Reklama

"Znaki": REALIZACJA

M. Night Shyamalan zaczął szukać pomysłu na swój kolejny film jeszcze w trakcie pracy nad ”Niezniszczalnym”. Jak mówi: Kiedyś zasiadałem do pisania scenariusza jak tylko wpadłem na pomysł, który wydał mi się obiecujący. Dziś stosuję dużo surowsze kryteria. Historia, którą mam zamiar opowiedzieć, musi być pełna napięcia, emocji i przemawiać do widzów na całym świecie - w Indiach, Japonii i Filadelfii.

Mimo iż Shyamalan ma na koncie stosunkowo niewiele filmów, wypracował własny, niepowtarzalny styl, który łączy elementy klasyczne i współczesne. Kierownik produkcji Kathleen Kennedy mówi: Określiłabym Shyamalana jako współczesnego Hitchcocka. Widzowie bez trudu rozpoznają jego styl.

Reklama

Producent Sam Mercer mówi: Filmy Shyamalana to pełne napięcia psychologiczne thrillery. Ich bohaterami są ludzie z krwi i kości, co wyróżnia Nighta na tle innych reżyserów i sprawia, że jego filmy ogląda się z zapartym tchem. Producent Frank Marshall dodaje: Night porusza wiele różnorodnych problemów, stąd też jego filmy można odczytywać na wielu różnych płaszczyznach. M. Night Shyamalan przyznaje, że u podstaw filmu legła jego fascynacja niezwykłymi ”znakami na polach” (nazywanymi także ”kręgami zbożowymi”. Jak mówi: Znaki na polach są piękne, wspaniałe i tajemnicze. Od dawna mnie intrygowały.

Kathleen Kennedy mówi: Od dawna spekuluje się, czy znaki te są dziełem dowcipnisiów czy też przybyszów z kosmosu. Night wpadł na pomysł, by bohaterem filmu uczynić człowieka, który staje w obliczu konfliktu wewnętrznego. W swoich filmach nie rezygnuje bowiem z poruszania poważniejszych problemów. ”Znaki” to nie tylko pełen grozy thriller, który przyciągnie do kin szeroką widownię - to także opowieść o człowieku, który odzyskuje wiarę.

Podobnie jak we wcześniejszych filmach Shyamalana, także i w ”Znakach” pojawiają się elementy nadprzyrodzone. Reżyser mówi: Są one metaforą ludzkiego losu. Bohaterowie stają się świadkami niezwykłych wydarzeń, które zmuszają ich do przewartościowania wszystkiego, czym do tej pory żyli. Dzięki temu poznają prawdę o sobie samych. ”Znaki” to po części thriller, a po części dramat o rodzinie, która zmaga się z kryzysem. Sam Mercer mówi: Rodzinie nie wiedzie się najlepiej. Dzieci straciły matkę, a ojciec musi odnaleźć w sobie wiarę, by zrozumieć, co w jego życiu najważniejsze.

Shyamalanowi zależało na tym, by historia, którą opowiada, wydała się widzom realna, mimo iż składają się na nią niezwykłe wydarzenia. Frank Marshall mówi: Filmy Nighta pełne są skomplikowanych treści. ”Szósty zmysł” to film o duchach, a zarazem historia miłosna. Podobnie jest ze ”Znakami” - to nie tylko film fantastyczno-naukowy, ale i poważny dramat, który opowiada o problemach wiary i duchowości człowieka. Liczą się w nim przede wszystkim emocje, które wyzwala w bohaterach pojawienie się przedstawicieli obcej cywilizacji.

M. Night Shyamalan mówi: Z reguły twórcy filmów fantastycznych sugerują widzowi, że to, co ogląda, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ja tego nie robię, zależy mi bowiem na tym, by widzowie uwierzyli, że wszystko to, co pokazujemy na ekranie, mogło wydarzyć się naprawdę. Tytuł ”Znaki” ma podwójne znaczenie. Z jednej strony chodzi nam bowiem o znaki, które bohaterowie odkrywają na swym polu, z drugiej - o kwestie związane z wiarą i to, co nazywamy ”znakami z Nieba”. Frank Marshall dodaje: Tytułowe ”znaki” każą naszym bohaterom rozejrzeć się wokół siebie. Początkowo grany przez Mela Gibsona Graham Hess jest zamknięty w sobie. Nie potrafi stawić czoła rzeczywistości, a jego rodzinie źle się wiedzie. Dzięki tajemniczym znakom Graham otwiera się na świat i znajduje odpowiedzi, których szukał.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Znaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama