Wszyscy powinniśmy działać „W słusznej sprawie”. Kolejna sekcja na krakowskim wydarzeniu
W nowej sekcji "W słusznej sprawie" Festiwalu Mastercard OFF CAMERA 2024 widzowie będą mieli okazję zagłębić się w świat produkcji, które z niezwykłą precyzją i głębią emocji eksplorują tematykę sprawiedliwości, odwagi i poszukiwania prawdy. Od intymnych dramatów rodzinnych po epickie podróże bohaterów w obronie własnych przekonań, filmy te oferują zarówno wstrząsające, jak i inspirujące historie o ludziach, którzy mierzą się z przeszłością, walczą o przyszłość i nie boją się stawiać czoła wyzwaniom w imię wyższych idei.
Wśród zaprezentowanych produkcji będzie można zobaczyć historie pełne napięcia, moralnych dylematów oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji, które skłaniają do refleksji nad znaczeniem sprawiedliwości i konsekwencjami ludzkich działań.
"Problematyka wokół zbrodni i przestępstw niezmiennie, od dobrych kilkudziesięciu lat stanowi jeden z ulubionych tematów kinowych i nie tylko widzów na całym świecie. Świadczy o tym chociażby popularność seriali i podcastów spod znaku "true crime", dosłownie pożeranych przez odbiorców" - mówi Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny Mastercard OFF CAMERA. "Nic w tym dziwnego, wszak mało co trzyma w napięciu tak bardzo, jak sprawnie skonstruowana i opowiedziana kryminalna intryga. Konwencje dramatów sądowych i tych opowiadających o pogrywaniu z systemem prawnym chętnie i umiejętnie przepisują ostatnio także twórczynie oraz twórcy kina artystycznego. Co pokazuje Złota Palma na ostatnim festiwalu w Cannes dla Justine Triet i jej kunsztownej wariacji na ten gatunek - "Anatomii upadku" - dodaje dyrektor Stępniak.
Sprawdźmy więc, jakie filmy będzie można zobaczyć w ramach sekcji "W słusznej sprawie’ w Krakowie na przełomie kwietnia i maja.
Film "A Silence" to opowieść o dobrze sytuowanej francuskiej rodzinie, której spokojne życie zostaje nagle zakłócone. François, wzięty prawnik, stoi u progu rozstrzygnięcia głośnej sprawy sądowej, która przyciąga uwagę mediów. Jego żona, Astrid, i adoptowane dzieci są już przyzwyczajone do życia w blasku fleszy. Jednak dom, który miał być dla nich azylem, staje się areną dramatu, gdy na jaw wychodzi długo ukrywany rodzinny sekret. Rozpoczyna się bolesna walka o sprawiedliwość, zmuszając bohaterów do zmierzenia się z przeszłością.
Wstrząsający film Lafosse’a zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, które zszokowały całą Francję. Ta opowieść o odpowiedzialności i konsekwencjach źle rozumianej dyskrecji, za sprawą stonowanej reżyserii i znakomitych kreacji Emmanuelle Devos oraz Daniela Auteuila, zostaje w pamięci jeszcze na długo po projekcji.
Reżyseria: Joachim Lafosse
Scenariusz: Joachim Lafosse, Chloé Duponchelle, Paul Ismael, Thomas Van Zuylen
Zdjęcia: Jean-François Hensgens
Obsada: Emmanuelle Devos, Daniel Auteuil, Matthieu Galoux, Salomé Dewaels, Jeanne Cherhal
W filmie Selmana Nacara akcja rozgrywa się w ciągu niecałych 24 godzin, w których Canan, prawniczka specjalizująca się w prawie karnym, musi podjąć ważny moralny wybór, decydujący o jej przyszłości. Dzieląc czas między pracę w sądzie a opiekę nad matką w szpitalu, Canan stoi przed życiowym dylematem w momencie ogłaszania wyroku klienta.
"Hesitation Wound" to trzymający w napięciu dramat sądowy, skoncentrowany wokół zagadnień związanych z problemami moralności oraz sprawiedliwości. Są to tematy nieprzypadkowe, bowiem fascynują reżysera od czasu jego własnych studiów prawniczych. Nagrodzony na festiwalach w Zurychu i Brukseli film pobudza do refleksji nad systemem wartości, jakimi na co dzień kieruje się każdy z nas, pokazując też konsekwencje podjętej raz decyzji.
Reżyseria: Selman Nacar
Scenariusz: Selman Nacar
Zdjęcia: Tudor Vladimir Panduru
Obsada: Tülin Özen, Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak
Nagrody: MFF w Zurychu - Najlepszy film międzynarodowy; MFF w Brukseli - Grand Prix
Nowa produkcja Pascala Plante, inspirowana filmem "Siedem" Davida Finchera i serialem "Mindhunter". Główna bohaterka, modelka Kelly-Ann (w roli Juliette Gariépy), obsesyjnie interesuje się oskarżonym mężczyzną. Spędza dni w sądzie, próbując nawiązać z nim kontakt, co negatywnie wpływa na jej karierę i życie osobiste. Rzeczywistość zaczyna się mieszać z fantazją, zwłaszcza po odkryciu przez Kelly-Ann istnienia tajemniczych "czerwonych pokoi" w darkwebie, gdzie morderca miał transmitować swoje zbrodnie.
Nagradzany na międzynarodowych festiwalach film Pascala Plante, łącząc w sobie elementy horroru i thrillera, eksploruje ciemną stronę ludzkiej natury. Kanadyjski reżyser w "Red Rooms" zastanawia się nad problemem trywializowania zła i jego, trudnej do wyjaśnienia, przyciągającej siły.
Reżyseria: Pascal Plante
Scenariusz: Pascal Plante
Zdjęcia: Vincent Biron
Muzyka: Dominique Plante
Obsada: Juliette Gariépy, Laurie Babin, Elisabeth Locas, Maxwell McCabe-Lokos
Nagrody: Fantasia FF - Najlepszy film, Najlepszy scenariusz, Najlepsza rola (Juliette Gariépy), Najlepsza muzyka; Brooklyn Horror FF - Najlepszy film, Najlepsza aktorka (Juliette Gariépy); ToHorror FF - Najlepszy film, Nagroda publiczności
Debiut reżyserski Michaela Duignana, "The Paragon", to hołd dla fantasy lat 80., mieszający bitwę sił, kontrolę umysłu i poszukiwanie potężnego kosmicznego kryształu. Zbudowany na atmosferze ponad efekty specjalne i zrealizowany za 25 tysięcy dolarów, film przenosi widzów do Auckland, gdzie dwoje bohaterów - były trener tenisa Dutch, pragnący zemsty, i tajemnicza Lyra - odkrywają niezwykłe moce. Wplątany w akcję brat Lyry, Haxan, dąży do przejęcia kontroli nad światem za pomocą magicznego kryształu, zapewniając widzom zarówno akcję, jak i rozrywkę.
Wszystko to sprawia, że "The Paragon" to oryginalna i zrodzona ze szczerej pasji niskobudżetowa komedia fantasy.
Reżyseria: Michael Duignan
Scenariusz: Michael Duignan
Zdjęcia: Michael Duignan
Muzyka: Lucola
Obsada: Michelle Ang, Benedict Wall, Florence Nobel, Jonny Brugh, Jessica Grace Smith, Shadon Meredith
Ellias Barnès, 30-letni utalentowany projektant mody, staje przed zawodową szansą życia w paryskim domu mody. Jednak nagła śmierć ojca zmusza go do powrotu do rodzinnego Montréalu, miasta, które opuścił lata temu. Ten powrót staje się dla Elliasa bolesną podróżą do przeszłości, z której starał się uciec. Film Xaviera Legranda ukazuje konfrontację z dawno zapomnianymi demonami.
Po błyskotliwym oraz wielokrotnie nagradzanym fabularnym debiucie "Jeszcze nie koniec" (2017) francuski reżyser Xavier Legrand powraca do tematu toksycznych rodzinnych relacji oraz dziedzictwa, jakim możemy być w ich efekcie obciążeni. Zastanawia się, do jakiego stopnia one nas kształtują i czy w ogóle jesteśmy w stanie się od nich uwolnić. Umiejętnie posługując się formą filmową, buduje pełną napięcia opowieść, która ma w sobie coś z mrocznego dramatu, ale i psychologicznego horroru.
Reżyseria: Xavier Legrand
Scenariusz: Xavier Legrand
Zdjęcia: Nathalie Durand
Obsada: Marc-André Grondin, Yves Jacques, Louis Champagne, Anne-Elisabeth Bossém, Blandine Bury
W 1981 roku, w duńskim miasteczku rybackim, nowa łódź ratunkowa RF2, uznawana za niezatapialną, tonie podczas pierwszej misji. Kapitan łodzi jest obwiniany o katastrofę, a jego syn Henrik decyduje się zbadać sprawę, napotykając opór ze strony społeczności obawiającej się utraty pracy i władz, starających się uniknąć skandalu. Film Christiana Andersena ukazuje również wpływ tragedii na rodzinę Henrika, testując ich wzajemne relacje.
Nominowany do pięciu duńskich nagród filmowych i będący opowieścią o próbie dojścia do prawdy za wszelką cenę Unsinkable inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.
Reżyseria: Christian Andersen
Scenariusz: Christian Andersen
Zdjęcia: Loui Ladegaard
Muzyka: Anders Malta, Jonas Struck
Obsada: Katherine Høj Andersen, Anders Baggesen, Lotte Bergstrøm, Jørgen Bing, Henrik Birch
Dwa lata po śmierci ojca w wypadku, nastoletni Fernando i Salvador wraz z przyrodnią siostrą wyruszają jeepem na granicę Meksyku z USA, nieświadomi jej prawdziwego celu wyprawy. Młodzi chcą znaleźć i ukarać kierowcę ciężarówki, odpowiedzialnego za wypadek, według zasady "oko za oko". Podróż pełna napięć i zwrotów akcji staje się dla nich okazją do konfrontacji z własnymi lękami, zrozumienia więzi, która ich łączy, oraz próbą pogodzenia się z przeszłością.
Łączący w sobie elementy thrillera, kina drogi oraz historii o dorastaniu "Upon Open Sky" jest historią o rodzinie, zrealizowaną przez rodzinę. Scenariusz, jeszcze w latach 90., napisał Guillermo Arriaga, znany chociażby z owocnej współpracy z Alejandro Gonzálezem Iñárritu. A reżyserii podjęły się jego dzieci: Mariana oraz Santiago, dla których jest to pełnometrażowy debiut.
Reżyseria: Mariana Arriaga, Santiago Arriaga
Scenariusz: Guillermo Arriaga
Zdjęcia: Julián Apezteguía
Muzyka: Ludovico Einaudi
Obsada: Theo Goldin, Federica Garcia, Maximo Hollander, Julio Cesar Cedillo, Sergio Mayer MoriRok produkcji: 2023
Tegoroczna, siedemnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w Krakowie od 26 kwietnia do 5 maja.