimowskiego ze Złotą Palmą?

"IO": Z kamerą wśród zwierząt [recenzja]

Autor: Marzena Ignor

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IO | Jerzy Skolimowski | Cannes 2022
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy