Reklama

Oscary 2017: 14 nominacji dla "La La Land"

"La La Land" Damiena Chazelle'a, musical o początkującej aktorce i muzyku jazzowym, którzy próbują zaistnieć w świecie i zakochują się w sobie, otrzymał najwięcej - aż 14 - nominacji do tegorocznych Oscarów.

"La La Land" Damiena Chazelle'a, musical o początkującej aktorce i muzyku jazzowym, którzy próbują zaistnieć w świecie i zakochują się w sobie, otrzymał najwięcej - aż 14 - nominacji do tegorocznych Oscarów.
Emma Stone i Ryan Gosling w scenie z "La La Land" /materiały dystrybutora

"La La Land", który przedstawia historię Sebastiana i Mii, dzieje się w Los Angeles, kolorowym i tętniącym życiem "mieście gwiazd". Mia jest początkującą aktorką, która chodzi na niezliczoną ilość castingów, bo chce w końcu dostać angaż do jakiegoś filmu. W międzyczasie pracuje jako kelnerka w kawiarni wytwórni Warner Bros. Sebastian, pianista jazzowy, zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce.

Gdy ich drogi się przecinają, tych dwoje zaczyna łączyć "wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają" - Sebastian zbiera pieniądze na swój klub, a Mia zaczyna pracę nad własnym monodramem. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?.

Reklama

14 nominacji do Oscara to najlepszy wynik w historii. Podobnym osiągnięciem mogą się poszczycić jedynie dwa inne filmy: "Wszystko o Ewie" (1950) i "Titanic" (1997).

"La La Land" otrzymał nominacje w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyseria i scenariusz oryginalny. Doceniono również odtwórców głównych ról w musicalu: Emmę Stone i Ryana Goslinga. Ponadto wyróżniono obraz za: najlepsze zdjęcia, montaż, dźwięk, montaż dźwięku, kostiumy, scenografię i muzykę. Wyróżniono też aż dwie piosenki z "La La Land": "Audition (The Fools Who Dream)" oraz "City Of Stars".

Po osiem nominacji otrzymały: dramat "Moonlight" Barry'ego Jenkinsa oraz film science-fiction "Nowy początek" Denisa Villeneuve'a. Oba doceniono w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, zdjęcia i montaż. Ponadto ten pierwszy tytuł, gejowskie love story, rozgrywające się w czarnej dzielnicy Miami o kryminalnej reputacji, doceniono za najlepszą muzykę oraz męską (Mahershala Ali) i żeńską (Naomie Harris) rolę drugoplanową.

Z kolei "Nowy początek" - film o ekspertce lingwistyki, której zadaniem jest odkrycie nastawienia przybyszy z kosmosu - otrzymał jeszcze nominacje w kategoriach technicznych: najlepsza scenografia, dźwięk i montaż dźwięku. Ogromnym zaskoczeniem jest jednak nieobecność w gronie nominowanych gwiazdy filmu Villeneuve'a - Amy Adams. Aktorka wydawało się pewną kandydatką do znalezienia się w gronie aktorek wyróżnionych za role pierwszoplanowe.

Adams nie otrzymała nominacji, natomiast zdobyła ją - już po raz dwudziesty! - Meryl Streep. Gwiazdę kina doceniono tym razem za kreację Florence Foster Jenkins - określanej mianem najgorszej śpiewaczki świata - w filmie Stephena Frearsa "Boska Florence". Nominacji nie otrzymał jednak partnerujący Streep na ekranie, uchodzący za jednego z oscarowych "pewniaków" kategorii drugoplanowa rola męska - Hugh Grant.

Zamiast niego doceniono między innymi zaledwie dwudziestoletniego Lucasa Hedgesa za kreację osieroconego nastolatka, którym musi zaopiekować się wujek, w dramacie Manchester by the Sea". Produkcja Kennetha Lonergana otrzymała ogółem 6 nominacji, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oryginalny. Poza Hedgesem doceniono również pozostałe gwiazdy filmu: Caseya Afflecka (faworyt do zdobycia statuetki w kategorii najlepsza męska rola pierwszoplanowa) oraz Michelle Williams (najlepsza żeńska rola drugoplanowa).

Poza "La La Land", "Moonlight", "Nowym początkiem" i "Manchester by the Sea" w najważniejszej kategorii: najlepszy film, doceniono również pięć innych produkcji: "Przełęcz ocalonych", "Ukryte działania", "Lion. Droga do domu", "Fences" i "Aż do piekła". Z kolei o miano najlepszego reżysera ubiegać się będzie poza Chazelle'em, Lonerganem, Jenkinsem i Villeneuve'em dosyć niespodziewanie Mel Gibson, twórca "Przełęczy ocalonych", któremu Hollywood - jak widać - wybaczyło już niegdysiejsze wpadki. Wojenny film otrzymał również nominacje za najlepszy montaż, dźwięk, montaż dźwięku, a także za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Andrew Garfielda.

Oprócz Garfielda, Goslinga i Afflecka w tej ostatniej kategorii nominowano również: (już po raz siódmy) Denzela Washingtona ("Fences") oraz Viggo Mortensena ("Captain Fantastic"). W żeńskim odpowiedniku tej kategorii poza Stone i Streep wyróżniono: Natalie Portman ("Jackie"), Isabelle Huppert ("Elle") oraz Ruth Neggę ("Loving").

Z kolei za role drugoplanowe nominacje uzyskali faworyci do zdobycia statuetek, czyli wspomniany Mahershala Ali ("Moonlight") oraz Viola Davis ("Fences"). Poza Alim, i wspomnianym Hedgesem, za rolę męską doceniono też: Michaela Shannona ("Zwierzęta nocy"), Deva Patela ("Lion. Droga do domu") oraz (nominowanego podobnie jak Denzel Washington po raz siódmy) Jeffa Bridgesa ("Aż do piekła"). Oprócz Davis w gronie nominowanych znalazły się natomiast: wspomniane Michelle Williams i Naomi Harris, a także laureatki Oscara: Octavia Spencer ("Ukryte działania") oraz Nicole Kidman ("Lion. Droga do domu").

Do walki o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zakwalifikowały się: duński dramat "Under Sandet", szwedzki "Mężczyzna imieniem Ove", reprezentujący Iran "Klient", "Tanna" z Australii oraz faworyt tej kategorii - niemiecki "Toni Erdmann". Polski kandydat, czyli "Powidoki" Andrzeja Wajdy już wcześniej odpadły z rywalizacji o oscarową nominację. Podobnie jak "Toni Erdmann", ogromne szanse na Oscara ma w kategorii najlepsza animacja - "Zwierzogród". Pozostałe nominowane produkcje to: "Kubo i dwie struny", "Vaiana: Skarb oceanu", "Nazywam się Cukinia" i "Czerwony żółw".

Z kolei nominacje dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymały: znany z polskich kin "Fuocoammare. Ogień na morzu" - o życiu na wyspie Lampedusa w czasie kryzysu migracyjnego, "I Am Not Your Negro" - o kwestiach rasowych w USA, "Życie animowane" - o autystycznym chłopcu, z którym udaje się nawiązać kontakt dzięki bajkom Disneya, "O.J.: Made in America" - o kontrowersyjnym procesie amerykańskiego boksera i "13th" - o więziennictwie i dyskryminacji rasowej w USA.

Niestety nominacji nie udało się uzyskać młodym polskim reżyserkom: Zofii Kowalewskiej i Alicji Jasinie. Dużą niespodzianka jest zwłaszcza brak nominacji dla tej pierwszej. Jej "Więzi", których bohaterami byli dziadkowie reżyserki, znalazły się na oscarowej shortliście w kategorii dokumentów krótkometrażowych i wydawało się, że nominacja jest formalnością.

Uznania w oczach członków Akademii nie znalazła również krótkometrażowa animacja "Once Upon a Line" - historia mężczyzny, który w pewnym momencie swojego monotonnego życia odnajduje miłość - pierwsza autorska produkcja Jasiny. W sierpniu minionego roku ta młoda reżyserka pochodząca ze Szczecina, absolwentka Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, została za "Once Upon a Line" nagrodzona tzw. Studenckim Oscarem. Na tego "prawdziwego" będzie musiała jeszcze poczekać.

89. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 26 na 27 lutego polskiego czasu.

Nominacje:

FILM:
"Nowy początek"
"Przełęcz ocalonych"
"Ukryte działania"
"Lion. Droga do domu"
"Moonlight"
"Fences"
"Aż do piekła"
"La La Land"
"Manchester by the Sea"

AKTOR:
Casey Affleck, "Manchester by the Sea"
Andrew Garfield, "Przełęcz ocalonych"
Ryan Gosling, "La La Land"
Viggo Mortensen, "Captain Fantastic"
Denzel Washington, "Fences"

AKTORKA:
Isabelle Huppert, "Elle"
Ruth Negga, "Loving"
Emma Stone, "La La Land"
Natalie Portman, "Jackie"
Meryl Streep, "Boska Florence"

AKTOR DRUGOPLANOWY:
Mahershala Ali, "Moonlight"
Michael Shannon, "Zwierzęta nocy"
Jeff Bridges, "Aż do piekła"
Dev Patel, "Lion. Droga do domu"
Lucas Hedges, "Manchester by the Sea"

AKTORKA DRUGOPLANOWA:
Viola Davis, "Fences"
Naomie Harris, "Moonlight"
Nicole Kidman, "Lion. Droga do domu"
Octavia Spencer, "Ukryte działania"
Michelle Williams, "Manchester by the Sea"

REŻYSER:
Denis Villeneuve, "Nowy początek"
Mel Gibson, "Przełęcz ocalonych"
Damien Chazelle, "La La Land"
Kenneth Lonergan, "Manchester by the Sea"
Barry Jenkins, "Moonlight"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
"Nowy początek" (Eric Heisserer)
"Fences" (August Wilson)
"Ukryte działania" (Allison Schroeder, Theodore Melfi)
"Lion. Droga do domu" (Luke Davies)
"Moonlight" (Barry Jenkins, Tarell Alvin McRaney)

SCENARIUSZ ORYGINALNY:
"Aż do piekła" (Taylor Sheridan)
"La La Land" (Damien Chazelle)
"Lobster" (Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou)
"Manchester by the Sea" (Kenneth Lonergan)
"20th Century Women" (Mike Mills)

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY:
"Tanna"
"Under Sandet"
"Toni Erdmann"
"Klient"
"Mężczyzna imieniem Ove"

DOKUMENT:
"Fuocoammare. Ogień na morzu"
"I Am Not Your Negro"
"Życie animowane"
"O.J.: Made in America"
"13th"

ANIMACJA:
"Kubo i dwie struny"
"Vaiana: Skarb oceanu"
"Nazywam się Cukinia"
"Czerwony żółw"
"Zwierzogród"

PIOSENKA:
"Audition" ("La La Land")
"Can’t Stop the Feeling!" ("Trolle")
"City of Stars" ("La La Land")
"The Empty Chair" ("Jim: The James Foley Story")
"How Far I’ll Go" ("Vaiana: Skarb oceanu")

MUZYKA:
"Jackie" (Micachu)
"La La Land" (Justin Hurwitz)
"Lion. Droga do domu" (Dustin O’Halloran, Hauschka)
"Moonlight" (Nicholas Britell)
"Pasażerowie" (Thomas Newman)

ZDJĘCIA:
"Nowy początek" (Bradford Young)
"La La Land" (Linus Sandgren)
"Lion. Droga do domu" (Grieg Fraser)
"Moonlight" (James Laxton)
"Milczenie" (Rodrigo Prieto)

MONTAŻ:
"Nowy początek"
"Przełęcz ocalonych"
"Aż do piekła"
"La La Land"
"Moonlight"

EFEKTY SPECJALNE:
"Żywioł. Deepwater Horizon"
"Doktor Strange"
"Księga dżungli"
"Kubo i dwie struny"
"Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie"

DŹWIĘK:
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"
"Przełęcz ocalonych"
"La La Land"
"Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie"
"13 godzin: Tajna misja w Benghazi"

MONTAŻ DŹWIĘKU:
"Nowy początek"
"Żywioł. Deepwater Horizon"
"Przełęcz ocalonych"
"Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie"
"Sully"

SCENOGRAFIA:
"Nowy początek" (Patrice Vermette)
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (Stuart Craig)
"Ave, Cezar!"
"La La Land" (Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco)
"Pasażerowie" (Guy Hendrix Dyas)

KOSTIUMY:
"Sprzymierzeni" (Joanna Johnston)
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (Colleen Atwood)
"Boska Florence" (Consolata Boyle)
"Jackie" (Madeline Fontaine)
"La La Land" (Mary Zophres)

CHARAKTERYZACJA:
"Mężczyzna imieniem Ove"
"Star Trek: W nieznane"
"Legion samobójców"

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:
"Ennemis Interieurs"
"Timecode"
"Silent Nights"
"La Femme et la TGV"
"Sing"

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT:
"4.1 Miles"
"Extremis"
"Joe’s Violin"
"Watani: My Homeland"
"The White Helmets"

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA:
"Blind Vaysha"
"Borrowed Time"
"Pear Cider and Cigarettes"
"Pearl"
"Piper"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2017
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy