Reklama

"Życie i cała reszta": O PRACY NAD FILMEM

Miłości od pierwszego wejrzenia niejednokrotnie daleko do ideału. „Życie i cała reszta” to historia, która po raz kolejny potwierdza tę tezę. Na własnej skórze odczuwa to Jerry Falk (w tej roli Jason Biggs) Zakochuje się w pięknej, lecz niestałej uczuciowo Amandzie. „Myślę, że miłość od pierwszego wejrzenia musi prowadzić, z biegiem czasu, do problemów w związku” - mówi Biggs. „Jerry zakochuje się od pierwszego spojrzenia, później zaś jest ślepy na wszystko, co się dzieje wokół niego. Może być zatem tylko gorzej.”

Reklama

Christina Ricci, która wcieliła się w rolę Amandy, przyznaje szczerze: „Amanda jest bardzo uwodzicielska i bardzo dobra w odgrywaniu tego, co może pragnąć mężczyzna. W gruncie rzeczy to tylko dziecko. Niezdolne do pokochania kogokolwiek, nawet… samej siebie. Amanda jest niedojrzała emocjonalnie. Swoje problemy określa jako ‘problemy z zaangażowaniem’, brzmi to w jej pojęciu znacznie dojrzalej i godniej niż jasne stwierdzenie ‘jestem tylko dużym dzieckiem’. To narzeczona rodem prosto z koszmaru”.

„Całkowicie się z tym zgadzam” - mówi Biggs, lecz szybko dodaje, że jego postać, Jerry, również przeżywa problemy emocjonalne, czego dowodem jest fakt, że nie tylko znosi wszystkie wybryki Amandy, ale wraca po jeszcze. „Jerry jest popychadłem” przyznaje Biggs. „Zbyt łatwo wybacza Amandzie i toleruje pewne jej cechy – takie jak niewierność i problemy z zaangażowaniem w związek. Jerry nie jest w stanie podjąć decyzji dotyczącej zerwania związku, który przecież powinien zakończyć dla własnego dobra. Wydaje mi się, że przedkłada dobro innych nad własne”.

Ricci patrzy z perspektywy Amandy: „Myślę, że właśnie fakt, iż Amanda jest zawsze troszkę poza jego zasięgiem i nigdy mu się w pełni nie oddaje, powoduje, że Jerry wciąż za nią biega”.

Woody Allen mówi, że obsadzenie Christiny Ricci w roli Amandy, było spełnieniem jednej z jego ambicji jako reżysera. „Ciągle mnie pytają, jaka nowa twarz marzy mi się w moich filmach. Od dawna odpowiedź brzmiała: Christina Ricci. Jestem jej fanem od lat. Tym razem naprawdę się spisała”.

Ricci mówi o pierwszych wrażeniach po przeczytaniu scenariusza: „Pomyślałam, że to świetna mieszanka ‘Annie Hall’ i ‘Wspomnienia gwiezdnego pyłu’, mojego ulubionego filmu Allena. Amanda jest typową ‘dziewczyną Woody Allena’, więc pomyślałam, że jeśli już grać u Allena, to dlaczego nie kwintesencji ‘dziewczyny Allena’”. Jako partnera Ricci Allen obsadził Jasona Biggsa, którego widział już w kilku filmach. „Od razu mi się spodobał” - mówi reżyser. „Jest bardzo utalentowany”.

„To się stało tak szybko” - wspomina Biggs. „Powiedziano mi, że Woody Allen może mieć dla mnie rolę w swoim następnym projekcie i pytano, czy mógłbym się z nim spotkać. Nawet się nie zastanawiałem. Spotkanie trwało mniej niż pięć minut. Nawet nie usiedliśmy; staliśmy przy wejściu do jego biura. Allen mówił tak, jak gdybym już miał tę rolę. Wyszedłem z biura i zastanawiałem się, dostałem ją w końcu, czy nie?”

Minęło kilka tygodni, zanim naprawdę to do niego to dotarło. „Jestem przekonany o swych umiejętnościach jako aktora, lecz mówimy tu o Woody’m Allenie. Musiały minąć dwa tygodnie zdjęć, abym nabrał przekonania, że Woody naprawdę chce mnie w tym filmie. Cały byłem w nerwach”.

Allen przyznaje, że miał wiele uciechy w związku z tymi nerwami. „Dokuczałem mu cały czas, ale to świetny facet i doskonale sobie poradził”. „Trzeba być przygotowanym na styl Woody’ego” - mówi Biggs. „Potrafi być szczery do bólu. Powie ci dokładnie, co myśli o twojej grze i rzadko owija w bawełnę. Czasem jego komentarze są ironiczne..., zaś innym razem żałujesz, że takie nie są. Jest jednak całkiem zabawny; poza tym wolę, by reżyser mówił mi, że go usypiam swoją grą w danej scenie, niż żeby mówił mi, że było OK, a on może tak to powycinać by to wykorzystać. Nie, powiedz mi, że cię usypiam, a przy następnym ujęciu postaram się skutecznie Cię obudzić!”

Ricci zgadza się z Biggsem: „Byłam wdzięczna losowi za to, że gram u reżysera, który wie, czego chce i nie boi się powiedzieć, gdy coś idzie źle. Woody jest bardzo bezpośredni i bardzo szczery. Wolę to, niż gdy ktoś mówi ‘Dobra robota’, zaś w rzeczywistości kombinuje, że naprawi to w montażowni”.

„Są dwie strony Woody’ego - reżysera” - mówi Biggs. „Jest Woody, który potrafi być bardzo szczegółowy, oraz Woody, który pozwala ci improwizować. W takich przypadkach spoglądaliśmy na siebie z Christiną z wyrazem twarzy ,nic mi nie przychodzi do głowy’. Nie przychodziło nam do głowy nic lepszego od tego, co mówił Woody.”

Biggs i Ricci pracowali już razem przy filmie „Prozac Nation”, dlatego oboje przyznają, że nie obawiali się wspólnego występu w filmie Woody Allena. „Czujemy się ze sobą dobrze” - mówi Ricci. „Jason jest bardzo zabawny i dobrze mnie zna, więc mamy wystarczająco dużo wspólnego, aby się bawić i śmiać z samych siebie. Myślę, że na ekranie to widać.”

"Nietrudno dobrze bawić się z Christiną” - dodaje Biggs. „Miałem to szczęście, że pracowaliśmy już razem wcześniej, ale nie zdawałem sobie sprawy z zacięcia komediowego Christiny. Większość mojej roli polega na reakcji wobec jej postaci, a ona jest rozbrajająca. Jeśli mogę powiedzieć nieskromnie, wydaje mi się, że świetnie nam się współpracowało”.

W głównej obsadzie „Życia i całej reszty” znaleźli się także wielokrotnie nagradzani weterani aktorstwa: Danny DeVito i Stockard Channing oraz, początkujący na dużym ekranie, Jimmy Fallon.

Woody Allen komentuje: „Stockard Channing i Danny’ego DeVito to pewniaki. Nie musiałem udzielać im wskazówek. Dałem im wolną rękę, a oni sprawili, że wszystko dobrze wypadło. Jimmy jest bardzo szybki, bardzo bystry i zabawny... no i zgodził się zagrać rolę faceta, którego Amanda rzuca dla Jerry’ego”.

DeVito wcielił się w postać Harvey’a, menadżera, którego lista klientów skróciła się do jednego – Jerry’ego Falka. Biggs zauważa: „Myślę, że Jerry wie, że Harvey go powstrzymuje, lecz Jerry jest po prostu zbyt lojalny. Wie, że musi dokonać zmian, lecz myśl porzucenia Harvey’a i jak to się może odbić na jego życiu, to zbyt dużo, by Jerry sobie z tym poradził. W rezultacie, jego kariera schodzi na drugi plan wobec problemów w życiu osobistym. To przekonuje Jerry’ego. Posłucha rady, której udzielił mu bohater grany przez Woody Allena (David Dobel) i zerwie więzy łączące go z Harvey’em”.

Channig gra matkę Amandy, Paulę, która wprowadza się z Amandą, mnóstwem gratów oraz pianinem do małego mieszkanka Jerry’ego. „Myślę, że Paula jest jeszcze bardziej z innej bajki niż Amanda” - mówi Ricci. „Miała kilku mężów, lubi wypić i wydaje jej się, że jest śpiewaczką. Jest bardzo samolubna i wymagająca. Dowiadujemy się, dlaczego Amanda jest tak niedojrzała. Została po prostu wychowana przez kompletnie niedojrzałą osobę”.

Film nakręcono w charakterystycznym dla Woody Allena stylu - w całości w obrębie Nowego Jorku. Autorem scenografii był wieloletni współpracownik Allena, Santo Loquasto. Alisa Lepseter, pracująca z Allenem już po raz piąty, była odpowiedzialna za montaż filmu. Dwoje członków zespołu twórczego „Życia i całej reszty” współpracowało z reżyserem po raz pierwszy: byli to autor zdjęć Darius Khondji i kostiumolog Laura Jean Shannon.

Co oznacza tytułowa „cała reszta”? Jason Biggs mówi: „Myślę, że w świecie Woody’ego, to znaczy: Hej, takie jest życie. Te wszystkie kłopoty ze związkami, problemy z zaangażowaniem, neurozy... Tak po prostu jest”.

Christina Ricci dodaje na koniec: „Są tacy ludzie, którzy wszystko analizują i wszystkim się martwią, dlatego wydaje mi się, że przesłaniem tytułu jest, że życie jest jak tytułowa ‘cała reszta’, więc po co się zamartwiać. Jednak z drugiej strony to w końcu film Woody Allena, więc to nie może być prawda”.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Życie i cała reszta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy