"Zawód: Szpieg": AKTORZY
ROBERT REDFORD (Nathan Muir)
Robert Redford zdobył międzynarodowe uznanie za swoją pracę jako aktor, reżyser i producent. Jego osiągnięcia w dziedzinie niezależnych produkcji filmowych i rozwoju niezależnego środowiska zapewniają mu trwałe miejsce w pamięci, co bardziej wymagających kinomanów. Redford-reżyser zdobył Oscara®, Nagrodę Złotego Globu i Gildii Reżyserów Amerykańskich za swój debiut fabularny, przejmujący obraz życia rodzinnego, “Zwykłych ludzi” /Ordinary People/. W jego dorobku reżyserskim i producenckim znajdują się również takie filmy jak „Fasolowa wojna w Milagro” /The Milagro Beanfield War/; „A rzeka płynie” /A River Runs Through It/, za który otrzymał nominację do Złotego Globu jako Najlepszy Reżyser; “Quiz Show” – dwie nominacje do Oscara® dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Reżysera oraz nominacja do Złotego Globu dla Najlepszego Reżysera; “Zaklinacz koni” /The Horse Whisperer/ – czwarta nominacja do Złotego Globu dla Najlepszego Reżysera; oraz “The Legend of Bagger Vance.”
Artysta został uhonorowany nominacją do Nagrody Akademii® jako Najlepszy Aktor za brawurową rolę w filmie „Żądło” /The Sting/.
Będąc gorącym zwolennikiem niezależnej produkcji filmowej, Redford założył w 1980 roku Instytut Sundance będący organizacją “zaangażowaną we wspieranie i realizację projektów młodych scenarzystów i reżyserów oraz w organizowanie przeglądów nowego niezależnego kina amerykańskiego”. Instytut sponsoruje doroczny Sundance Film Festival, który odbywa się zimą w Park City, Utah i cieszy się zasłużona opinią najważniejszego przeglądu niezależnych produkcji w Stanach Zjednoczonych.
Urodzony w Santa Monica, w Kalifornii, Redford studiował na prestiżowej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. Po ukończeniu nauki rozpoczął pracę na scenie. Swoją pierwszą rolę na Broadway’u zagrał w inscenizacji “Sunday in New York”. Kolejnymi przedsięwzięciami scenicznymi były sztuki “Little Moon of Alban” oraz “Barefoot in the Park” Neila Simona w reżyserii Mike’a Nicholsa. Nieco później aktor ponownie wcielił się w rolę młodego żonkosia, Paula Brattera, w filmowej wersji “Boso w parku” /Barefoot in the Park/, gdzie zagrał obok Jane Fondy. Redford zebrał za tę kreację znakomite recenzje ze strony krytyków, zyskał sobie również uznanie publiczności. Jego inne, wczesne role w filmie to „War Hunt,” „Inside Daisy Clover” z udziałem Natalie Wood, „The Chase”, „This Property is Condemned” i „Tell Them Willie Boy is Here.”
W 1969, Robert Redford i Paul Newman zagrali wspólnie w westernie „Butch Cassidy i Sundance Kid”. Wyreżyserowany przez George’a Roy’a Hilla film wszedł do kanonu gatunku i szybko ugruntował pozycję Redforda jako jednego z czołowych aktorów amerykańskiego przemysłu filmowego. Newman, Hill i Redford jeszcze raz mieli okazję spotkać się na planie filmowym podczas realizacji wspomnianego wczesniej „Żądła” /The Sting/. Obraz został uhonorowany siedmioma Oscarami®, w tym statuetką dla Najlepszego Filmu (Redfordowi przyniósł nominację dla Najlepszego Aktora).
W bogatym dorobku aktora na uwagę zasługują takie tytuły jak: „Jeremiah Johnson”, „Tacy byliśmy” /The Way We Were/, „Wielki Gatsby” /The Great Gatsby/, „Trzy dni kondora” /Three Days of the Condor/, „Więzień Brubaker” /Brubaker/, „The Natural”, „Pożegnanie z Afryką” /Out of Africa/, “Orły Temidy” /Legal Eagles/, “Sneakers”, „Niemoralna propozycja” /Indecent Proposal/ oraz „Namiętności” /Up Close & Personal/.
Jednym z ostatnich projektów aktorskich Redfora jest goszczący obecnie na polskich ekranach film „Ostatni bastion” /The Last Castle/. Wiele wcześniejszych filmów, w których wystąpił zostało wyprodukowanych przez założoną przez Redforda w 1968 roku firmę producencką Wildwood Enterprises. Zrealizowała ona między innymi takie projekty z udziałem aktora jak “Downhill Racer”, “Kandydat” /The Candidate/, „The Electric Horseman” oraz słynny obraz z 1976 roku „Wszyscy ludzie prezydenta” /All the President’s Men/. Film z udziałem Redforda i Dustina Hoffmana był filmową opowieścią o ujawnionej przez dziennikarzy gazety Washington Post - Woodwarda i Bernsteina, aferze Watergate. Otrzymał siedem nominacji do Oscara®, w tym dla Najlepszego Filmu.
Inne filmy wyprodukowane w ostatnim czasie przez Redforda pod szyldem nowoutworzonej firmy producenckiej South Fork Pictures to „Adwokat” /A Civil Action/ z Johnem Travoltą w głównej roli, telewizyjny „Grand Avenue”, „How to Kill Your Neighbor’s Dog”, „Slums of Beverly Hills,” „No Looking Back” i „She’s the One”. Wcześniejsze projekty producenckie Redforda to: „The Solar Film”, „Promised Land”, „Some Girls” i „The Dark Wind”.
BRAD PITT (Tom Bishop)
Brad Pitt należy obecnie do grona najwybitniejszych aktorów Hollywood. Zapracował sobie na tę pozycję kreując szeroką gamę niezapomnianych ról filmowych, które przyniosły mu uznanie widzów i krytyki. Był nominowany w kategorii Najlepszej Drugoplanowej Roli Męskiej do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej i otrzymał Złoty Glob za rolę w filmie Terry'ego Gilliama „12 Małp” /Twelve Monkeys/. Wcześniej Pitt był nominowany do Złotego Globu za pracę w „Wichrach namiętności” /Legends of the Fall/, gdzie wystąpił u boku Anthony'ego Hopkinsa. Ostatnio zagrał w filmie Guy’a Ritchiego „Przekręt” /Snatch/ i zdobył uznanie za rolę w kontrowersyjnym dramacie „Podziemny krąg” /Fight Club/ w reżyserii Davida Finchera. Pitt i Fincher współpracowali wcześniej przy thrillerze „Siedem” /Seven/, w którym wystąpił również Morgan Freeman. Przełomem w karierze aktorskiej Pitta była rola uwodzicielskiego autostopowicza w filmie Ridleya Scotta „Thelma & Louise”.
Aktor zyskał dużą popularność dzięki kolejnym rolom, w tym charyzmatycznego, choć skazanego na zgubę Paula Macleana w filmie Roberta Redforda „A rzeka płynie” /A River Runs Through It/, psychopatycznego seryjnego zabójcy w „Kalifornii” Dominika Sena, wampira Louisa w „Wywiadzie z wampirem” /Interview with the Vampire/ Neila Jordana, z udziałem Toma Cruise’a, jak również postaci autentycznej, Heinricha Harrera, w filmie Jeana-Jacquesa Ananuda „Siedem lat w Tybecie” /Seven Years in Tibet/.
Urodzony w Shawnee, w stanie Oklahoma, wychowywała się w Springfield, w stanie Missouri. Tam też uczęszczał na lokalny Uniwersytet Stanowy, gdzie studiował dziennikarstwo (interesowała go szczególnie reklama). Na krótko przed ukończeniem nauki przeprowadził się do Los Angeles z zamiarem dalszego kształcenia się w kierunku reklamy i grafiki komputerowej. Stało się jednak inaczej - już na miejscu zainteresowała go sztuka dramatyczna i w tym właśnie kierunku poszło dalsze kształcenie przyszłego aktora. Wkrótce przyszły też pierwsze propozycje pracy przy projektach telewizyjnych, w tym m.in. serialu telewizji FOX „Glory Days”, produkcji HBO „The Image” oraz uznanym przez krytykę filmie „Too Young To Die”.
Na dużym ekranie Pitt pojawił się w tym czasie w filmie „Johnny Suede”, który został nagrodzony w kategorii Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 1992 r, jak również „Cool World” Ralpha Bakshi, „Prawdziwym romansie” /True Romance/ Tony’ego Scotta, „Zdradzie” /The Devil's Own/ Alana Pakuli, „Joe Blacku” Martina Bresta i „Uśpionych” /Sleepers/ Barry'ego Levinsona.
Wśród najnowszych projektów aktorskich Pitta znalazł się również film z udziałem Julii Roberts „The Mexican”. Po zakończeniu pracy nad prezentowanym obecnie „Zawód: Szpieg”, Pitt dołączył do doborowej obsady aktorskiej najnowszego obrazu Stevena Soderbergha „Oceans 11”. Oprócz niego zagrają w filmie George Clooney, Julia Roberts i Matt Damon.
CATHERINE McCORMACK (Elizabeth Hadley)
Catherine McCormack należy obecnie do grona najbardziej wziętych aktorek brytyjskich młodego pokolenia. Sztuki aktorskiej uczyła się w Oxford School of Drama. Wkrótce po zakończeniu nauki otrzymała dużą, przełomową w karierze rolę w filmie „Waleczne serce” /Braveheart/. W uhonorowanym w 1995 roku Oscarem® filmie aktorka zagrała u boku Mela Gibsona. Od tamtej pory konto osiągnięć filmowych młodej aktorki wzbogaciło się o takie tytuły jak: „Land Girls”, „Dangerous Beauty”, „Dancing At Lughnasa”, z udziałem Meryl Streep, „This Year’s Love”, „Shadow of the Vampire”, „Weight of Water”, „Born Romantic” oraz „The Tailor of Panama” w reżyserii Johna Boormana.
STEPHEN DILLANE (Charles Harker)
Stephen Dillane uhonorowany został Nagrodą Tony dla Najlepszego Aktora, jak również Nagrodą Drama Desk 2000 za rolę w słynnej sztuce Toma Stopparda „The Real Thing”. Kreacja ta przyniosła mu również szereg innych wyróżnień, w tym nagrodę London Evening Standard i Variety Club of Great Britain. Dillane ma w swoim dorobku również prestiżowe wyróżnienie Shakespearean Globe Award im. Richarda Burtona (1995) za inscenizację „Hamleta”. W 1998 roku Instytut Australijski przyznał mu wyróżnienie dla Najlepszego Aktora Teatralnej Inscenizacji Telewizyjnej za produkcję „Kings In Grass Castles”. Oprócz wielu ról dramatycznych wystawianych wraz z zespołami Royal National Theatre i Donmar Warehouse, aktor wystąpił w kilku telewizyjnych produkcjach stacji BBC - „The Cazalets”, „The Widowing of Mrs. Holroyd”, „Annie Kareninie” oraz „The Rector’s Wife”.
Na dużym ekranie pojawił się między innymi w: „The Parole Officer”, w reżyserii Johna Duigana; „Ordinary Decent Criminal”, „Alei Snajperów” /Welcome to Sarajevo/ Michaela Winterbottoma, „Hamlecie” Franco Zeffirellego oraz „Firelight” Williama Nicholsona. Wkrótce wejdą na ekrany kin kolejne produkcje z udziałem Dillane’a - „The Hours”, „The Truth About Charlie” i „The Gathering”.
LARRY BRYGGMAN (Troy Folger)
Larry Bryggman zagrał ostatnio rolę ojca w wyróżnionej nagrodą Pulitzera i wystawianej na Broadway’u sztuce „Proof”. Związany od dłuższego czasu ze scenami broadwayowskimi, aktor ma w swoim dorobku między innymi takie inscenizacje jak: „Prelude to a Kiss”, „Ryszard III”, z udziałem Ala Pacino, „The Basic Trainning of Pavlo Hummel”. Współpraca z offowymi scenami nowojorskiej dzielnicy teatralnej, m.in. Public Theater, Lincoln Center, Atlantic Theater i New York Shakespeare Festival również zaowocowała wieloma ciekawymi produkcjami. W dorobku telewizyjnym Bryggmana na uwagę zasługuje rola Johna Dixona w „As the World Turns”, za którą aktor uhonorowany został nagrodą Emmy (Najlepsza Rola Męska). Inne projekty małego ekranu z udziałem Bryggmana to: Strike Force (NBC) i „Trial of the Panther 13” (PBS). Aktor zagrał w kilku produkcjach hollywoodzkich, m.in. „Szklanej pułapce 3” /Die Hard 3/, „Hanky Panky/ i „And Justice For All”.
MARIANNE JEAN-BAPTISTE (Gladys Jennip)
Marianne Jean-Baptiste nominowana była do Nagrody Akademii® w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Żeńska za rolę w filmie Mike’a Leigh „Sekrety i kłamstwa” /Secrets and Lies/. Kreacja ta przyniosła aktorce również nominacje do prestiżowych nagród Złotego Globu i BAFTA. Baptiste ma w swoim dorobku filmowym również takie tytuły jak: „The Cell”, „28 Days”, w reżyserii Betty Thomas, „A Murder of Crows” Rowdy Herringtona, „24 Hour Woman”, „Nowhere To Go”, „How To Make the Cruelest Month”, „Mr. Jealousy” oraz „London Kills Me”. Baptiste jest autorką muzyki do fabularnego filmu Mike’a Leigh „Współlokatorki” /Career Girls/.
Filmografia telewizyjna aktorki to: „The Wedding” (HBO/Harpo), wysoko oceniona produkcja Granada Television „The Murder of Stephen Lawrence”, jak również kontrowersyjny obraz „Men Only” (Channel Four).