"Zakochana Jane": OBSADA AKTORSKA
ANNE HATHAWAY (Jane Austen)
Młoda aktorka uznawana jest za jeden z największych wschodzących talentów Hollywood. Ostatnio można ją było oglądać w filmie "Diabeł ubiera się u Prady", gdzie zagrała u boku, nominowanej za tę rolę do Oscara, Meryl Streep. Wcześniej wystąpiła u Anga Lee w "Tajemnicy Brockeback Mountain". Film zebrał Złote Globy i Oscary w kilu kategoriach. Aktorka zagrała także w niezależnym dramacie "Spustoszenie" i użyczyła głosu Czerwonemu Kapturkowi w nietypowej adaptacji bajki "Czerwony Kapturek - prawdziwa historia".
Urodzona w 1982 roku Anne Hathaway zaczęła karierę jeszcze jako nastolatka rolą w serialu "Luzik guzik". Za tę kreację nominowano ją do Teen Choice Award. Ogromną popularność i możliwość startu w hollywoodzki świat dał jej występ w "Pamiętniku księżniczki" obok Julie Andrews. W 2002 dzięki temu filmowi znów otrzymała nominację do nagrody Teen Choice Award. Rolę księżniczki Mii Thermopolis powtórzyła później w sequelu popularnego filmu - "Pamiętniku księżniczki 2: Królewskie zaręczyny". Aktorka wystąpiła także między innymi w "Elli zaklętej" i "Drugiej stronie nieba", a także adaptacji powieści Karola Dickensa "Nicholas Nickelby".
Anne Hathaway pojawia się także na deskach teatralnych, doskonale tańczy (uczyła się w Brodway Dance Centre w Nowym Jorku) i śpiewa (dwukrotnie wystąpiła wraz z chórem w Carnegie Hall). Młoda aktorka angażuje się też w akcje charytatywne. W 2005 roku podróżowała po Kambodży w ramach zorganizowanego przez Angelinę Jolie programu "A Moment in the World".
JAMES MCAVOY (Tom Lefroy)
Aktor urodził się w 1979 roku w Glasgow w Szkocji. W 2000 roku ukończył Royal Scottish Academy of Music and Drama. Po zagraniu kilku niewielkich ról w filmach i serialach (między innymi w "Kompanii braci" czy "Dolinie cieni"), został obsadzony jako Leto Atryda w telewizyjnym mini-serialu "Dzieci Diuny" na podstawie kultowego cyklu powieści Franka Herberta. W 2004 roku McAvoya nominowano do British Comedy Award dla najlepszego młodego aktora za rolę w serialu "Shameless".
Kariera młodego Szkota nabrała rumieńców po roli fauna Tumnusa w superprodukcji "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa". Ostatnio można go zobaczyć na dużym ekranie w zbierającym doskonałe recenzje "Ostatnim królu Szkocji", gdzie partneruje nagrodzonemu między innymi Oscarem i Złotym Globem Forestowi Whitakerowi. Wkrótce młodego aktora można też będzie podziwiać obok Keiry Knightley w jednej z głównych ról w ekranizacji powieści Iana McEwana "Pokuta".
JULIE WALTERS (Pani Austen)
Brytyjska aktorka zadebiutowała na deskach teatralnych w 1980 roku rolą tytułową w "Edukacji Rity". Trzy lata później zagrała w filmowej wersji sztuki, partnerował jej Michael Caine. Za tę rolę aktorkę nagrodzono Złotym Globem. Była także nominowana do Oscara.
Julie Walters wyróżniana za występy teatralne, cieszyła się jednocześnie wielką popularnością jako aktorka telewizyjna i filmowa. Pośród jej licznych ról znalazły się między innymi Pat w "Pat i Margareth", Jackie w "Babskim wieczorze", czy pani Wilkinson w "Billym Eliott'cie". Ostatnio jej twarz rozpoznają z pewnością wszyscy nastolatkowie dzięki roli pani Weasley, mamy gromadki rudowłosego rodzeństwa, w kolejnych częściach ekranizacji "Harry'ego Pottera". Aktorkę można było podziwiać również pośród innych pięknych dojrzałych kobiet w świetnie przyjętych "Dziewczynach z kalendarza".
JAMES CROMWELL (Pan Austen)
Amerykański aktor zdobył ogromne uznanie kreacjami teatralnymi, zanim rozpoczęła się jego kariera filmowa. Wcześniej pojawiał się w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych, ale ogromną popularność przyniosła mu dopiero rola farmera Hoggetta w "Babe - świnka z klasą". Za ten występ Cromwell nominowany był do Oscara w kategorii drugoplanowa rola męska. Posypały się też propozycje. Aktor wystąpił między innymi w "Skandaliście Larrym Flincie", "Tajemnicach Los Angeles", "Dniu zagłady", "Zielonej mili", drugiej części "Babe", "Sumie wszystkich strachów", czy "Kosmicznych kowbojach". Jego kariera nie stoi w miejscu. Ostatnio można go było zobaczyć między innymi w roli księcia Filipa w obsypanej nagrodami "Królowej" z Helen Mirren w roli głównej.
MAGGIE SMITH (Lady Gresham)
Brytyjska aktorka debiutowała na deskach teatralnych w 1952 roku. Tak zaczęła się kariera jednej z najlepszych współczesnych aktorek szekspirowskich. Odtwarzała liczne role w niemal wszystkich sztukach wielkiego dramatopisarza, zarówno na scenie, jak i w ich filmowych i telewizyjnych adaptacjach. Zagrała między innymi Desdemonę u boku Laurence'a Olivera w "Otellu" (nominacja do Oscara), Beatrycze w "Wiele hałasu o nic", czy Porcję w "Kupcu weneckim".
W 1969 roku rola Jean Brodie w "Pełni życia panny Brodie" przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki. Drugiego Oscara Maggie Smith otrzymała w 1977 roku za występ w "Suicie kalifornijskiej". Karierze aktorki bardzo często towarzyszyły wyróżnienia i nominacje do najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Otrzymała Złoty Glob, nagrodę BAFTA i nominację do Oscara za "Pokój z widokiem" w 1987 roku. Wyróżniano także jej role w "Zmierzchu tytanów", "Prywatnych zdjęciach", "Samotnej pasji Judith Hearne", "Tajemniczym ogrodzie", czy "Gosford Park".
Maggie Smith można było ostatnio podziwiać w duecie z Judie Dench w "Lawendowym wzgórzu", a młodzi widzowie pamiętają ją najlepiej jako profesor McGonagall w kolejnych częściach ekranizacji "Harry'ego Pottera".