Cannes 2022: Agnieszka Smoczyńska pokazała film "Silent Twins"
Inspirowany prawdziwą historią bliźniaczek, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym, film Agnieszki Smoczyńskiej "Silent Twins" pokazano premierowo we wtorek, 24 maja, wieczorem na 75. festiwalu w Cannes. Obraz, który znalazł się w sekcji Un Certain Regard, jest anglojęzycznym debiutem reżyserki.
Obecność "Silent Twins" w konkursie Un Certain Regard - promującym kino o oryginalnej tematyce i formie - to kolejny polski akcent tegorocznego festiwalu w Cannes.
Zaledwie kilka dni temu światową premierę miał "IO" Jerzego Skolimowskiego, czyli nawiązująca do "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona opowieść o osiołku, którego życie wiedzie przez podkarpacki cyrk do włoskiej rzeźni. Nowy obraz twórcy "Essential Killing" zajmuje obecnie jedną z najwyższych pozycji w rankingu krytyków prezentowanym w festiwalowym wydaniu "Screen".
Po ciepłym przyjęciu poprzedniego filmu Agnieszki Smoczyńskiej "Fuga" w 2018 r. w ramach Semaine de la Critique, "Silent Twins" był tytułem oczekiwanym. Na swojej liście 10 filmów z oficjalnej selekcji, które trzeba zobaczyć, umieścił go m.in. brytyjski recenzent współpracujący z "The Guardian" Peter Bradshaw obok takich tytułów, jak choćby "One Fine Morning" Mii Hansen-Love i "Elvis" Baza Luhrmanna.
Po wczorajszym pokazie filmu w Cannes publiczność nagrodziła twórców długimi owacjami na stojąco.
"Silent Twins" to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance), które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym.
Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników. To odrzucenie sprawiło, że stopniowo odizolowywały się od innych dzieci i zaczęły porozumiewać się wyłącznie ze sobą własnym, wymyślonym językiem. Po pewnym czasie ich relacja zaczęła być niebezpieczna dla otoczenia, a przede wszystkim dla nich samych.
Światowa premiera obrazu odbyła się we wtorek, 23 maja, wieczorem w Cannes. W wywiadzie opublikowanym tego samego dnia na stronie festiwalu polska reżyserka wspomniała, że na podstawie losów sióstr Gibbons powstała wcześniej nie tylko książka, ale też dokument BBC i sztuka teatralna.
"Andrea miała obsesję na punkcie tej historii od ponad dziesięciu lat. Skontaktowała się z Marjorie Wallace i wraz z producentką Alicią Van Couvering wykupiły prawa do ekranizacji. Andrea napisała scenariusz i rozpoczęła poszukiwania reżysera. Szczęśliwie się złożyło, że zobaczyła akurat mój debiutancki film 'Córki dancingu', który był w tym czasie w kinach i natychmiast się ze mną skontaktowała. Gdy tylko przeczytałam tekst, wiedziałam, że chcę zrobić ten film. Historia June i Jennifer zawładnęła także moją wyobraźnią i nie mogłam przestać o niej myśleć" - podkreśliła.
Współproducentkami "Silent Twins" są Ewa Puszczyńska i Klaudia Śmieja-Rostworowska. Za zdjęcia odpowiada Jakub Kijowski, za montaż - Agnieszka Glińska, a za animacje - Barbara Rupik. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Gutek Film, w Stanach Zjednoczonych zaś - Focus Features. Na razie nieznana pozostaje data polskiej premiery.
Oprócz filmu Smoczyńskiej w konkursie Un Certain Regard znalazły się m.in. "Godland" Hlynura Palmasona, "Corsage" Marie Kreutzer, "Sick of Myself" Kristoffera Borgli, "Rodeo" Loli Quivoron i "The Stranger" Thomasa M. Wrighta.
Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: włoska reżyserka i aktorka Valeria Golino (przewodnicząca), polska aktorka Joanna Kulig, amerykańska reżyserka Debra Granik, francuski piosenkarz, autor tekstów i aktor Benjamin Biolay oraz wenezuelski aktor i producent Edgar Ramirez.
Agnieszka Smoczyńska (ur. 1978 r.) jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.
Jej pierwszy pełnometrażowy film fabularny "Córki dancingu" w 2015 r. został doceniony nagrodą za najlepszy debiut podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rok później obraz otrzymał nagrodę specjalną jury w konkursie kino światowe na festiwalu w Sundance za wizję artystyczną. W 2018 r. kolejna pełnometrażowa fabuła Smoczyńskiej "Fuga" była prezentowana w sekcji Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki Filmowej) na festiwalu w Cannes. W Polsce film zapewnił jej m.in. Kryształową Gwiazdę Elle oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych podczas FPFF.
W 2018 r. wraz z Agnieszką Holland, Kasią Adamik i Olgą Chajdas wyreżyserowała "1983", czyli pierwszy polski serial dla Netflixa.
75. festiwal w Cannes potrwa do soboty.
Z Cannes Daria Porycka (PAP)