"Zakładnik": AKTORZY
Tom Cruise – Vincent
Tom Cruise w świecie filmu osiągnął bezprecedensowy, spektakularny sukces. Niesłabnącym powodzeniem i uznaniem cieszy się nieprzerwanie od dwudziestu z górą lat. Trzykrotnie nominowany był do Oscara®, jego filmy zarobiły na całym świecie ponad cztery miliardy dolarów. Nie ustając w doskonaleniu swojego aktorskiego warsztatu, Cruise wykorzystuje także swój sukces jako narzędzie pozytywnych zmian – jest filantropem, swojego wsparcia udziela wielu organizacjom działającym na rzecz podniesienia poziomu zdrowia i edukacji na całym świecie.
Za sprawą swojej firmy Cruise/Wagner Productions, którą w 1993 założył razem z Paulą Wagner, Cruise płynnie przeszedł również do roli producenta filmowego, przenosząc tym samym na ekran szeroką gamę różnorodnych projektów filmowych, w tym również tych, promujących młodych, obiecujących artystów. Pierwszym filmem, który wszedł na ekrany pod szyldem C/W był międzynarodowy przebój kina akcji – „Mission: Impossible”. Film ten w 1997 roku przyniósł firmie Cruise’a nagrodę Nova, przyznawaną najbardziej obiecującym producentom. Za sprawą C/W Productions do dystrybucji weszły również filmy: „Przed metą” /Without Limits/, „Pierwsza strona” /Shattered Glass/, „Narc” oraz thriller “Inni” /The Others/. Przy ostatnim z wymienionych obrazów Cruise po raz pierwszy miał okazję spotkać się na planie filmowym z hiszpańskim reżyserem Alejandro Amenabar, którego „Abre Los Ojos” stało się podstawą do nakręcenia amerykańskiego remake’u „Vanilla Sky”, w reżyserii Camerona Crowe’a.
Obecnie Cruise zakańcza pracę nad trzecią częścią „Mission: Impossible”, w której zagrał, a także wystąpił w roli producenta. Ten absolutny hit firmy C/W do dziś dnia zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie. W tym samym czasie aktor prowadzi prace nad projektami Camerona Crowe’a „Elizabethtown” oraz „Ask the Dust”, na podstawie scenariusza laureata Oscara® Roberta Towne’a.
Ostatnio Cruise i Wagner, razem z Edwardem Zwickiem i Marshallem Herskovitzem, wyprodukowali obraz „Ostatni Samuraj” /The Last Samurai/, który do tej pory przyniósł wpływy w wysokości prawie pół miliarda dolarów na całym świecie. W filmie tym Cruise zagrał rolę kapitana Nathana Algrena, za którą otrzymał trzecią już w swojej karierze nominację do Nagrody Złotego Globu w kategorii Najlepsza Rola Męska. Wcześniej aktor zagrał rolę Johna Andertona w futurystycznym thrillerze Stevena Spielberga „Raport mniejszości” /Minority Report/.
Debiutem fabularnym Cruise’a, a miał on wtedy dziewiętnaście lat, był film z 1981 „Niekończąca się miłość” /Endless Love/. Po nim przyszły kolejne role w uznanej przez krytykę „Szkole kadetów” /Taps/ z udziałem Seana Penna i Timothy’ego Huttona, a także obrazie Francisa Forda Coppoli „Wyrzutki” /The Outsiders/. Brawurowa kreacja aktora w filmie „Ryzykowny interes” /Risky Business/ zapewniła mu pierwszą w karierze nominację do Złotego Globu (1983). Z kolei rola Mavericka w obrazie Tony’ego Scotta „Top Gun” uczyniła z Cruise’a gwiazdę międzynarodowego formatu, a samemu filmowi zapewniła pozycję najbardziej dochodowego filmu 1986 roku.
Swoje kolejne role Cruise zagrał u boku Paula Newmana w filmie Martina Scorsese „Kolor pieniędzy” /The Color of Money/ oraz Dustina Hoffmana w nagrodzonym Oscarem® obrazie Barry’ego Levinsona „Rain Man.” W 1989 roku, Cruise otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej®, a także odebrał statuetkę Złotego Globu za rolę weterana wojny w Wietnamie, antywojennego aktywisty Rona Kovica w obrazie Olivera Stone’a „Urodzony 4 lipca” /Born on the Fourth of July/, nominowanego również do Oscara® jako najlepszy film roku. Kolejna filmowa kreacja w filmie Roba Reinera „Ludzie honoru” /A Few Good Men/, w którym zagrali również Jack Nicholson i Demi Moore przyniosła aktorowi trzecią nominację do Złotego Globu, natomiast w 1997 roku aktor po raz kolejny nominowany był do Oscara® za rolę w filmie Camerona Crowe’a „Jerry Maguire.”
W 1999 roku Cruise zebrał znakomite recenzje za przejmującą kreację w filmie Paula Thomasa Andersona „Magnolia”, zdobywając tym samym trzecią nominację do Nagrody Akademii® i trzecią w karierze statuetkę Złotego Globu (tym razem w kategorii roli drugoplanowej). W tym samym roku zagrał jeszcze w ostatnim nakręconym przez Stanley’a Kubricka filmie, psychologicznym thrillerze „Oczy szeroko zamknięte” /Eyes Wide Shut/.
W bogatej filmografii aktora są również takie tytuły jak: „Za horyzontem” /Far and Away/ Rona Howarda, thriller prawniczy Sydney’a Pollacka „Firma” /The Firm/ oraz „Wywiad z wampirem” /Interview with the Vampire/ Neila Jordana, nakręcony w oparciu o bestsellerową powieść autorstwa Anne Rice.
Cruise jest laureatem wielu prestiżowych nagród branżowych, świadczących o uznaniu zarówno dla jego talentu artystycznego, jak i menadżerskiego.
Ostatnio uhonorowany został brytyjską nagrodą EMMA (Ethnic Multicultural Media Award) jako najlepszy aktor za rolę w filmie “Ostatni Samuraj” /The Last Samurai/; National Board of Review doceniło z kolei jego kunszt aktorski w filmie „Jerry Maguire”, przyznając mu swoją nagrodę dla Najlepszego Aktora; dwukrotnie odbierał wyróżnienie People’s Choice; na Festiwalu Filmowym w Chicago w 1983 roku przyznano mu tytuł ‘Aktora Dekady’. Cruise ma również w swoim dorobku nagrody Saturn (za „Vanilla Sky”), nagrodę Krytyków Filmowych Chicago oraz Blockbuster Award za „Magnolię”, nagrodę MTV za „Mission: Impossible 2”.
Cruise ma również na swoim koncie inne prestiżowe wyróżnienia, w tym między innymi nagrodę im. Johna Hustona przyznawaną przez Fundację Praw Artystów /Artists Rights Foundation/, Amerykańską Nagrodę Filmową przyznaną za Wybitne Osiągnięcia w Świecie Filmu oraz American Cinematheque Award.
JAMIE FOXX – Max
Jamie Foxx zyskał sobie popularność dzięki swoim wszechstronnym talentom artystycznym, które pozwoliły mu na zaistnienie w świecie kina, telewizji, muzyki i kabaretu. Chociaż wcześniej znany był głównie ze swojego dorobku komediowego, ostatnio obsadzany jest także coraz częściej w rolach dramatycznych. Wkrótce zagra legendarnego muzyka bluesowego, zmarłego niedawno Ray’a Charlesa w filmie „Ray”, w reżyserii Taylora Hackforda. Obraz, który ma wejść na ekrany kin jesienią tego roku jest biograficzną kroniką życia Charlesa – zmagania w młodości z biedą, ślepotą, rasizmem i uzależnieniem od narkotyków, a w końcu dojściem do pozycji jednej z ikon współczesnej muzyki bluesowej. Aktor zagra również w thrillerze akcji „Stealth”, w reżyserii Roba Cohena, który wyświetlany będzie w przyszłym roku.
Bardzo dobrze oceniona została przez krytykę niedawna kreacja Foxxa – rola członka gangu, a następnie nominowanego do Nagrody Nobla Stana “Tookie” Williamsa w filmie “Redemption.” Zagrał również obok Gabrielle Union w komedii romantycznej „Breakin’ All the Rules.”
Foxx rozpoczynał swoją karierę jako komik i aktor komediowy. We wczesnych latach 90’tych regularnie pojawiał się na małym ekranie w serialu komediowym “In Living Color”, z udziałem Keenan Ivory Wayans, Damona Wayansa i Jima Carrey’a. Grywał również w serialu “Roc”, a gościnnie w kilku innych produkcjach.
W 1996 roku zaczął lansować swój własny program „The Jamie Foxx Show”, który z czasem stał się jednym z najwyżej ocenianych programów sieci telewizyjnej WB. Foxx nie tylko był pomysłodawcą i gwiazdą tego programu, ale również występował w roli producenta wykonawczego, a także reżysera kilku odcinków. W piątym roku wyświetlania programu Foxx uhonorowany został nagrodą NAACP Image Award.
Na dużym ekranie aktor zagrał w dobrze ocenionym przez krytykę filmie Olivera Stone’a z 1999 roku „Męska gra” /Any Given Sunday/, w którym dołączył do grona takich aktorów jak Al Pacino, Cameron Diaz i LL Cool J. Foxx był autorem tekstów, producentem i wykonawcą dwóch utworów, które znalazły się na ścieżce dźwiękowej tego filmu – tytułowej „Any Given Sunday” i „My Name is Willie”.
W 2001 roku zagrał razem z Willem Smithem w biograficznej opowieści filmowej „Ali”, pierwszym wspólnym projekcie Foxxa i reżysera Michaela Manna. Aktor ma również na swoim koncie takie tytuły jak: „Przynęta” /Bait/, „Jak pies z kotem” /The Truth About Cats and Dogs/ oraz “Wielka biała pięść” /The Great White Hype/
JADA PINKETT SMITH – Annie
Jada Pinkett Smith jest wszechstronną, utalentowaną aktorką, której kariera nabrała tempa już od czasu debiutu – filmu „Zagrożenie dla społeczeństwa” /Menace II Society/. Ostatnio można ją było oglądać w kolejnych częściach trylogii „Matrixa” – „Matrix Reaktywacja” /The Matrix Reloaded/ oraz “Matrix Rewolucje” /The Matrix Revolutions/. Za rolę w ostatniej części serii aktorka nominowana była do nagrody Image za drugoplanową rolę żeńską.
Pinkett Smith miała okazję wcześniej współpracować z reżyserem filmu „Zakładnik” Michaelem Mannem, a miało to miejsce na planie biograficznego filmu „Ali”, gdzie zagrała u boku swojego męża Willa Smitha. Rola pierwszej żony mistrza bokserskiego – Sonji, również przyniosła jej nominację do nagrody Image. Wyróżnienie to spotkało ją także przy okazji filmu Spike’a Lee “Bamboozled”.
W 1996 roku aktorka dwukrotnie nominowana była do nagrody Image – za rolę w filmie „Desperatki” /Set it Off/, w którym zagrała z Queen Latifah i Vivicą A. Fox; oraz za telewizyjny obraz “Gdyby ściany mogły mówić” /If These Walls Could Talk/. W tym samym roku pojawiła się także u boku Eddiego Murphy w komedii Toma Shadyaca „Gruby i grubszy” /The Nutty Professor/.
Urodzona w sytanie Maryland, Pinkett Smith uczęszczała na zajęcia tańca i sztuki dramatycznej w Baltimore School of Arts oraz North Carolina School of the Arts. Przełomem w jej karierze był rok 1991, kiedy to otrzymała rolę w serialu produkcji NBC „A Different World”. Po dwóch sezonach pracy przy serialu Jada debiutowała na dużym ekranie w produkcji „Zagrożenie dla społeczeństwa” /Menace II Society/, debiucie reżyserskim Allena i Alberta Hughes.
W kolejnym roku Pinkett Smith zagrała w trzech filmach: „The Inkwell” Douga McHenry’a, „Magia miłości” /Jason’s Lyric/ i komedii Keenana Ivory Wayana „Szalony detektyw” /A Low Down Dirty Shame/. Jej filmografia to także: horror „Władca demonów” /Demon Night/”, wyreżyserowany przez Wesa Craven’a horror “Krzyk 2” /Scream 2/, niezależna produkcja „Woo” oraz komedia „Kingdom Come”, z LL Cool J i Whoopi Goldberg. Pinkett Smith wystąpiła w epizodycznej roli młodej dziennikarki w dramacie „Powrót do raju” /Return to Paradise/ z udziałem Vince’a Vaughna, Anne Heche i Joaquina Phoenixa.
MARK RUFFALO – Fanning
Ruffalo wystąpił ostatnio w romantycznej komedii „Dziś 13 jutro 30” /13 Going on 30/ z udziałem Jennifer Garner. W ostatnim czasie w artystycznym portfolio aktora pojawiły się także takie tytuły jak: „Zakochany bez pamięci” /Eternal Sunshine of the Spotless Mind/ z Jimem Carrey’em; „We Don’t Live Here Anymore,” z udziałem Naomi Watts, którego Ruffalo był także producentem wykonawczym oraz kontrowersyjnym thrillerze Jane Campion „Tatuaż” /In the Cut/, z udziałem Meg Ryan.
Ruffalo otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Aktor podczas Festiwalu Filmowego w Montrealu w 2000 roku, oraz nagrodę New Generation przyznawaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Los Angeles za swoją kreację w „Możesz na mnie liczyć” /You Can Count On Me/ Kennetha Lonergana, z udziałem Laury Linney i Matthew Brodericka. Obraz ten znakomicie przyjęty przez widzów i krytykę przyniósł aktorowi również nominację do nagrody Independent Spirit. Podczas Festiwalu Filmowego Sundance w 2000 roku obraz został wyróżniony dwoma najważniejszymi nagrodami festiwalu: Nagrodą Jury za najlepszy film dramatyczny oraz nagrodą Waldo Salt Screenwriting za scenariusz.
Ruffalo uznawany obecnie gwiazdę Hollywood zagrał niedawno u boku Gwyneth Paltrow w komedii „Szkoła Stewardess” /View From The Top/, w filmie Johna Woo „Szyfry wojny” /Windtalkers/ z udziałem Nicolasa Cage’a, „Ostatnim bastionie” /Last Castle/ z Robertem Redfordem oraz niezależnej produkcji „XX/XY”.
W swoim dotychczasowym dorobku filmowym ma następujące tytuły: „To wciąż mój mąż” /Committed/ z Heather Graham, „Przejażdżka z diabłem” /Ride With the Devil/ z Tobeym Maguirem w reżyserii Anga Lee, „Klub 54” u boku Mike’a Meyersa. Wystąpił także w niezależnych produkcjach „Safe Men”, „Fish in the Bathtub” i „Life/Drawing”. Do jego telewizyjnych osiągnięć można zaliczyć „The Beat”, serial obyczajowy stworzony przez laureata Nagrody Akademii Barry’ego Levinsona oraz laureata nagrody Emmy, Toma Fontany.
Ruffalo po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę jako aktor dramatyczny rolą w off-broadway’owej produkcji „This is Our Youth”, do której scenariusz napisał Kenneth Lonergan. Za swoją kreacje otrzymał nagrodę im. Lucille Lortel w kategorii najlepszy aktor. Ruffalo otrzymał już szereg nagród za swoje występy sceniczne, w tym nagrodę Dramalogue oraz Theater World. Wyreżyserował także sztukę Timothiego McNeila „Margaret”, którą wystawiono w teatrze Hudson Backstage w Los Angeles.
PETER BERG - Richard Weidner
Peter Berg od dłuższego czasu nie kryje swojego zainteresowania ciekawymi projektami filmowymi, występując w roli aktora, reżysera, scenarzysty, czy też producenta. Jako aktor zebrał dobre recenzje występując w thrillrze Johna Dahla, nakręconym w konwencji neo noir – „Ostatnie uwiedzenie” /The Last Seduction/, z Lindą Fiorentino. W swoim bogatym dorobku ekranowym ma również takie tytuły jak: „Cop Land” Jamesa Mangolda, z Sylvestrem Stallone, Robertem De Niro i Harvey’em Keitelem; „Wielka biała pięść” /The Great White Hype/ z Samuelem L. Jacksonem; „Dziewczyna numer 6” /Girl 6/ Spike’a Lee; „Zbrodnia ze snu” /Shocker/ Wesa Cravena; „Late For Dinner”, z Marcią Gay Harden; „W księżycową jasną noc” /A Midnight Clear/ Keitha Gordona oraz oparty na faktach dramat science-fiction „Fire in the Sky.”
Debiutem reżyserskim Berga był cieszący się dziś statusem kultowego film „Gorzej być nie może” /Very Bad Things/, z Cameron Diaz, Jonem Favreau i Christianem Slaterem; a kolejnym projektem „The Rundown”, z udziałem Rocka, Seanna Williama Scotta, Rosario Dawson i Christophera Walkena. Obecnie Berg pracuje nad „Friday Night Lights”, filmem opartym na bestsellerowej powieści H.G. Bissingera. Zagra w nim między innymi Billy Bob Thornton. W opracowaniu znajduje się kilka innych projektów dużego ekranu, w tym m.in. thriller polityczny „The Kingdom, „Trap Team”, do którego Berg napisał z Johnem McLaughlinem scenariusz oraz „Truck 44.”
Na małym ekranie Berg był pomysłodawcą, scenarzysta, producentem i reżyserem serialu produkcji ABC „Wonderland”. Napisał także i wyreżyserował kilka odcinków bardzo dobrze przyjętego przez widzów i krytykę serialu Davida E. Kelley’a „Szpital Dobrej Nadziei” /Chicago Hope/. Berg zagrał w nim rolę chirurga Dr Billy’ego Kronka.”
Urodzony w Nowym Yorku, Berg zainteresował się sztuką dramatyczną już we wczesnej młodości, kiedy to wraz z rodzicami dwa razy w miesiącu chadzał na przedstawienia broadway’owskie. Swoją pasję postanowił kontynuować zawodowo i podjął w związku z tym naukę w szkole teatralnej Macalester College w Minneapolis. Był to początek jego przyszłej kariery.
BRUCE McGILL – Pedrosa
McGill cieszy się od wielu lat opinią jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów charakterystycznych. Obecnie dzieli swój czas zawodowy pomiędzy dwa nowe projekty – najnowszy film Rona Howarda „Cinderella Man”, z udziałem Russella Crowe’a i „Elizabethtown” w reżyserii Camerona Crowe’a. Niedługo można go będzie także zobaczyć w niezależnej produkcji „Slow Burn”, z Ray’em Liottą i Mekhi Phifer.
McGill po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę brawurowym popisem jazdy na motorze po schodach w klasycznym już obrazie „National Lampoon’s Animal House”. Prezentowany obecnie „Zakłądnik” /Collateral/ to trzecia już wspólna realizacja fabularna aktora i reżysera Michaela Manna. Wcześniejsze to „Ali” oraz „Informator” /The Insider/. W swojej karierze obaj panowie spotkali się także przy okazji realizacji kilku odcinków serialu „Policjanci z Miami” /Miami Vice/.
McGill ma w swoim bogatym dorobku artystycznym ponad 60 tytułów, w tym takie jak: „Ława przysięgłych” /Runaway Jury/, „Matchstick Men”, „Legalna blondynka 2” /Legally Blonde 2: Red, White & Blonde/, „Suma wszystkich strachów” /The Sum of All Fears/, „Płytki facet” /Shallow Hal/, „Mroczna dzielnica” /Exit Wounds/, „Nazywał się Bagger Vance” /The Legend of Bagger Vance/, „Lawn Dogs,” „Rosewood”, „Szalona odwaga” /Courage Under Fire/, „Timecop”, „Doskonały świat” /A Perfect World/, „Na krawędzi” /Cliffhanger/, „Mój kuzyn Vinny” /My Cousin Vinny/, „Silkwood”, „The Hand” oraz „Handle With Care”, który był debiutem fabularnym aktora.
Na małym ekranie McGill zagrał w kilku serialach i filmach, m.in w: „Running Mates”; debiucie reżyserskim Tommy’ego Lee Jonesa „The Good Old Boys”, “61*”; „Path to War”; oraz „Live From Baghdad.”
Teksańczyk z pochodzenia, McGill uczęszczał na zajęcia sztuki dramatycznej na University of Texas. Po ukończeniu nauki rozpoczął pracę na deskach scenicznych, debiutując w zespole Rhode Island’s Trinity Square Repertory Company. Po przeprowadzce do Nowego Jorku grywał w repertuarze klasycznym, m.in. sztukach szekspirowskich – „Hamlet”, „Henryk V” i „Othello”. Na Broadway’u wystąpił także w musicalu „My One and Only.” Współpracował z zespołami teatralnymi New York’s Ensemble Studio Theatre, National Shakespeare Company w Waszyngtonie oraz Kennedy Center for the Performing Arts.