Reklama

Oscary 2015: Znamy nominowanych! "Ida" powalczy o statuetkę

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazła się wśród pięciu filmów nieanglojęzycznych nominowanych do Oscara. Jej operatorzy: Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal mają szansę na Oscara za najlepsze zdjęcia. Anna Biedrzycka Sheppard została wyróżniona za najlepsze kostiumy ("Czarownica"). Z kolei w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy doceniono "Joannę" Anety Kopacz" i "Naszą klątwę" Tomasza Śliwińskiego. Najwięcej nominacji - dziewięć - otrzymały "Birdman" i "Grand Budapest Hotel".

Ogłoszenie nominacji miało miejsce w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills. Odczytali je reżyser Alfonso Cuarón, reżyser i producent J.J. Abrams, aktor Chris Pine i szefowa Akademii, Cheryl Boone Isaacs.

W pierwszej części Cuarón i Abrams ogłosili nominowanych w 11 kategoriach (m.in. pełnometrażowy film animowany, pełnometrażowy dokument, montaż, montaż dźwięku). Kilka minut później Pine i szefowa Akademii odkryli karty w pozostałych 13 kategoriach (m.in. nominacje dla aktorów pierwszoplanowych i drugoplanowych, najlepszego obrazu nieanglojęzycznego, reżysera, za scenariusz oryginalny i adaptowany oraz dla najlepszego filmu).

Reklama

Producenci oscarowej gali podkreślili, że podanie na konferencji nazwisk we wszystkich 24 kategoriach ma pomóc w pokazaniu tych gałęzi przemysłu filmowego, o których często się zapomina i które rzadko są w centrum medialnego zainteresowania.

Poza "Idą" pozostałe dzieła ubiegające się o wyróżnienie dla filmu nieanglojęzycznego to: poruszający portret skorumpowanej współczesnej Rosji - "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, estońskie "Mandarynki"Zazy Urushadze, argentyńskie "Dzikie historie" Damiana Szifrona i "Timbuktu" autorstwa Abderrahmane Sissako z Mauretanii.

Przypomnijmy, że nominacje do Oscara w tej kategorii otrzymywały w przeszłości takie polskie filmy, jak "Nóż w wodzie" - Romana Polańskiego (za rok 1963), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (za rok 1966), "Potop" Jerzego Hoffmana (za rok 1974), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (za rok 1975) oraz aż cztery produkcje Andrzeja Wajdy: "Ziemia obiecana (za rok 1976), "Panny z Wilka" (za rok 1979) "Człowiek z żelaza" (za rok 1981) i "Katyń" (za rok 2007). Ostatnią rodzimą produkcją, która została doceniona przez Akademię było "W ciemności" Agnieszki Holland (za rok 2011). Żaden z tych obrazów nie zdobył jednak ostatecznie statuetki.

"Ida" jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną (zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi) przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

Nominowani za zdjęcia do "Idy" Lenczewski i Żal o statuetkę powalczą z Emmanuelem Lubezkim (nominowanym za pracę przy "Birdmanie"), Robertem Yeomanem ("Grand Budapest Hotel"), Dickiem Popem ("Mr. Turner") i Rogerem Deakinsem ("Niezłomny").


Anna Biedrzycka Sheppard była już nominowana do Oscara za najlepsze kostiumy w filmach "Lista Schindlera" i "Pianista". Teraz wespół z Jane Clive została wyróżniona za "Czarownicę". Ich rywalkami są Milena Canonero ("Grand Budapest Hotel"), Jacqueline Durran ("Mr. Turner") i Colleen Atwood ("Tajemnice lasu"). Jedynym mężczyzną nominowanym w tej kategorii jest Mark Bridges ("Wada ukryta").

W kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy o zwycięstwo z "Joanną" i "Naszą klątwą" powalczą "The Reaper (La Parka)" Gabriela Serra Arguello, "White Earth" J. Christiana Jensena i "Crisis Hotline: Veterans Press 1" autorstwa Ellen Goosenberg i Dany Perry.


Obsypana nagrodami "Joanna" Anety Kopacz to porażający portret kobiety z chorobą nowotworową. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność - prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film zdobył nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

"Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego ukazuje bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.


Najwięcej - po 9 - nominacji do tegorocznych Oscarów otrzymały produkcje "Birdman" Meksykanina Alejandro Gonzaleza Inarritu - o zapomnianym aktorze próbującym odzyskać dawną sławę i "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona - o legendarnym zarządcy tytułowego hotelu w czasie, gdy nadciągająca wojna wieszczy zagładę staremu porządkowi świata.

Oba zmierzą się w wyścigu o najważniejszego Oscara - w kategorii najlepszy film. Pozostali nominowani to: "Gra tajemnic" (ogółem osiem nominacji), "Boyhood" (6 nominacji), "Snajper" (6 nominacji), "Teoria wszystkiego" (5 nominacji), "Whiplash" (5 nominacji) oraz "Selma" (2 nominacje).


O tytuł najlepszego aktora z gwiazdą "Birdmana" - Michaelem Keatonem - powalczą dwaj Brytyjczycy: Eddie Redmayne, który w "Teorii wszystkiego" Jamesa Marsha wcielił się w słynnego fizyka, autora teorii czarnych dziur, Stephena Hawkinga, oraz Benedict Cumberbatch - w "Grze tajemnic" Mortena Tylduma zagrał genialnego matematyka Alana Turinga, który pomógł złamać kod Enigmy podczas II wojny światowej.

Pozostali nominowani to Bradley Cooper, dla którego wyróżnienie za główną rolę w "Snajperze" Clinta Eastwooda jest trzecim aktorskim z rzędu (po "Poradniku pozytywnego myślenia" i "American Hustle"), oraz Steve Carell, wcielający się w "Foxatcherze" Bennetta Millera w cierpiącego na zaburzenia psychiczne milionera John du Ponta.

Za rolę w "Foxcatcherze", tyle że drugoplanową, nominacją wyróżniono także Marka Ruffalo. O statuetkę powalczy z Edwartem Nortonem ("Birdman"), Robertem Duvallem ("Sędzia"), Ethanem Hawke'iem ("Boyhood") i faworytem tej kategorii, nagrodzonym Złotym Globem, J.K. Simmonsem ("Whiplash").


Wśród pań szansę na Oscara za pierwszoplanową kreację mają: Felicity Jones ("Teoria wszystkiego"), Reese Witherspoon ("Dzika droga"), Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna"), Marion Cotillard ("Dwa dni, jedna noc") oraz Julianne Moore. Ta ostatnia za sprawą roli chorującej na Alzheimera pani profesor w obrazie "Still Alice" ma największe szanse na triumf.

W drugoplanowym odpowiedniku tej kategorii najmocniejsza wydaje się kandydatura Patricii Arquette, wcielającej się w matkę głównego bohatera w "Boyhood" Richarda Linklatera. W szranki staną z nią Emma Stone ("Birdman"), Keira Knightley ("Gra tajemnic"), która nominowana została też za najlepszą piosenkę - "Lost Stars" z "Zacznijmy od nowa", Laura Dern ("Dzika droga") oraz - nominowana już po raz dziewiętnasty! - Meryl Streep ("Tajemnice lasu").


Knightley nie jest jedyną artystką, która ma w tym roku szansę na dwa Oscary. Za reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny nominowani zostali: Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel"), Richard Linklater ("Boyhood") i za "Birdmana" Alejandro González Inárritu (ten ostatni scenariusz napisał wespół z Armando Bo, Alexandrem Dinelarisem i Nicolásem Giacobone).

Pozostali twórcy walczący o tytuł najlepszego reżysera to Bennett Miller ("Foxcatcher") i Morten Tyldum ("Gra tajemnic").

Dwie nominacje otrzymał też - tyle że w tej samej kategorii: najlepsza muzyka - Alexandre Desplat ("Gra tajemnic", "Grand Budapest Hotel").


Największymi przegranymi nominacji są w tym roku "Zaginiona dziewczyna" Davida Finchera, "Wolny strzelec" Dana Gilroya i "Wielkie oczy" Tima Burtona. Ten pierwszy film doceniono tylko za pierwszoplanową rolę Rosamund Pike, ten drugi jedynie za scenariusz oryginalny, a ten ostatni nie dostał żadnej nominacji.

Ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 22 lutego. Poprowadzi ją Neil Patrick Harris, którego ostatnio można było ostatnio zobaczyć właśnie we wspomnianej "Zaginionej dziewczynie".

Lista nominacji do Oscarów 2015:

Najlepszy film:

"Boyhood"
"Birdman"
"Grand Budapest Hotel"
"Gra tajemnic"
"Snajper"
"Selma"
"Teoria wszystkiego"
"Whiplash"

Najlepsza reżyseria:

Alejandro González Inárritu - "Birdman"
Richard Linklater - "Boyhood"
Bennett Miller - "Foxcatcher"
Wes Anderson - "Grand Budapest Hotel"
Morten Tyldum - "Gra tajemnic"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Steve Carell - "Foxcatcher"
Bradley Cooper - "Snajper"
Beneditct Cumberbatch - "Gra tajemnic"
Michael Keaton - "Birdman"
Eddie Redmayne - "Teoria wszystkiego"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Marion Cotillard - "Dwa dni, jedna noc"
Felicity Jones - "Teoria wszystkiego"
Julianne Moore - "Still Alice"
Rosamund Pike - "Zaginiona dziewczyna"
Reese Witherspoon - "Dzika droga"

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Robert Duvall - "Sędzia"
Ethan Hawke - "Boyhood"
Edward Norton - "Birdman"
Mark Ruffalo - "Foxcatcher"
J.K. Simmons - "Whiplash"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Patricia Arquette - "Boyhood"
Laura Dern - "Dzika droga"
Keira Knightley - "Gra tajemnic"
Emma Stone - "Birdman"
Meryl Streep - "Tajemnice lasu"

Najlepszy nieanglojęzyczny film:

"Ida (Polska)
"Lewiatan" (Rosja)
"Mandarynki" (Estonia)
"Timbuktu" (Maureatania)
"Dzikie historie" (Argentyna)

Najlepsza animacja:

"Wielka Szóstka"
"Pudłaki"
"Jak wytresować smoka 2"
"Song of the Sea"
"The Tale of the Princess Kaguya"

Najlepszy film dokumentalny:

"Citizenfour"
"Last Days in Vietnam"
"Virunga"
"Szukając Vivian Maier"
"Sól ziemi"

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Alejandro González Inárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris i Armando Bo - "Birdman"
Richard Linklater - "Boyhood"
Wes Anderson i Hugo Guinness - "Grand Budapest Hotel"
Dan Gilroy - "Wolny strzelec"
Dan Futterman i E. Max Frye - "Foxcatcher"

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Graham Moore - "Gra tajemnic"
Anthony McCarten - "Teoria wszystkiego"
Damien Chazelle - "Whiplash"
Jason Hall - "Snajper"
Paul Thomas Anderson - "Wada ukryta"

Najlepsze zdjęcia:

Emmanuel Lubezki - "Birdman"
Dick Pope - "Mr Turner"
Robert D. Yeoman - "Grand Budapest Hotel
Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal - "Ida"
Roger Deakins- "Niezłomny"

Najlepsza muzyka:

Johann Johannsson - "Teoria wszystkiego"
Alexandre Desplat - "Gra tajemnic"
Alexandre Desplat - "Grand Budapest Hotel"
Hans Zimmer - "Interstellar"
Gary Yershon - "Mr Turner"

Najlepsza piosenka:

"Lost Stars" z filmu "Zacznijmy od nowa" (Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley i Nick Southwood)
"Glory" z filmu "Selma" (John Legend i Common)
" Everything Is Awesome " z filmu "LEGO: Przygoda" (Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton i The Lonely Island)
"Grateful" z filmu "Beyond the Lights" (The-Dream)
"I'm Not Gonna Miss You" z filmu "Glen Campbell ... I'll Be Me" (Glen Campbell)

Najlepszy montaż:

"Snajper"
"Boyhood"
"Grand Budapest Hotel"
"Gra tajemnic"
"Whiplash"

Najlepsze kostiumy:

Colleen Atwood - "Tajemnice lasu"
Anna B. Sheppard - "Czarownica"
Milena Canonero - "Grand Budapest Hotel"
Jacqueline Durran - "Mr Turner"
Mark Bridges - "Wada ukryta"

Najlepsza scenografia:

Adam Stockhausen i Anna Pinnock - "Grand Budapest Hotel"
Suzie Davies i Charlotte Watts - "Mr Turner"
Dennis Gassner i Anna Pinnock - "Tajemnice lasu"
Nathan Crowley, Garry Fettis i Paul Healy - "Interstellar"
Maria Djurkovic - "Gra tajemnic"

Najlepsza charakteryzacja:

"Foxcatcher"
"Grand Budapest Hotel"
"Strażnicy Galaktyki"

Najlepszy dźwięk:

"Snajper"
"Birdman"
"Niezłomny"
"Interstellar"
"Whiplash"

Najlepszy montaż dźwięku:

"Snajper"
"Birdman"
"Niezłomny"
"Interstellar"
"Hobbit: Bitwa Pięciu Armii"

Najlepsze efekty wizualne:

"Interstellar"
"Strażnicy Galaktyki"
"X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
"Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz"
"Ewolucja planety małp"

Najlepszy film krótkometrażowy:

"Aya"
"Boogaloo and Graham"
"Butter Lamp"
"Parvaneh"
"The Phone Call"

Najlepszy dokument krótkometrażowy:

"Joanna" - reż. Aneta Kopacz
"Nasza klątwa" - reż. Tomasz Śliwiński
"Crisis Hotline: Veterans Press 1" - reż. Ellen Goosenberg Kent
"The Reaper" - reż. Gabriel Serra
"White Earth" - reż. Christian Jensen

Najlepsza krótkometrażowa animacja:

"The Bigger Picture"
"The Dam Keeper"
"Me and My Moulton"
"Feast"
"A Single Life"

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Birdman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy