"Zapłata": AKTORZY
BEN AFFLECK (Michel Jennings)
Zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyków filmowych w 1997 roku na Festiwalu Filmowym w Sundance, gdzie wyświetlana była komedia Kevina Smitha z jego udziałem "W pogoni za Amy" /Chasing Amy/, jak również filmowa opowieść w reżyserii Marka Pellingtona "Na całość" /Going All the Way/. Już w kolejnym roku Affleck uhonorowany został Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Złotym Globem za scenariusz do filmu "Buntownik z wyboru" /Good Will Hunting/, napisany wspólnie z Mattem Damonem. Kolejnym projektem w karierze aktora był już wysokobudżetowy obraz "Armageddon", a po nim uhonorowany Oscarem "Zakochany Szekspir" /Shakespeare in Love/. Affleck ma w swoim dotychczasowym dorobku ekranowym również takie tytuły jak: komedia romantyczna "Podróż przedślubna" /Forces of Nature/, komedia "Dogma", "Ryzyko" /Boiler Room/, trzymający w napięciu thriller "Uwikłany" /Reindeer Games/, romantyczny obraz "Gra o miłość" /Bounce/, "Pearl Harbor", "Zmiana pasa" /Changing Lanes/ oraz polityczny thriller "Suma wszystkich strachów" /The Sum of All Fears/. Inne filmy z jego udziałem to: "Szczury z supermarketu" /Mallrats/, "Cruz", "Dazed and Confused" oraz "Barwy uczelni św. Mateusza" /School Ties/.
W roku 2000, Affleck wraz z Mattem Damonem, Chrisem Moore i Seanem Bailey’em założyli wspólnie firmę producencką Live Planet, Inc. Ich pierwszym wspólnym przedsięwzięciem był film "Project Greenlight", wyświetlany przez stację HBO. Przyniósł on swoim twórcom bardzo dobre oceny krytyków, dzięki zabawnemu przedstawieniu zakulisowych perypetii niedoświadczonego filmowca. Drugi sezon wyświetlania "Project Greenlight" rozpoczął się na początku czerwca 2003 roku. Affleck i Bailey napisali również wspólnie innowacyjny projekt filmowy dla telewizji ABC "Push, Nevada", wyświetlany jesienią 2002 roku.
Ben Affleck zagrał ostatnio w obrazie Martina Bresta "Gigli" oraz wielkoekranowej adaptacji komiksu Marvel Comics "Daredevil". Wkrótce można go będzie oglądać także w najnowszej produkcji Kevina Smitha "Jersey Girl" oraz komedii "Surviving Christmas".
AARON ECKHART (Rethrick)
Mający na swoim koncie wiele znaczących ról filmowych i telewizyjnych Aaron Eckhart plasuje się obecnie w gronie najbardziej uznanych i wziętych aktorów hollywoodzkich. Uznanie środowiska filmowego zdobył sobie filmowym portretem George’a, lojalnego i nieco niekonwencjonalnego chłopaka Erin Brokovich (w wykonaniu Julii Roberts) w filmie Stevena Soderbergha pod tym samym tytułem. Jego pozycję gwiazdy ugruntowała ostatecznie rola mściwego faceta w kontrowersyjnym obrazie Neila LaBute’a "In the Company of Men". Film ten okazał się nieoczekiwanie najlepiej zarabiającą produkcją niezależną 1997 roku.
Obecnie wchodzi na ekrany film z udziałem aktora "Zaginione" /Missing/, w którym aktor wystąpił u boku takich gwiazd jak Tommy Lee Jones i Cate Blanchett. Eckhart zagrał niedawno również detektywa z problemami w psychologicznym thrillerze "Suspect Zero" z udziałem Bena Kingsley’a i Carrie Ann Moss. W filmowym dorobku Eckharta są także takie tytuły jak: thriller science fiction "Jądro Ziemi" /The Core/, z udziałem Hilary Swank, "Kochankowie z sąsiedztwa" /Your Friends and Neighbours/ oraz "Opętanie" /Posession/ z Gwyneth Paltrow, kolejny wspólny projekt z reżyserem Neilem LaBute. Jego filmografia to także: "Obietnica" /The Pledge/ w reżyserii Seana Penna z Jackiem Nicholsonem, "Męska gra" /Any Given Sunday/ Olivera Stone’a i "Molly" z Elisabeth Shue. Eckhart pracował również i studiował w Nowym Jorku. Wystąpił między innymi w inscenizacji sztuki Michaela Cristofera "Amazing Grace" z Marshą Mason.
Pochodzący z Północnej Kalifornii Echart studiował sztukę dramatyczną i filmową na Brigham Young University, gdzie spotkał i zaprzyjaźnił się z reżyserem Neilem LaButem. Od tego czasu zagrał w wielu jego sztukach dramatycznych oraz filmach, w tym wspomnianych już "In the Company of Men", "Siostra Betty" /Nurse Betty/ z Renee Zellweger oraz "Kochankowie z sąsiedztwa" /Your Friends and Neighbours/.
Echart mieszka obecnie w Los Angeles.
UMA THURMAN (Rachel Porter)
Udowodniła w swojej dotychczasowej karierze, że jest artystką niezwykle utalentowaną i wszechstronną, o czym świadczą jej liczne różnorodne role. Córka psychologa i profesora college’u, Thurman wychowywała się w Amerherst, w stanie Massachussets oraz Woodstock w stanie Nowy York. Uczęszczała do prywatnej szkoły średniej w Nowej Anglii, gdzie w wieku 15 lat została odkryta przez dwóch nowojorskich agentów. Mając zaledwie 16 lat przeniosła się do Professional Children’s School w Nowym Yorku, gdzie rozpoczęła naukę w kierunku sztuki aktorskiej.
Wejście Thurman na szerszą scenę filmową nastąpiło, kiedy młoda aktorka zagrała w młodzieżowym obrazie "Johnny Be Good" z udziałem Anthony’ego Michaela Halla. Dopiero jednak rola bogini Wenus w filmie fantasy Terry’ego Gilliama z 1988 roku "Przygody barona Munchausena" /The Adventures of Baron Munchausen/ sprawiła, że oczy krytyków i widzów zwróciły się bardziej uważnie w jej stronę. Również kolejna rola - portret XVIII-wiecznej pensjonarki Cécile de Volanges, uwiedzionej ofiary donżuana w wykonaniu Johna Malkovicha w filmie Stephena Frearsa "Niebezpieczne związki" /Dangerous Liaisons/ otworzyła aktorce drogę do sławy. W następnym roku zagrała ona u boku Freda Warda i Marii de Medeiros w filmie Philipa Kaufmana "Henry & June", wcielając się w rolę neurotycznej, drapieżnej, biseksualnej małżonki Henry’ego Millera. Kolejną rolę - Daphne McBain, jedną z trojga zepsutych dzieci Dabney’a Colemana, zagrała w komedii "Where the Heart Is" w reżyserii Johna Boormana. W 1991 roku, Thurman wystąpiła u boku Richarda Gere i Kim Basinger jako Diana we thrillerze Phila Joanou’a "Final Analysis". Z aktorem Johnem Malkovichem Thurman spotkała się ponownie na planie thrillera "Jennifer 8", grając ślepą dziewczyną Andy’ego Garcii - Helenę, którą prześladuje seryjny morderca. W obrazie "Dziewczyna gangstera" /Mad Dog and Glory/ zagrała barmankę, która staje się służącą Roberta De Niro, starającego się uratować życie Billa Murray’a. Do tej pory najbardziej ekscentryczną z jej ról była Sissy Hankshaw, biseksualna hippiska z wielkimi kciukami, podróżująca autostopem w filmie Gusa Van Santa "I kowbojki mogą marzyć" /Even Cowgirls Get the Blues/ (1994).
W 1995 roku Thurman otrzymała nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za drugoplanową rolę Mii Wallace, seksownej żony gangstera w filmie Quentina Tarantino "Pulp Fiction". W tym samym roku ciesząca się już prawdziwą sławą aktorka zagrała również w kostiumowej komedii romantycznej "Miesiąc nad jeziorem" /A Month by the Lake/ z Vanessą Redgrave, a następnie we współczesnym romansie "Beautiful Girls" w reżyserii Teda Demme’a. Kolejne z filmów z jej udziałem to: "Jak pies z kotem" /The Truth About Cats and Dogs/, "Batman & Robin", "Gattaca" z udziałem Ethana Hawke’a, "Nędznicy" /Les Miserables/ z Liamem, Neesonem oraz "Rewolwer i melonik" /The Avengers/. Wiosną 1999 roku, Thurman zadebiutowała na deskach scenicznych w uwspółcześnionej wersji sztuki Moliere’a "Mizantrop" wystawianej przez Classic Stage Company w Nowym Yorku.
Ostatnie z jej projektów filmowych to: film Woody’ego Allena "Słodki drań" /Sweet and Lowdown/ z Seanem Pennem i Samanthą Morton, "Vatel" z Gerardem Dépardieu i Timem Rothem, produkcja Jamesa Ivory "Złota" /The Golden Bowl/ z udziałem Nicka Nolte, Anjeliki Huston i Jeremy’ego Northama, a także "Tape" z Ethanem Hawke i Robertem Seanem Leonardem, za który aktorka nominowana była do nagrody Independent Spirit za najlepszą rolę drugoplanową. Obecnie można oglądać Thurman w najnowszej produkcji Quentina Tarantino "Kill Bill", w której zagrały również Lucy Liu i Darryl Hannah.
Thurman wystąpiła także w obrazie "Hysterical Blindness" z udziałem Juliette Lewis i Geny Rowlands, którego była producentką. Za rolę Debby Miller, głównej bohaterki filmu otrzymała w zeszłym roku nagrodę Złotego Globu jako Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Nominowana była także do Nagrody SAG.
Ostatnio Thurman podjęła ponowną współpracę z Tarantino przy wspomnianym filmie "Kill Bill: Vol. 1", wkrótce planowana jest jego druga część "Kill Bill Vol. 2".
PAUL GIAMATTI (Shorty)
W pełni zasłużył sobie na fantastyczne recenzje za rolę Harvey’a Pekara w niezależnej produkcji "American Splendor" w reżyserii Shari Springer Berman i Roberta Pulcini oraz z udziałem Hope Davis. Film ten stanowi swoiste przeciwieństwo gatunku biograficznego, zanurzając widza w świecie i życiu bohatera Pekara: prowadzącego dokumentację urzędnika, intelektualisty klasy pracującej, obsesyjnego zbieracza i twórcy serii autobiograficznych komiksów. Obraz "American Splendor" otrzymał Grand Prix Jury - Dramatic Competition na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2003 roku, nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz Grand Prix Jury na Festiwalu Just for Laughs w Montrealu.
Giamatti pracuje obecnie nad filmem Alexandra Payne’a "Sideways", komedii o dwóch mężczyznach odbywających podróż, której nieodłączną częścią staje się degustacja win w California Santa Ynez Valley. W filmie zagrali również Thomas Haden Church, Virginia Madsen i Sandra Oh.
Giamatti po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę amerykańskiej publiczności w przebojowej komedii Betty Thomas "Części intymne" /Private Parts/. Od tamtej pory lista filmowych osiągnięć aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: "Człowiek z księżyca" /Man on the Moon/ Milosa Formana, "Cradle Will Rock" Tima Robbinsa, "The Negotiator" F. Gary’ego Gray’a, obraz Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan" /Saving Private Ryan/, "Truman Show" /The Truman Show/ Petera Weira, "Donnie Brasco" Mike’a Newella, "Storytelling" Todda Solondza, "Planeta Małp" /Planet of the Apes/ Tima Burtona, "Duets" z udziałem Gwyneth Paltrow oraz "Agent XXL" /Big Momma’s House/ z udziałem Martina Lawrence’a. Ostatnio aktor zagrał w filmie Jamesa Foley’a "Confidence" oraz obrazie Petera Hewitta "Marzenia do spełnienia" /Thunderpants/. Jako uznany aktor dramatyczny Giamatti występował w wielu inscenizacjach broadway’owskich, w tym między innymi jako Jimmy Tomorrow w "The Iceman Cometh", za rolę tę nominowany był do nagrody Drama Desk jako najlepszy aktor drugoplanowy. Inne ze sztuk z jego udziałem to "Trzy siostry" w reżyserii Scotta Elliota, "Racing Demon" w reżyserii Richarda Eyre’a oraz "Arcadia" wyreżyserowana przez Trevora Nunna. Giamatti znalazł się w obsadzie off-broadwayowskiej inscenizacji sztuki "The Resistible Rise of Arturo Ui" z udziałem Ala Pacino.
Na małym ekranie aktor wystąpił w filmach "Akta z Pentagonu" /The Pentagon Papers/ z Jamesem Spaderem, "Winchell" z udziałem Stanley’a Tucci oraz wyreżyserowanym przez Jane Anderson "If These Walls Could Talk 2". Gościnnie wystąpił w odcinkach seriali "Wydział zabójstw" /Homicide: Life on the Street/ oraz "NYPD Blue".
COLM FEORE (Wolfe)
Wystąpił ostatnio w filmie Bruce’a Beresforda "And Starring Pancho Villa As Himself" z udziałem Antonio Banderasa oraz w "The Highwaymen" z Jamesem Caviezelem. Niedawno ukończył też pracę nad filmem "The Chronicles of Riddick" z udziałem Judi Dench i Vina Diesela.
Aktor znalazł się w obsadzie musicalu "Chicago" z udziałem Richarda Gere, Catheriny Zeta-Jones oraz Renee Zellweger, uhonorowanego nagrodą SAG za najlepszy zespół aktorski. Oprócz tego wystąpił w "National Security" z Martinem Lawrencem, "Sumie wszystkich strachów" /The Sum of All Fears/ z Benem Affleckiem oraz miniserialu "Trudeau", za rolę w którym nominowany był do nagrody Monte Carlo Television Festival (2002) oraz uhonorowany został nagrodą Gemini jako najlepszy aktor miniserialu.
Feore został laureatem nagrody Jutra Award jako najlepszy aktor drugoplanowy za pracę przy filmie "Czerwone skrzypce" /The Red Violin/. Nominowany był do nagrody Genie Award za rolę ekscentrycznego kanadyjskiego geniusza muzycznego w filmie "Thirty Two Short Films About Glenn Gould", obraz ten jako najlepszy film uhonorowany został nagrodą Genie.
Feore po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę jako jeden z wybijających się, niezwykle utalentowanych kanadyjskich aktorów scenicznych, występując przez 13 sezonów na prestiżowym Stratford Festival i grając w tym czasie prawie wszystkie z głównych szekspirowskich ról męskich, od Ryszarda III i Iago, po Romeo i Hamleta. Ostatnio jako Klaudiusz wystąpił z zespołem Public Theater w produkcji scenicznej "Hamleta", wystawianej w Nowym Jorku. W tym roku po raz kolejny - 50 już wystąpi na Festiwalu Stratford, grając tym razem profesora Higginsa w "My Fair Lady".
W swojej karierze wielkoekranowej Feore zagrał większe role w: "Pearl Harbor" Michaela Bay’a, z Benem Affleckiem i Kate Beckinsale, "The Day Reagan Was Shot" z Richardem Dreyfussem, filmie telewizyjnym "Sins of the Father" z udziałem Toma Sizemore’a, "Point of Origin" z Ray’em Liottą, "Ignition" z Billem Pullmanem, "Caveman’s Valentine" z Samuelem L. Jacksonem, "Tytusie Andronikusie" /Titus/ z Anthonym Hopkinsem, "Informatorze" /The Insider/ z Russellem Crowe i Alem Pacino, "Mieście Aniołów" /City of Angels/ z udziałem Meg Ryan oraz filmie Johna Woo "Bez twarzy" /Face/Off/ z Johnem Travoltą i Nicolasem Cagem, który sprawił, że jego twarz stała się bardziej znana amerykańskiej publiczności.
Telewizyjna filmografia aktora to między innymi takie tytuły jak: "Trapped in a Purple Haze", "Forget Me Never" z Mią Farrow, miniserial "Haven" z udziałem Natashy Richardson, "Widows", "Nuremberg" w reżyserii Yvesa Simoneau, "Stephen King’s Storm of the Century", nagrodzony Emmy Award film "Truman" z Garym Sinise oraz "The Virginian" w reżyserii i z udziałem Billa Pullmana.
JOE MORTON (Agent Dodge)
Zagrał ostatnio w filmie "Back in the Day" z udziałem Vinga Rhamesa i Ja Rule. Wcześniej wystąpił także w produkcji telewizji Showtime "Jasper, Texas" z Jonem Voightem, filmie "Ali" z Willem Smithem oraz "Dragonfly" z Kevinem Costnerem i "Grze o miłość" /Bounce/ z Benem Affleckiem i Gwyneth Paltrow. Morton był jednym z narratorów niezwykle popularnego filmu dokumentalnego Kena Burnsa "Jazz" oraz ośmioodcinkowego filmu dokumentalnego "Africa" wyświetlanego przez stację PBS.
Fani filmów pamiętają go z pewnością najlepiej z obrazu "The Brother From Another Planet" czy też z roli niezbyt szczęśliwego naukowca w filmie "Terminator 2: Ostateczna rozgrywka" /Terminator 2: Judgment Day/. Filmografia aktora to również takie tytuły jak: "Lone Star" Johna Saylesa, "City of Hope", "Speed", "Executive Decision", "The Astronaut’s Wife", "Blues Brothers 2000", "Tap" oraz obraz w reżyserii Gary’ego Sinise "Myszy i ludzie" /Of Mice and Men/.
Morton nominowany był do nagrody Tony za sportretowanie Waltera Lee Youngera w musicalu "Raisin". Zagrał też Serge’a w sztuce "Art" wystawianej na Broadway’u, z udziałem Judd Hirsch i George’a Wendta. Później pokazywana była ona również w Londynie.
Widownia telewizyjna pamięta z pewnością aktora z ról w serialach: "Equal Justice", "Under One Roof" z Jamesem Earlem Jonesem i "Tribeca" (Morton wyreżyserował jeden z odcinków tego serialu), a także roli w filmie "Smallville". Warto zwrócić uwagę na kreacje aktora w filmach "Ali: An American Hero", gdzie zagrał Malcolma X, telewizyjnym obrazie fabularnym "Miss Evers’ Boys" oraz jednym z odcinków serialu "Z archiwum X" /The X-Files/.
MICHAEL C. HALL (Agent Klein)
Jest prawdopodobnie najbardziej znany widowni telewizyjnej z przebojowego serialu stacji HBO "Sześć stóp pod ziemią" /Six Feet Under/, który w tym roku rozpocznie już czwarty sezon na ekranach. W 2002 roku aktor nominowany był do Nagrody Emmy jako najlepszy aktor pierwszoplanowy w produkcji serialowej, a także do nagrody AFI przyznawanej Najlepszemu Aktorowi Telewizyjnemu Roku. Wraz z pozostałymi członkami obsady zdobył Nagrodę Screen Actors Guild za Najlepsze Wykonanie Zespołu Aktorskiego (2003). W tej samej kategorii aktorzy serialu "Sześć stóp pod ziemią" nominowani byli do nagrody również rok wcześniej.
Urodzony w Północnej Karolinie Hall przybył do Nowego Yorku aby podjąć studia dramatyczne na New York University, gdzie otrzymał też tytuł magistra sztuki filmowej. Od tego czasu występował w wielu sztukach off-broadway’owskich, w tym między innymi inscenizacjach "Makbeta" z udziałem Aleca Baldwina i Angeli Bassett, "Cymbelinie" z Lievem Schreiberem, "Timon of Athens", "Henryku V", "The English Teachers" oraz kontrowersyjnej sztuce Terrence’a McNally "Corpus Christi". Później zagrał również rolę Konferansjera w broadway’owskiej produkcji musicalu "Kabaret" w reżyserii Sama Mendesa oraz wystąpił jako Billy Flynn w "Chicago".