"Zagubieni w kosmosie": SYLWETKI
STEPHEN HOPKINS (reżyser / producent) znany jest polskiej widowni jako twórca dreszczowca "Eksplozja" oraz przygodowego filmu z dreszczykiem "Duch i Mrok", opartego na autentycznych wydarzeniach. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym był australijski dramat "Dangerous Game". Następny nosił tytuł "Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child". Jest twórcą również takich filmów jak "Predator 2" i "Judgment Night". Hopkins pracuje także dla telewizji. Zrealizował trzy odcinki serialu "Opowieści z krypty" (HBO), z których dwa nominowano do Cable ACE Award. Artysta został ponadto kilkakrotnie (m.in. za program "Mick Jagger - Live Down Under") wyróżniony australijskimi odpowiednikami amerykańskich, telewizyjnych nagród Emmy.
GARY OLDMAN (Doktor Zachary Smith/Pająk Smith) - znakomity aktor brytyjski - pracuje zarówno w Europie, jak i w USA. Pamiętamy go z filmów "Leon zawodowiec", "Krwawy Romeo", "Morderstwo pierwszego stopnia", "Dracula" (wersja Francisa Coppoli), "JFK", "Wieczna miłość" (rola Beethovena), "Piąty element", "Air Force One", "Prawdziwy romans", "Szkarłatna litera" oraz "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją". W swoim dorobku Oldman ma również kreacje w filmach "Sid and Nancy" (grał tu legendę punk rocka, Sida Viciousa), "Prick Up Your Ears" (wczesny film Stephena Frearsa) i "State of Grace". W 1996 roku stanął po raz pierwszy po drugiej stronie kamery i zrealizował, na podstawie własnego scenariusza, znakomity dramat społeczno-obyczajowy "Nic doustnie". Film ten został wyprodukowany przez reżysera "Leona zawodowca" i "Piątego elementu", Luca Bessona oraz firmę The SE8 Group", którą Oldman założył w 1995 roku, do społu z menedżerem i producentem Douglasem Urbanskim.
WILLIAM HURT (Profesor John Robinson) otrzymał Oscara za kreację w filmie Hectora Babenco "Kiss of the Spiderwoman" (TVP: "Pocałunek kobiety-pająka"). Rolom w "Telepasji" i "Dzieciach gorszego Boga" zawdzięcza nominacje do tej nagrody, a pierwszej z nich - również nominację do Złotego Globu. Hurt, jeden z czołowych aktorów średniego pokolenia, grał także w innych głośnych filmach z lat 80., np. w "Body Heat" (TVP: "Żar ciała"), "The Big Chill" i "Accidental Tourist" (TVP: "Przypadkowy turysta"). Debiutował natomiast w "Odmiennych stanach świadomości" Kena Russella i od tamtej pory, tj. od 1979 roku, aż do "Zagubionych w kosmosie" nie miał przed kamerą do czynienia z fantastyką. Filmografia Williama Hurta obejmuje ponadto następujące tytuły: "Aż na koniec świata", "Kocham cię na zabój", "Dżuma", "Alicja", "Jayne Eyre", "Dym", "Second Best", "Eyewitness", "Gorky Park","A Time of Destiny", "A Couch in New York" i "Dark City". W 1988 roku Hurt otrzymał Nagrodę im. Spencera Tracy za wybitne osiągnięcia twórcze. W swoim dorobku ma ponad 50 ról scenicznych. Jego Broadway’owska kreacja w "Hurlyburly" przyniosła mu nominację do Toni Award, uważanej za teatralnego Oscara. Wcześniej otrzymał Obie Award i Theatre World Award za rolę w sztuce "My Life", wystawianej na deskach Circle Repertory Theatre w roku 1978.
MIMI ROGERS (Maureen Robinson) należy do najbardziej zapracowanych i wszechstronnie utalentowanych aktorek hollywoodzkich. Niedawno oglądaliśmy ją w komedii "Austin Powers - agent specjalnej troski", a przedtem m.in. w "Osaczonej", "Małpim kłopocie" oraz w filmie Olivera Stone'a "The Doors". Mimi Rogers otrzymała nagrodę za najlepszą kreację kobiecą na festiwalu filmowym w Seattle. Trofeum to zawdzięcza roli kobiety walczącej o życie, którą zagrała w obrazie "Reflections in the Dark". Krytycy wysoko ocenili występ aktorki w "The Rapture" Michaela Tolkina, natomiast inny obraz z jej udziałem - "Bulletproof Heart" - został bardzo dobrze przyjęty w Cannes. Spośród innych filmów z udziałem Mimi Rogers wymieńmy "The Mirror Has Two Faces" (w reżyserii Barbry Streisand), "Far From Home - The Adventures of Yellow Dog", "Dark Horse", "Shooting Elizabeth", "Hider in the House", "Street Smart" i "Gung Ho".