Oscary 2016: Do kogo powędrują statuetki?
W nocy z 28 na 29 lutego, już po raz 88. zostaną przyznane nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tegoroczny wyścig po Oscary jest wyjątkowo interesujący i do końca nie wiadomo, kto otrzyma najważniejsze wyróżnienie. Oto nasze przewidywania.
"Big Short"
"Brooklyn"
"Marsjanin"
"Most szpiegów"
"Mad Max: Na drodze gniewu"
"Pokój"
"Spotlight"
"Zjawa"
Faworyt: "Zjawa"
Tegoroczny wyścig po najważniejsze wyróżnienie należy do najbardziej niepewnych w ostatnich latach. Faworytem jest "Zjawa" Alejandro G. Inárritu, która wcześnie zdobyła główne nagrody podczas rozdań nagród BAFTA i Złotych Globów. Jednakże film ten nie cieszył się popularnością wśród nagród Gildii, najważniejszych wyznaczników oscarowych. Złoty Laur od Gildii Producentów otrzymał "Big Short" Adama McKay'a, z kolei wyróżnienie za obsadę od Gildii Aktorów otrzymało "Spotlight" Thomasa McCarthy'ego. Nagrody BAFTA i Złote Globy, chociaż mają o wiele większy prestiż, rzadziej pokrywają się z wynikiem oscarowym. "Zjawa" nie otrzymała także nominacji do nagrody Gildii Aktorów za obsadę. Ostatnim filmem, który bez takowej otrzymał najważniejszego Oscara był "Braveheart" Mela Gibsona z 1995 roku.
Lenny Abrahamson: "Pokój"
Alejandro G. Inárritu: "Zjawa"
Adam McKay, "Big Short"
Tom McCarthy, "Spotlight"
George Miller, "Mad Max: Na drodze gniewu"
Faworyt: Alejandro G. Inárritu: "Zjawa"
Ulubieńcem krytyków i publiczności do nagrody za reżyserię jest George Miller, który w postaci czwartego "Mad Maxa" zrealizował perfekcyjny film akcji. Jednak po nagrodzie BAFTA, Złotym Globie i - przede wszystkim - wyróżnieniu od Gildii Reżyserów wydaje się, że nie ma możliwości, by Alejandro G. Inárritu nie został nagrodzony w tej kategorii drugi rok z rzędu.
Cate Blanchett, "Carol"
Brie Larson, "Pokój"
Jennifer Lawrence, "Joy"
Charlette Rampling, "45 lat"
Saoirse Ronan, "Brooklyn"
Faworytka: Brie Larson
W tym roku najprawdopodobniej nagroda powędruje do Brie Larson za jej poruszającą kreację w "Pokoju". Aktorka zdążyła wcześniej zdobyć wszystkie możliwe wyróżnienia. Jej ewentualna przegrana byłaby zaskoczeniem, porównywalnym z brakiem statuetki dla DiCaprio.
Jennifer Jason Leigh, "Nienawistna ósemka"
Rooney Mara, "Carol"
Rachel McAdams, "Spotlight"
Alicia Vikander, "Dziewczyna z portretu"
Kate Winslet, "Steve Jobs"
Faworytka: Alicia Vikander
Początkowo za faworytkę uchodziła Rooney Mara, nagrodzona za swoją rolę w "Carol" podczas festiwalu w Cannes. Aktorka została jednak pominięta podczas kolejnych rozdań. W rezultacie na prowadzenie wyszła Alicia Vikander, zbierając wyróżnienia od Gildii Aktorów oraz Cristics' Choice. Za nią uplasowała się Kate Winslet ze Złotym Globem i nagrodą BAFTA. Wydaje się, że pojedynek rozegra się między nimi. Na korzyść Vikander działa fakt, ze jeszcze nie otrzymała Oscara, a w ubiegłym roku zagrała kilka bardzo dobrych ról, przede wszystkim w "Ex Machinie" Alexa Garlanda.
Bryan Cranston, "Trumbo"
Matt Damon, "Marsjanin"
Leonardo DiCaprio, "Zjawa"
Michael Fassbender, "Steve Jobs"
Eddie Redmayne, "Dziewczyna z portretu"
Faworyt: Leonardo DiCaprio
Akademia to wie, DiCaprio to wie, inni nominowani też to wiedzą - to rok gwiazdy "Titanica" i "Infiltracji". Po dziesiątkach nagród, ze Złotym Globem na czele, wydaje się niemożliwe, by statuetka powędrowała w ręce kogoś innego. Ale, kto wie...
Christian Bale, "Big Short"
Tom Hardy, "Zjawa"
Mark Ruffalo, "Spotlight"
Mark Rylance, "Most szpiegów"
Sylvester Stallone, "Creed. Narodziny legendy"
Faworyt: Sylvester Stallone
Wbrew pozorom najbardziej niepewna kategoria aktorska. Pozornie pewniakiem wydaje się być Sylvester Stallone i jego triumfalny powrót do roli Rocky'ego Balboa. Jego głównym konkurentem wydawał się Mark Rylance, nagrodzony BAFTĄ. Jednak nie prowadził on prawie w ogóle kampanii, nie zjawiał się on też na większości ceremonii rozdania różnych nagród. Poważniejszymi konkurentami Stallone'a mogą się okazać Mark Ruffalo i Tom Hardy. W wypadku, gdy któryś z ich filmów zwycięży w kategorii najlepszy film, może się okazać, że przy okazji oni również otrzymali więcej głosów.
"Anomalisa"
"Baranek Shaun"
"Chłopiec i świat"
"Marnie. Przyjaciółka ze snów"
"W głowie się nie mieści"
Faworyt: "W głowie się nie mieści"
Kolejna pewna kategoria. Nie wydaje się, by ktokolwiek mógł zagrozić wybitnej produkcji studia Pixar. Film jest także nominowany za najlepszy scenariusz oryginalny. Film otrzymał już m.in. Złotego Globa, BAFTĘ i nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego.
"Mustang"
"Syn Szawła"
"Theeb"
"W objęciach węża"
"Wojna"
Faworyt: "Syn Szawła"
W przeciwieństwie do zeszłego roku, gdy wygrana "Idy" wcale nie była pewna, w tym roku raczej nie ma wątpliwości - "Syn Szawła" przyniesie Węgrom ich pierwszego Oscara za film nieanglojęzyczny.
"Big Short", Charles Randolph, Adam McKay
"Brooklyn", Nick Hornby
"Carol", Phyllis Nagy
"Marsjanin", Drew Goddard
"Pokój", Emma Donoghue
Faworyt: "Big Short"
Adam McKay i Charles Randolph mogą szykować miejsce na oscarową statuetkę. "Big Short" wygrał nagrodę Gildii Scenarzystów, a ich główny konkurent - Aaron Sorkin i scenariusz "Steve'a Jobsa" - nie otrzymał nawet nominacji.
"Ex Machina", Alex Garland
"Most szpiegów", Ethan Coen, Joel Coen, Matt Charman
"Straight Outta Compton", Jonathan Herman, Andrea Berloff
"Spotlight", Josh Singer, Tom McCarthy
"W głowie się nie mieści", Meg LeFauve, Pete Docter, Josh Cooley
Faworyt: "Spotlight"
Jak w przypadku scenariusza adaptowanego, tutaj zwycięzca może być tylko jeden. "Spotlight" otrzymało nagrodę Gildii Scenarzystów oraz kilkanaście innych wyróżnień. Należy jednak zaznaczyć, że kategoria jest w tym roku wyjątkowo mocna i każdy z nominowanych filmów zasłużył na Oscara.
"Big Short", Hank Corwin
"Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", Mary Jo Markey, Maryann Brandon
"Mad Max: Na drodze gniewu", Margaret Sixel
"Spotlight", Tom McArdle
"Zjawa", Stephen Mirrione
Faworyt: "Mad Max: Na drodze gniewu"
Montaż uchodzi za najważniejszą kategorię techniczną. Gdy wynik był niepewny, to właśnie wygrana w tej kategorii zwiastowała najczęściej, kto zabierze do domu statuetkę za najlepsza produkcję roku. Tak było chociażby w wypadku "Rocky'ego", "Crash - Miasto gniewu", "Infiltracji" czy "Operacji Argo". Stąd, chociaż w kategoriach technicznych będzie najpewniej królował "Mad Max", może się okazać, że nagroda za montaż powędruje na konto "Big Short", "Spotlight" lub "Zjawy".
"Carol", Edward Lachman
"Mad Max: Na drodze gniewu", John Seale
"Nienawistna ósemka", Robert Richardson
"Sicario", Roger Deakis
"Zjawa", Emmanuel Lubezki
Faworyt: "Zjawa"
Roger Deakis, jeden z najbardziej zasłużonych operatorów w historii, chyba nigdy nie doczeka się swojej statuetki. W tym roku zdaje się triumfować Emmanuel Lubezki, już po raz trzeci z rzędu - poprzednio zdobył nagrody za "Grawitację" (2013) i "Birdmana" (2014). "Zjawa" została już nagrodzona za zdjęcia przez Gildię Operatorów, Brytyjską Akademię Filmową i kilkanaście Stowarzyszeń Krytyków. Oscar wydaje się formalnością.
"Ginący świat" - "Manta Ray", wyk. J. Ralph i Anohni
"Młodość" - "Simple Song #3", wyk. Sumi Jo
"Pięćdziesiąt twarzy Grey'a" - "Earned It", wyk. the Weekend
"Pole walki" - "Til It Happens to You", wyk. Lady Gaga
"Spectre" - "Writings on the Wall", wyk. Sam Smith
Faworyt: Lady Gaga
Wykonawcy "Manta Ray" oraz "Simple Song #3" nie zostali nawet poproszeni o zaśpiewanie swych piosenek podczas ceremonii. To ogranicza liczbę liczących się nominowanych do trzech. Faworytką zdaje się być Lady Gaga, chociaż nie zdziwi wygrana zespołu the Weekend lub Sama Smitha.
"Carol", Carter Burwell
"Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", John Williams
"Most szpiegów", Thomas Newman
"Nienawistna ósemka", Ennio Morricone
"Sicario", Jóhann Jóhannsson
Faworyt: Ennio Morricone
Kolejna kategoria, w której faworyt zdaje się nie mieć jakiejkolwiek konkurencji. 87-letni Morricone w całej swej karierze był nominowany do Oscara pięć razy, a w 2007 roku otrzymał nagrodę honorową. Wydaje się więc, że do sześciu razy sztuka.